Podnikatelská mini akademie, lekce první: Čtyři nejčastější daně, které platí startupy v Česku

Iva BrejlováIva Brejlová

podnikatelska-mini-akademie-1

Foto: CzechCrunch

Ponikatelská mini akademie, daňová lekce

0Zobrazit komentáře

Termín podání daňového přiznání se blíží. A ačkoliv daně můžou být zásadním zásahem do firemního cashflow, mnoho společností tápe v tom, které se jich vlastně týkají. Spolu s týmem společnosti Solitea jsme dali dohromady ty nejčastější, které nejspíš začínající firmy potřebují řešit. Víte o nich?

Velká část startupů podniká v právní formě „eseróčka“. Následující text proto řeší daně právě u tohoto typu společnosti. „Problémem začátečníků je, že často neznají souvislosti mezi fakturací, účetnictvím a daněmi. Třeba neví, že ne všechny výdaje si mohou uplatnit, takže je pak zaskočí vysoká daň,“ popisuje Róbert Krupa, manažer online mini akademie pro podnikatele.

***

Právě mini akademie, která vznikla pod záštitou fakturačního programu iDoklad, tyto oblasti podnikatelům srozumitelně vysvětluje. Chcete se vzdělávat dál? V online akademii najdete přes 30 videí o daních, účetnictví, fakturaci, legislativě a podnikatelských financích. Začínající podnikatelé mají přístup ke všem lekcím zdarma.

***

Daň z příjmů pro každého

Základní daní, které se žádná společnost s ručením omezeným nevyhne, je daň z příjmů právnických osob. Aktuálně pro firmy platí 19% sazba. Počítá se z výsledku hospodaření, tedy rozdílu mezi výnosy a náklady. Pokud máte kladný výsledek a vyšlo vám, že jste účetně v zisku 350 000 korun, zaplatíte tedy na dani z příjmů 66 500 korun.

Zatímco OSVČ si mohou snížit daňový základ o slevu na poplatníka, slevu na děti a další slevy, právnické osoby tyto úlevy logicky nemají. Mají však jiné možnosti daňové optimalizace, které je nejlepší probrat s daňovým poradcem. Jednou z nich je například zaměstnávání handicapovaných.

„Za každého zaměstnance se zdravotním postižením se vám daň z příjmů právnické osoby sníží o 18 tisíc korun. V případě zaměstnance s těžkým zdravotním postižením sleva na dani vzroste na 60 tisíc korun,“ vysvětluje v mini akademii daňová poradkyně Lucie Kořínková z Grantex Advisory Group.

Jestliže plánujete oficiálně začít s podnikáním v roce 2022, první daňové přiznání podá vaše s. r. o. až na jaře 2023. A tehdy také jednorázově zaplatíte vypočtenou daň z příjmů. V roce 2023 už ale možná budete platit daň průběžně. To už závisí na výši vaší daně.

Pokud máte daň mezi 30 a 150 tisíci korun, začnete v červnu a prosinci platit 40% zálohy. Jestliže je vaše daň vyšší než 150 tisíc, platíte zálohy kvartálně. V tomto případě finančnímu úřadu posíláte vždy čtvrtinu vaší poslední známé daně. Když je naopak vaše daň nižší než 30 tisíc, nemusíte následující rok zálohy platit vůbec.

Jak si hlídat DPH

Další důležitou daní je daň z přidané hodnoty. Pokud máte s. r. o. nově, odvod DPH se vás zatím netýká. Jako plátci DPH se musíte povinně registrovat teprve ve chvíli, kdy vaše tržby za posledních 12 kalendářních měsíců překročily milion korun.

Jakmile se stanete plátci, musíte k ceně svých výrobků nebo služeb připočítat DPH. To je typicky ve výši 21 %, ale může být i 10 nebo 15 %. Jednou měsíčně pak DPH, kterou jste vybrali od koncových zákazníků, odvedete státu. Firmy v tomto případě totiž fungují jako takoví externí výběrčí daní.

mini akademie

Foto: mini akademie

DPH při nákupu a prodeji zboží

Na přechod na DPH se dobře připravte. Po zdražení totiž můžete přijít o část zákazníků. Nebo se rozhodnete, že celé navýšení nepromítnete do koncové ceny. Což ovšem znamená, že sami sobě snížíte marži.

Pokud neprodáváte koncovým spotřebitelům, ale firmám, které jsou také plátci DPH, je pro vás naopak plátcovství DPH výhodnější. Firmám totiž zaplacené DPH stát vrátí zpět. V případě, že je pro vás plátcovství výhodnější, o něj můžete požádat i dobrovolně. V mini akademii pochopíte fungování DPH na názorném příkladu.

Výše silniční daně podle objemu motoru

Používáte v podnikání osobní nebo nákladní auto? musíte se registrovat k placení silniční daně. Při jejím výpočtu záleží na objemu motoru a stáří auta. Zálohy na silniční daň platíte čtyřikrát ročně – v dubnu, červenci, říjnu a prosinci.

Pokud si například v roce 2022 koupíte novou Škodu Octavia s objemem motoru 1 395 cm³, za celý rok na silniční dani dohromady zaplatíte 1 248 korun.

Daň z nemovitosti v závislosti na lokalitě

Čtvrtou nejčastější daní, která se týká „eseróček“, je daň z nemovitosti. Tu platíte, pokud firma vlastní jakoukoli nemovitost. „Výše daně z nemovitosti závisí na tom, kde stojí. V menších obcích bývá daň nižší než ve větších obcích,“ uvádí v mini akademii daňová poradkyně Vladimíra Přibylová z Grantex Advisory Group.

Zatímco třeba za pětipodlažní dům na Praze 2 zaplatíte na dani 18 526 korun, za stejný dům v Humpolci 9 263 korun. Daň z nemovitosti musíte zaplatit do konce května.

***

V mini akademii kromě dalších informací k daním najdete i video lekce o fakturaci, účetnictví, uzavírání smluv nebo legislativních povinnostech pro živnostníky i s. r. o.

I když plánujete, že se vám o papírování postará účetní, je vhodné znát alespoň základní principy. Díky tomu mnohem lépe pochopíte, o čem váš účetní nebo daňový poradce mluví, a víte, na co si dát pozor. O tom, že je něco takového potřeba, svědčí i fakt, že po několika prvních měsících od vzniku se v mini akademii vzdělává přes tisíc podnikatelů. Pokud podnikání teprve plánujete, nebo podnikáte maximálně rok, vstup do mini akademie máte zdarma.