Podívejte se, jak bude vypadat nové letiště v Kambodži. Velmi se podobá chystanému pražskému hlaváku

Dřevěná konstrukce vycházející z lidové slovesnosti Kambodže připomíná nový návrh pražského hlavního nádraží. Ten se naopak inspiruje secesí.

Eliška NováEliška Nová

nove-letiste-v-kambodzi-6

Foto: Foster + Partners

Nové letiště v Kambodži podle návrhu britského studia Foster + Partners

0Zobrazit komentáře

Asi dvacet kilometrů od centra města Phnompenhu, své metropole, buduje Kambodža mezinárodní letiště Techo. Návrh čerpá inspiraci z jedné z nejstarších civilizací na světě, lidové slovesnoti a reaguje na tropické klima. Pro našince je zajímavý především proto, že se až nápadně podobá návrhu od Henning Larsen Architects, který dánské studio připravilo pro nové pražské hlavní nádraží.

S novým letištěm v zemi na jihu Asie ovšem Dánové nemají nic společného. V soutěži na jeho podobu totiž uspělo britské studio Foster + Partners. Ti kromě masterplanu celého letiště navrhli také budovu terminálu, která má dřevěnou střechu.

„Střecha, která je podepřená konstrukčními stromy o rozpětí 36 metrů, je lehká ocelová mřížková skořepina s inovativním stíněním, které filtruje denní světlo a osvětluje rozsáhlý prostor terminálu. Ten je navržen tak, aby byl dobře čitelný v lidském měřítku, a proto jsou v něm minimální změny úrovní a výhledy na odbavovací plochu,“ popisuje Foster + Partners, podle kterého jsou interiérové materiály teplé a příjemné a evokují kambodžskou lidovou slovesnost současným způsobem.

„Design terminálu, inspirovaný historií a stavebním dědictvím Kambodže, je moderním ztělesněním kambodžské kultury. Střecha terminálu je výrazem lehkosti a přirozené modularity a slouží jako symbolická brána pro každého cestujícího,“ uvedl vedoucí partner architektonického studia Nikolaj Malsch.

Podobný postup zvolili i dánští architekti, kteří navrhli dřevěnou konstrukci k nové odbavovací hale v soutěži na budoucí podobu pražského hlavního nádraží. Henning Larsen zvolil otevřený prostor, který se ale dá při nepříznivém počasí v úrovni vchodu do metra uzavřít.

Nekrytá tak zůstává jen malá část haly. Ta je zároveň schovaná pod speciální folií, takže jsou lidé uvnitř i venku chráněni například před deštěm. Střecha by měla zasahovat i nad novou tramvajovou zastávkou, jež má vzniknout přímo před odbavovací halou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Co se kambodžského projektu týče, má být jedním z nejvíc ekologických letišť na celém světě. Udržitelné mají být materiály použité na výstavbu i samotný provoz dopravního uzlu.

V terminálu je pak navržená spousta zeleně včetně vzrostlých stromů. Budova by měla využívat pouze energii vyrobenou fotovoltaikou na místě.Vedle centrální budovy by měly vzniknout dvě další, které budou sloužit pro přílety a odlety.

Vila ve staré zahradě nabízí nádherné výhledy a střešní motýlí louku s dřevěnou chatou pro děti

Černošická vila šla v co možná největší míře naproti několika specifickým přáním investorů.

vila-cernosice1

Foto: BoysPlayNice

Vila s nádhernými výhledy a spojením s přírodou

0Zobrazit komentáře

I nový dům může být navržený tak, aby hned od počátku zapadl mezi okolní domy a aby se stal přirozenou součástí i takového místa, jako je stará zahrada. Dokazuje to jedna z černošických vil, která využívá naplno vše, co její okolí nabízí. Od výhledů až po přírodní zdroje. Objevujte více příkladů zajímavé architektury v pravidelném newsletteru Arch.

Ukazujeme to nejzajímavější ze světa architektury a co se nejen v Česku staví.

Newsletter Arch | Poslední vydání

Architekti ze studia Kaa-studio dostali za úkol navrhnout dům k trvalému bydlení pro čtyřčlennou rodinu. Investoři toužili po co možná největším kontaktu s přírodou a intimitě, které budou v kontrastu ke kancelářím, v nichž se pohybují přes den. A pozemek, na kterém byl dům postaven, měl skutečně obrovský potenciál, jak tyto potřeby naplnit.

Parcela je situována na jižním svahu nad Berounkou a nabízí výhledy na brdský masiv. Dříve tu stála jen stará chata a stromy vysazené v rámci ovocného sadu a také několik jehličnanů a ořešák.

Mezi přání investorů patřilo i to, aby byl dům maximálně hospodárný a nenáročný na provoz a aby ve dne stínil agresivním slunečním paprskům a v noci naopak tlumil světelnému znečištění. Požadavkem také bylo, aby část domu vyhrazená pro děti byla snadno oddělitelná od ostatních prostor a odpovídala jejich potřebám i momentě, kdy povyrostou.

„V návrhu jsme chtěli využít maximální povolenou zastavitelnost pozemku a většinu funkcí domu pro snadný pohyb soustředit do přízemí, kde je společenská a rodičovská část, a menší, dětskou část umístit nahoru,“ popisují architekti způsob, jak přistoupili k řešení tohoto konkrétního přání.

Dále vytvořili co možná nejdelší jižní fasádu, což v zimě napomáhá k prohřívání domu. Podél celé její délky se táhne zápraží, které slouží ke stínění a je také uzpůsobeno i pro sušení bylin a plodů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Mezi dalšími požadavky bylo, aby byl dům umístěný co možná nejvýše na pozemku – pro lepší výhledy – a aby byl i co nejvíc izolovaný od sousedních staveb.  Ve finále tak dům dostal dvě zahrady. Zatímco na spodní, jižní je slunný ovocný sad, na severní straně se rozkládá malý stinný lesík.

superman-james-gunn-01

Přečtěte si takéNový Superman funguje. Jak dokázal, že superhdinové pořád baví?Nový Superman funguje a lidé se na něj hrnou. Jak dokázal, že únava ze superhrdiny není skutečná?

V přízemní části je dům vytvořený z keramických tvárnic a zastřešení je z betonu. Střecha je navíc koncipovaná jako další zahrada, respektive loučka s motýly, uprostřed které stojí lehká dřevěná chata určená pro dospívající děti. Těm jsou k dispozici dva pokoje se společnou střední halou a výstupem právě na střechu, tedy i nejlepší výhledy. Další domek se nachází za domem a jedná se o přístavbu se saunou.