Podnikatelská mini akademie, lekce první: Čtyři nejčastější daně, které platí startupy v Česku
Termín podání daňového přiznání se blíží. A ačkoliv daně můžou být zásadním zásahem do firemního cashflow, mnoho společností tápe v tom, které se jich vlastně týkají. Spolu s týmem společnosti Solitea jsme dali dohromady ty nejčastější, které nejspíš začínající firmy potřebují řešit. Víte o nich?
Velká část startupů podniká v právní formě „eseróčka“. Následující text proto řeší daně právě u tohoto typu společnosti. „Problémem začátečníků je, že často neznají souvislosti mezi fakturací, účetnictvím a daněmi. Třeba neví, že ne všechny výdaje si mohou uplatnit, takže je pak zaskočí vysoká daň,“ popisuje Róbert Krupa, manažer online mini akademie pro podnikatele.
***
Právě mini akademie, která vznikla pod záštitou fakturačního programu iDoklad, tyto oblasti podnikatelům srozumitelně vysvětluje. Chcete se vzdělávat dál? V online akademii najdete přes 30 videí o daních, účetnictví, fakturaci, legislativě a podnikatelských financích. Začínající podnikatelé mají přístup ke všem lekcím zdarma.
***
Daň z příjmů pro každého
Základní daní, které se žádná společnost s ručením omezeným nevyhne, je daň z příjmů právnických osob. Aktuálně pro firmy platí 19% sazba. Počítá se z výsledku hospodaření, tedy rozdílu mezi výnosy a náklady. Pokud máte kladný výsledek a vyšlo vám, že jste účetně v zisku 350 000 korun, zaplatíte tedy na dani z příjmů 66 500 korun.
Zatímco OSVČ si mohou snížit daňový základ o slevu na poplatníka, slevu na děti a další slevy, právnické osoby tyto úlevy logicky nemají. Mají však jiné možnosti daňové optimalizace, které je nejlepší probrat s daňovým poradcem. Jednou z nich je například zaměstnávání handicapovaných.
„Za každého zaměstnance se zdravotním postižením se vám daň z příjmů právnické osoby sníží o 18 tisíc korun. V případě zaměstnance s těžkým zdravotním postižením sleva na dani vzroste na 60 tisíc korun,“ vysvětluje v mini akademii daňová poradkyně Lucie Kořínková z Grantex Advisory Group.