Po třech měsících s novým vedením se státní agentura CzechInvest slučuje s CzechTrade

Jiří SvobodaJiří Svoboda

prague
0Zobrazit komentáře

Agenturu CzechInvest spadající pod Ministerstvo průmyslu a obchodu čekají zásadní reorganizační změny. Bezmála tři měsíce poté, co do jejího čela nastoupila nová šéfka, je na programu sloučení s jinou agenturou, CzechTrade. Zatímco CzechTrade je dle svého popisu proexportní organizací, která podporuje obchod mezi českými a zahraničními subjekty, CzechInvest prosazuje Českou republiku jako vhodné místo pro umístění investic.

Cílem sloučení má být snadnější přístup, ale i významné úspory, které ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner odhaduje až na 150 milionů ročně. Podle informací serveru iHNed.cz však není doposud jasné, jak přesně by měl nový subjektu fungovat. Na otázky CzechCrunche, zda se chystá hromadné propouštění, či kdo bude novému subjektu šéfovat, Ministerstvo průmyslu zatím neodpovědělo.

miningshowroom

Přečtěte si takéČeští Future Mining umožňují klientům investovat do výkonných počítačů na těžbu kryptoměnČeští Future Mining umožňují klientům investovat do výkonných počítačů na těžbu kryptoměn

Šetřit se však má zejména na zastupitelských kancelářích, které by se měly sloučit. V případě padesáti zahraničních poboček CzechTrade se pak uvažuje o začlenění do zastupitelských úřadů ministerstva zahraničí, další úspory by pak měly být v nákladech za audity, právní služby a marketing.

Czechinvest25-107_small

Bývalý ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera (vpravo)

Nejasná je prozatím i struktura nové agentury. Ve hře jsou prý dvě varianty – tou první je vytvoření zcela nové agentury se třemi vnitřními divizemi (investice, podnikání a internacionalizace), v případě druhé a organizačně patrně schůdnější varianty by byl CzechTrade začleněn pod CzechInvest jako samostatná jednotka.

Nová reorganizace se přitom má dít jen tři měsíce poté, co se do čela CzechInvestu postavila Silvana Jirotková. Ta v agentuře pracuje už přes deset let, vedla například odbor malých a středních podniků či založila ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou startupový inkubátor ESA BIC Prague. Právě podporu menších inovativních firem a startupů si stanovila jako součást své agendy, nyní však její budoucnost v postu ředitelky nejistá. Vedení CzechInvestu přebrala po Karlu Kučerovi, který byl ministrem odvolán už v lednu.

czechinvest

Současná ředitelka CzechInvestu Silvana Jirotková

Názory na připravované sloučení se různí. Šéf Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček okomentoval pro iHNed situaci se slovy, že změny jsou dle jeho názoru kontraproduktivní a přestože je nyní podpora exportu roztříštěná, tak funguje.

Nešťastné spojení

Za nesprávný krok označil sloučení také Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, který poskytl pro CzechCrunch vyjádření:

„V oblasti ekonomické diplomacie je prostor pro zlepšení i úspory, myslím si ale, že by bylo lepší začít například se sloučením Českých center a Czechtourismem. Tam je agenda dost podobná. CzechTrade a CzechInvest jsou ale specifické agentury, které si vybudovaly velmi silné značky a zničit jednu nebo dokonce obě z nich bychom považovali za nešťastné.“

Hlavní stránka CzechTrade

CzechTrade

Diskuze (0)

Novinka

Anonym