Podvedla newyorské banky, hotely i své přátele. Teď jde tančit do televize pod dohledem úřadů

O „falešné dědičce“ Anně Sorokinové vznikl i seriál pro Netflix. Teď je v domácím vězení, to jí ale nebrání vystupovat v americké verzi StarDance.

anna-delvey

Reprofoto: Variety/YouTube

Annu Sorokinová v rozhovoru pro Variety

0Zobrazit komentáře

Říkala si Anna Delveyová a tvrdila bankám, hotelům i svým novým přátelům v New Yorku, že pochází z velmi bohaté německé rodiny. V roce 2019 ale bublina lží splaskla a Delveyovou, nebo chcete-li Sorokinovou, jak zní její pravé příjmení, poslal americký soud do vězení za podvody. O tři roky později se za dobré chování dostala ven. Kvůli propadlému vízu se ale ocitla v domácím vězení a soudí se o vyhoštění ze země. Teď ovšem dostala nezvyklou nabídku: zatančit si v televizním pořadu, který například v loňském roce sledovalo přes šest milionů diváků.

„Trochu mě přemlouvali, abych do toho šla. Pak jsem dostala povolení od imigračního a už bylo pozdě vycouvat,“ řekla třiatřicetiletá Sorokinová magazínu The Hollywood Reporter. Povolení bylo jediné, co jí skutečně stálo v cestě. V původní dohodě se soudem byla totiž podmínka, že nesmí vyjet dál než 70 mil (112 kilometrů) od svého bydliště v New Yorku. A taneční soutěž americké televize ABC Dancing with the Stars, která spadá pod stejnou licenci jako česká StarDance …když hvězdy tančí, se bude natáčet v Los Angeles.

Premiéru by pořad měl mít 17. září. Spolu se Sorokinovou se ve třicáté třetí řadě soutěže objeví například i herečka Tori Spelling, známá z kultovního seriálu Beverly Hills 90210, nebo bývalá hvězda NBA Dwight Howard. Anna Sorokinová je přitom svým způsobem také celebrita, její případ zná nejeden Američan díky minisérii na Netflixu Neskutečná Anna.

Její chování mívalo vždy stejný vzorec. Například v únoru 2017 se tehdy luxusně oblečená šestadvacetiletá žena, která se představila jako Anna Delveyová, přišla ubytovat do drahého butikového hotelu v newyorském Soho. Zarezervované měla apartmá za 400 dolarů (v přepočtu 8 000 korun) za noc. Zůstala v něm měsíc, účet ale stejně jako v řadě dalších hotelů nezaplatila. Recepčnímu přitom nechala spropitné rovných sto dolarů, což byla její běžná praktika. Budila tak dojem, že je skutečně zámožná.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Postupně si kolem sebe vybudovala okruh známých a přátel z newyorské smetánky. Tvrdila, že její otec je velmi bohatý německý magnát a že ona sama brzy získá desítky milionů ze svěřenského fondu. Do té doby údajně plánovala vybudovat soukromý umělecký klub a nadaci pro začínající umělce, a tak pro svůj projekt sháněla finance. Nikdo se ale dlouhou dobu nezaobíral otázkou, jestli Sorokinová mluví pravdu a nějaké peníze opravdu má.

„Nosila velmi luxusní oblečení, od Balenciagy a tak. Někdo zmiňoval, že létá soukromým letadlem. Po Manhattanu běhá spousta něčích dětí, které mají peníze ve svěřenských fondech, a všechny jsou vašimi nejlepšími přáteli, i když o nich vlastně nic nevíte,” popisoval marketingový ředitel Tommy Saleh v článku časopisu New York Magazine, jenž se pak stal předlohou zmíněné minisérie z roku 2022.

Saleh se poprvé potkal se Sorokinovou v roce 2013 na fashion weeku v Paříži a stali se přáteli. Nebyl ale sám, kdo naletěl – v jejím okolí byste našli například i filmovou hvězdu ze série Sám doma Macaulaye Culkina.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Anna Delvey (@theannadelvey)

Jenže peníze, i ty vypůjčené, časem dojdou. Sorokinová musela střídat hotely, kterým nebyla schopna platit účty. Trpělivost nakonec došla až Rachel DeLoache Williamsové, tehdejší fotoeditorce časopisu Vanity Fair, která se se Sorokinovou přátelila. Po nepovedené společné dovolené v Maroku jí „bohatá dědička“ měla dlužit 62 tisíc dolarů (zhruba 1,2 milionu korun).

DeLoache Williamsová se obrátila na policii s tvrzením, že je Sorokinová možná podvodnice, a rozjelo se vyšetřování. Bankám, hotelům a soukromé letecké společnosti měla nakonec Sorokinová podle soudu dlužit celkem dvě stě tisíc dolarů (zhruba 4 miliony korun). To, že by se pokusila o velké bankovní podvody, se obžalobě ale nepodařilo prokázat. I proto ji z vězení propustili už po třech letech. Původně jí hrozilo let dvanáct.

Kromě podvodů vyšla najevo i její reálná identita. Anna Sorokinová se narodila ve městě Domodědovo v Moskevské oblasti v Rusku. Když jí bylo šestnáct, emigrovala s rodiči do Německa. Šlo o běžnou středostavovskou rodinu. Celý příběh s fondem a bohatým otcem si Sorokinová vymyslela. Dancing with the Stars pro ni ale může znamenat značný přísun tentokrát legálních peněz. Pokud jí budou porotci a diváci fandit, vítěz soutěže si podle odhadů „vytančí“ až 360 tisíc dolarů (7,2 milionu korun).

Jurečka: Lidovci nejsou ve středověku, ale liberální nebudeme. Jako ministr dělám digitalizaci nejvíc a dobře

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka o budoucnosti strany, konzervativní DNA lidovců, digitalizaci nebo o podpoře MotoGP.

0Zobrazit komentáře

Marian Jurečka stále neví, zda bude na říjnovém sjezdu KDU-ČSL obhajovat post šéfa strany. „Rozhodnu se až po krajských a senátních volbách,“ říká v podcastu Crunch s Čestmírem Strakatým. Nejprve chce vidět, jak zda lidovci obhájí přes 50 mandátů v krajských vládách a post hejtmana v Jihomoravském kraji. Právě o jihomoravském hejtmanovi Janu Grolichovi se mluví jako o možném Jurečkově nástupci. Z konzervativnějšího křídla strany se zase do boje o šéfa lidovců hlásí senátor Jiří Čunek.

O konci Jurečky v čele KDU-ČSL, která se v celostátních průzkumech potácí na 5% hranici nutné pro vstup do Sněmovny, se hlasitěji mluví od prosince, kdy jako ministr v den střelby na filozofické fakultě nezrušil vánoční večírek na MPSV. „Potřebujeme zdravou obměnu toho týmu. Je na místě dát prostor úspěšným krajským politikům s mladou energií, ale nechci dávat nikomu polibek smrti,“ říká na adresu možných kandidátů. Jako „množinu dobrých kandidátů“ jmenuje Grolicha a ministra zemědělství Marka Výborného. Zároveň odmítá, že by konzervativně-tradiční DNA lidovců mělo ustoupit liberálnějším proudům ve straně.

„Nejsme ani strana, která by byla někde ve středověku, jak se nám občas někdo snaží nasadit tu psí hlavu, ale nikdo od nás nebude čekat, že budeme prostě liberálně progresivní strana – my jsme tradiční, hodnotově konzervativní strana, která je zároveň velmi praktická a řeší vaše problémy. Vidím to jako ministr, který dnes digitalizaci dělá nejvíc a dobře,“ tvrdí šéf resortu práce a sociálních věcí.

Tým Karla Trpkoše, který na Jurečkově resortu vede digitalizaci, za sebou skutečně má viditelné výsledky. Přes klientskou zónu Jenda lze požádat třeba o příspěvek na bydlení, přídavky na děti nebo rodičovský příspěvek přes internet. „Za rok máme 182 tisíc lidí, o kterých můžeme říci, že na úřad práce vůbec nemuseli přijít,“ tvrdí Jurečka. Aktuálně jeho IT tým chystá zredukování počtu formulářů, které vyplňují zaměstnavatelé, nebo možnost přihlásit se do evidence nezaměstnaných na Úřadu práce přes internet.

marianjurecka

Foto: CzechCrunch

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí (KDU-ČSL)

Přestože agenda Ministerstva práce a sociálních věcí i v souvislosti s uprchlickou krizí roste, Jurečka díky postupující digitalizaci redukuje počet úředníků. Loni v září vyhlásil cíl zredukovat počet zaměstnanců o 2500, nyní hlásí „1950 lidí dolů“.

„Budu ještě pokračovat, ale můj primární cíl už není osekávat počet mých lidí, byť tam ještě nějakou úsporu vidím, ale ty lidské zdroje přesměrovat na sociální práci s tím klientem, abychom měli víc čas s ním mluvit a pracovat,“ tvrdí.

Na příští rok vejde také v platnost nová „superdávka“, která slučuje čtyři dosavadní sociální dávky do jedné. Jurečkovo ministerstvo revizi dávek anoncovalo na sociálních sítích postem s citací „Dávkami akorát platíme nemakačenkům za lenost.“ Komentátoři i odborníci z neziskových organizací označili kampaň jako populistickou. „Vy víte, že já silné výrazy nepoužívám, ale když si sednu s přáteli u piva nebo na vesnici, tak jak označíte někoho, kdo by pracovat mohl, nepracuje a vy ho živíte z vašich daní?“ odmítá kritiku Jurečka.

Přesný počet lidí, kteří podle něj dávky v Česku zneužívají, ale neuvádí. „Já na to nemám tvrdá data, ale když se podíváme na to, kolik lidí kombinuje příspěvek, doplatek na bydlení a kolik z těch lidí opravdu má ambici se dostat na pracovní trh a pracovat, tak jsou to tisíce lidí,“ tvrdí šéf rezortu práce.

Rozpočet bych viděl i přísnější. MotoGP v Brně? Říkám ok

V souvislosti s navhovaným 230miliardovým schodkem státního rozpočtu a nutností šetřit Jurečka říká, že by si představoval rychlejší tempo konsolidace veřejných financí. Sociální výdaje mají podle šéfa Lidovců zůstat prioritou, i když je třeba škrtat jinde. Státní dotování sportovní akce MotoGP, která se má příští rok vrátit do Brna, se ovšem nebrání.

„Pokud se dnes upravila situace, že přichází město Brno i hejtmanství společně, aby složili většinu potřebné částky na to, aby tady MotoGP byl, tak říkám dobře, je to jejich rozhodnutí. Nadšený z toho nejsou, ale Česko má nejen tradici motosportu, ale také automobilového průmyslu,“ říká Jurečka o rozhodnutí jihomoravského kraje, který vede jeho stranický kolega Grolich.

Brněnští a také krajští radní minulý týden schválili příspěvek 35 milionů korun na každý rok po dobu pěti let. Kolik přispěje stát, není jasné. Podle premiéra Petra Fialy ještě není částka pevně daná, půjde „o vyšší desítky milionů korun“.

Poslechněte si celý rozhovor. Dozvíte se v něm také:

  • Proč by podle Jurečky byla demise Ivana Bartoše zbabělý útěk?
  • Bude nový zákoník práce výhra pro zaměstnavatele? A pro zaměstnance?
  • Mají lidovci právo na výroky typu „kuřecí je kuřecí“?
  • A proč říká, že se lidem v Česku daří více, než udávají průzkumy?