Polární záře nad Českem. Znovu se může objevit v příštích dvou letech, i nadále ale zůstane vzácností
Nad Českem, Slovenskem, Rakouskem i Maďarskem se v noci na pondělí objevil nevídaný jev. Polární záře ve střední Evropě souvisí se sluneční erupcí.
Z neděle na pondělí si v Česku mohli lidé připadat jako na severním pólu. Na nebi se totiž objevila naprosto nepřehlédnutelná polární záře, která nebe zbarvila do fialové či magentové barvy, někde dokonce do ruda. V Česku jde o jev výjimečný, poslední srovnatelně viditelná polární záře tu byla vidět v roce 2015.
Záře jsou typické pro polární oblasti. Slunce je ale v těchto měsících výrazně aktivní, a tak se na nebeskou podívanou mohou podívat i další. „Větší četnost slunečních erupcí probíhá přibližně v jedenáctiletém cyklu. V letech kolem tohoto maxima je Slunce nejaktivnější,“ vysvětluje pro CzechCrunch meteorolog z Českého hydrometeorologického ústavu a astronom Martin Adamovský.
Právě sluneční erupce jsou pro vznik polární záře stěžejní. Na nebi se totiž objeví ve chvíli, když se vysoce energetické částice ze Slunce sráží s atomy plynů, jako je kyslík, dusík nebo vodík, v zemské atmosféře. „Následkem toho dochází k vyzáření světla specifické vlnové délky, tedy barvy, nejčastěji zelené nebo červené. Jednoduše řečeno – dostatek nabitých částic proudí ze Slunce v podobě takzvaného slunečního větru a ovlivňuje zemské geomagnetické pole,“ dodává pracovník ČHMÚ. To, že se záře objeví ve středoevropských oblastech, je výsledkem výrazného narušení zemského magnetického pole, a to právě vlivem rázové vlny silné sluneční erupce, k čemuž dochází zřídka.
#polarnizare Velice silná polární záře, jakou jsme nezažili už roky. Kdo by to byl čekal? Kdo máte jasnou oblohu, zkuste pozorovat nad severním obzorem. Viditelná je snadno pod tmavou oblohou i pouhým okem. Snímek z Trutnovska od @RongeLukas.
Jižní Morava, Vysočina a zanedlouho… pic.twitter.com/FwcQBJ84Mj
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) November 5, 2023
V současné době se Slunce k tomuto maximu blíží, to znamená, že je statisticky větší šance, že bude z Česka možné polární záři spatřit. Nejde přitom o pár příštích dnů, příležitost ke zhlédnutí světelného zázraku bude na českém nebi v příštích měsících až zhruba dvou letech. Kdy by se mohla objevit, ale bohužel dopředu určit nelze.
Vidět byl úkaz z celé Země, někde ale pozorování bránila vysoká oblačnost. Velmi dobře byla vidět polární záře v Rakousku, Maďarsku i na Slovensku, kde měli oblačnosti méně. I tak ale platí, že jak se polární záře vyjevila v noci z neděle na pondělí, je u nás opravdu velmi vzácné.