Podívejte se, jak Penta změní tvář pražských Jinonic. Nová Waltrovka za čtyři miliardy přinese kanceláře i stovky bytů

waltr1

Foto: Penta Real Estate

Vizualizace projektu Nová Waltrovka

Dvě nové kancelářské budovy, 400 bytů, hotel i obchody. O to všechno by se během následujících pěti let měly rozrůst pražské Jinonice. Na místo technického zázemí továrny Walter, objektu bývalé slévárny a průmyslových hal je přinese projekt Nová Waltrovka, se kterým investiční skupina Penta navazuje na nedávno dokončený projekt Waltrovka. Rekultivace prostoru, která myslí na historii i budoucnost, by si měla vyžádat investici ve výši čtyř miliard korun.

„V projektu Waltrovka je řada prvků, které se nám osvědčily, a proto je budeme aplikovat i do nového developmentu. Jedná se především o dostatek zeleně a veřejného prostranství, využití šetrných a moderních technologií, udržení špičkové kvality a v neposlední řadě obohacení areálu doplněním správného mixu obchodů, restaurací a služeb umístěných v přízemí kancelářských budov,“ říká Michaela Panošová, leasing managerka Penta Real Estate.

Projekt Nová Waltrovka navazuje na dokončené území Waltrovky, které revitalizovalo zanedbanou lokalitu a přineslo svým developmentem 70 000 metrů čtverečních komerčních ploch, 750 bytových jednotek, školku a občanskou vybavenost. V místě Penta vybudovala i nový park o rozloze 2,5 hektaru, který byl následně předán městské části.

penta-nova-waltrovka1

Foto: Penta Real Estate

První fázi projektu vévodí administrativní budovy Metalica a Legatica

Nová Waltrovka ale nebude jen rozšířením původní Waltrovky. Celý projekt je koncipován jako samostatný komplex, který se bude skládat ze dvou moderních administrativních budov a hotelu. V areálu se uvažuje i o umístění školy, pro kterou je v projektu vyčleněné území. V další fázi výstavby, do níž chce Penta investovat přibližně čtyři miliardy korun, by na místě průmyslových hal a bývalé slévárny měly vzniknout také bytové jednotky ve vysokém standardu.

To vše bude lemovat Radlickou ulici v prostoru mezi současnou Waltrovkou a sídlem ČSOB. V této lokalitě se aktuálně nachází budova historické slévárny, kterou se Penta rozhodla zachovat. Počítá se s rekonstrukcí celého objektu a s využitím prostor pro restauraci a komunitní centrum.

„Dlouhodobou snahou našeho developmentu je odkrývat krásu zanedbaných území a přivádět ji zpět k životu. Proto i v tomto případě věříme, že zachováním dominantního prvku historie v podobě staré slévárny v kombinaci s rekultivací a obnovou zeleně vytvoříme výjimečné místo pro práci, bydlení a odpočinek,“ přibližuje vizi projektu Panošová, která připomíná, že na původ místa odkazuje také pojmenování administrativních budov Metalica a Legatica, jejichž plášť ponese industriální architektonický design.

Práce i bydlení s vysokým standardem

Penta však nehledí jen do minulosti, ale zajímá ji i budoucnost. Trendy na kancelářském trhu se neustále posouvají kupředu, a proto se na ně snaží investiční společnost reagovat co možná nejpružněji. Administrativní budovy proto nabídnou plochu přes 24 tisíc metrů čtverečních, kde nebudou chybět ani relaxační zóny v recepčních lobby, kavárna či bar.

„Výhodou projektu je velikost jednotlivých pater v budovách. Díky velikosti typického patra o rozloze až 3 700 m2 jsme schopni uspokojit i velké klienty a nabídnout jim přívětivé moderní kanceláře ucelené na jednom patře. Zároveň se přizpůsobíme také možnosti flexibilního dělení pater, které naláká i menší klienty,“ říká Panošová a dodává, že pro retail bude v budovách vyhrazena plocha o rozloze 4 300 m2.

waltovka

Foto: Penta Real Estate

Michaela Panošová a Miloš Kocián, leasing manažeři Penta Real Estate

Penta již získala na výstavbu administrativních budov a hotelu s kapacitou 166 pokojů stavební povolení, práce byly spuštěny začátkem července. Rušno by na staveništi mělo být přibližně dva roky a kancelářské budovy spolu s hotelem by se tak měly otevřít ve druhé polovině roku 2023. Nájemcům kanceláří budou k dispozici nové technologie, jako je virtuální recepce či aplikace na dynamické parkování v podzemních garážích, která vždy ukáže, kde se právě nachází volné parkovací místo.

V garážích se myslelo ve velkém i na uživatele elektromobilů, kteří by zde měli najít dostatek volných parkovacích míst, kde si budou moci svůj vůz i nabít. „Soustředíme se především na retenci vody, energetický management a nově i na elektromobilitu. V projektu chystáme dynamické nabíjení elektromobilů a věříme, že řízeným způsobem dobíjení přineseme nájemcům časovou i finanční úsporu,“ vysvětluje Michaela Panošová.

penta-nova-waltrovka4

Foto: Penta Real Estate

Díky umístění Nové Waltrovky je v dosahu město i příroda

Po dokončení kolaudace je v plánu budovy prodat stejně jako v případě předchozího projektu Waltrovka. Hotel by měl jít do pronájmu společnosti Deutsche Hospitality, čímž ovšem aktivity Penty na místě nekončí. Na první fázi projektu by měla navázat výstavba rezidenční části se čtyřmi stovkami bytů. Jejich obyvatelé se budou moci těšit na nadstandardně koncipované bydlení lemované stromy, parkem a hřištěm.

Rezidenti i zaměstnanci budou mít na dosah ruky veškerou občanskou vybavenost původní Waltrovky, ve které se nachází pobočka České pošty, zdravotnické zařízení, supermarket i řada kantýn. Nová Waltrovka chce k těmto službám přidat také fitness centrum, zmíněnou restauraci v historické budově slévárny a řadu konceptů bister, kaváren a dalších služeb.

Zelená venku i na papíře

Tomu všemu bude dělat doprovod nepřeberné množství zeleně, jež je pro spokojenost zaměstnanců i rezidentů klíčová. „Rozsáhlý bulvár, který povede od stávající Waltrovky až k centrále ČSOB, bude obohacený stromy, keři a vodními prvky. Počítáme i se zelenými střechami, v případě větší budovy dokonce s komunitní zahradou, kde budou také včelí úly. Nezbytné technologie na střechách pak částečně zakryjí rostliny,“ přibližuje některé zelené prvky Miloš Kocián, senior leasing manager Penta Real Estate.

Projekt však chce být zelený i po technické stránce. Co to znamená? Cílem Penty je získat pro budovy Metalica a Legatica certifikaci LEED Gold, která bude jasně demonstrovat, že objekty hospodárně nakládají s energiemi i vodou a mají na své okolí a uživatele pozitivní environmentální a sociální dopad. „V moderních budovách, které stavíme, jde o standard, kterého se držíme,“ upozorňuje Kocián.

Je to také důvod, proč nový projekt vychází vstříc především cyklistům a pěším, kteří by měli mít díky stanicím metra Radlická a Jinonice spolu s posílenou sítí městské hromadné dopravy velmi pohodlné spojení se zbytkem města. Waltrovka je zároveň sítí cyklostezek spojena se sousední Farkání a Malvazinkami a také s přírodními rezervacemi Vidoule a Dívčí hrady, díky čemuž je na dosah nejen město, ale i příroda.

Partnerem článku a CzechCrunche je společnost Penta Real Estate. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.