Pomůže s čísly, udělá prezentaci. Microsoft nasazuje nástroj na bázi GPT-4 i do Excelu či PowerPointu

Nová funkce s názvem Copilot bude dostupná napříč produktivním balíčkem Microsoft 365. Shrne i zápisky z porad a zrekapituluje e-maily.

Filip HouskaFilip Houska

excel

Foto: Microsoft

Nová funkce Copilot má usnadnit práci nejen s Excelem

0Zobrazit komentáře

Časy, kdy vám během práce ve Wordu asistovala animovaná sponka jménem Clippy, která nabízela nápovědu a tipy na používání, jsou už – bohužel, nebo bohudík – dávno pryč. Teď ovšem Microsoft asistenci do svých produktů vrací, jen v mnohem chytřejší a modernější formě. Populární balíček produktivních nástrojů doplňuje o umělou inteligenci poháněnou novým řečovým modelem GPT-4, která vám má pomáhat při práci. Nebo za vás rovnou tvořit i prezentace v PowerPointu.

Umělá inteligence je téma, které silně rezonuje i napříč jednou z největších technologických firem světa. Microsoft do ní vkládá nesmírné naděje, což potvrdil masivní, několikamiliardovou investicí do americké společnosti OpenAI, která stojí za nástroji DALL·E a ChatGPT (respektive GPT-4). Do svého webového vyhledávače Bing integroval právě řečový model ChatGPT, čímž posunul jeho schopnosti a ukázal Googlu, že jeho výsadní pozice není neotřesitelná.

Satya Nadella, který Microsoftu již devátým rokem velí, si stojí za názorem, že umělá inteligence nemá lidi nahrazovat, ale pomáhat jim, především v kancelářských činnostech. Proto teď Microsoft oznámil, že své hlavní produkty pro práci doplní o funkci pod názvem Copilot, tedy nástroj, který má pomocí umělé inteligence lidem ulehčovat rutinní, ale místy i kreativní úkony ve Wordu, Excelu, PowerPointu, Outlooku nebo v komunikační službě Teams.

Jak už to u nástrojů podobného charakteru bývá, fantazii se meze nekladou. Copilot má uživatelům sloužit v nejrůznějších případech – ať už jde rychlé shrnutí informací z dlouhého dokumentu ve Wordu, analyzování čísel v Excelu, úpravu i celou tvorbu prezentací v PowerPointu, připomenutí e-mailů v Outlooku nebo organizování videokonferencí ve službě Teams. Stačit k tomu má krátký textový povel, kde uživatel vysvětlí, co konkrétně po funkci potřebuje.

„Dnešek představuje další významný krok ve vývoji toho, jakým způsobem komunikujeme s výpočetní technikou. Zásadně změní způsob naší práce a spustí novou vlnu růstu produktivity. Díky funkci Copilot dáváme lidem více možností a zpřístupňujeme technologie skrze nejuniverzálnější rozhraní – přirozený jazyk,“ zmínil Nadella. Microsoft má zkrátka ambice změnit to, jak přistupujeme ke kalendáři, konverzacím, dokumentům, mítinkům a kontaktům.

Výše uvedený výčet je pouhým zlomkem toho, co má Copilot umět. Microsoft tomu věnoval celou sekci na webu, kde mimo jiné uvádí, že nová funkce dokáže i navrhnout úpravy textu, aby dokument ve Wordu zněl (ne)formálněji, nebo třeba v Excelu namodelovat situaci, jak by změna míry růstu dané proměnné ovlivnila hrubou marži. Evidentně tak bude možné zadávat i velmi specifické požadavky, u kterých je umělá inteligenci rychlejší a přesnější než člověk. A o tom to celé má být.

Spolu s Copilotem firma vytvořila i nástroj, který pojmenovala Business Chat. Ten také funguje napříč produkty z balíčku Microsoft 356 a umí například shrnout více e-mailů, vytvořit přepisy konverzací v Teams nebo zvýraznit, kdy se na schůzkách objevilo konkrétní téma. A ano, funguje z velké části na GPT-4, novém, pokročilém řečovém modelu od OpenAI, který byl představen před pár dny a ve svých schopnostech znatelně odskočil od předchozí verze ChatGPT.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Teď se ovšem nabízí důležitá otázka – kdy bude funkce dostupná plošně? Microsoft má novinku aktuálně testovat pouze s dvaceti klienty z řad firem a až v následujících měsících ji bude zpřístupňovat širšímu okruhu zákazníků. O tom, kdy se Copilot dostane i do rukou běžných uživatelů, zatím žádná zmínka nepadla. Každopádně je ale vidět, jak velké úsilí Microsoft do umělé inteligence vkládá a že chce být o krok napřed. Není v tom ale sám.

Zdaleka totiž nejde jen o Microsoft, který prvky umělé inteligence do svých služeb nasazuje. Namátkou lze vybrat třeba oblíbenou komunikační platformu Slack, která ChatGPT integrovala tak, aby shrnoval porady nebo za pracovníky odpovídal na dotazy. A zapojuje se také Google, který oznámil, že podobnou technologii implementuje do svého produktivního rozhraní Workspace, kde bude k dispozici i pro úkony v e-mailovém klientu Gmail.

Nový král řečových modelů od OpenAI je tu. GPT-4 rozumí obrazům a má být spolehlivější

OpenAI ho zatím zpřístupnilo jen vybraným vývojářům. Dorazit má ale i do textového generátoru ChatGPT. Má být chytřejší a tvárnější.

Jiří BlatnýJiří Blatný

dalle2gpt-4

Foto: DALL·E 2/CzechCrunch

Ilustrace z dílny programu DALL·E 2 od OpenAI

0Zobrazit komentáře

Firma OpenAI oznámila příchod nové generace svého řečového modelu GPT, na kterém stojí třeba známý textový generátor ChatGPT nebo nová verze vyhledávače Bing od Microsoftu. Oproti svému předchůdci má mít o poznání lepší schopnosti. Dokáže odpovědět i na obrazové zadání, poradí si s delším textem než doteď, ve svých odpovědích méně halucinuje, a v konverzaci navíc dovede předstírat roli, kterou mu uživatel zadá. Model zvaný GPT-4 je zatím dostupný omezeně především vývojářům.

„GPT-4 není jen řečovým, ale i vizuálním modelem,“ řekl při ukázce nové generace neuronové sítě prezident a spoluzakladatel OpenAI Greg Brockman. Nový řečový model nazvaný GPT-4 je totiž multimodální. To znamená, že mu uživatel může zadávat pokyny jak formou textu, tak i obrazu, případně kombinací obojího. Odpovědět program dokáže stále pouze formou textu, obrázky nevytvoří.

V praxi se tím nicméně otevírají další zajímavé způsoby použití. Tak například webový návrhář může jednoduše vyfotit ručně nakreslenou skicu zamýšlené podoby internetové stránky, nahrát ji do uživatelského prostředí modelu GPT-4, zadat mu, aby napsal kód takové stránky, a je hotovo. Program navrhne funkční kód, který samozřejmě, jak sám Brockman při představení opakoval, může mít chyby, ale z velké části je použitelný. Stejně tak může uživatel požádat o vysvětlení složitého grafu nebo nového memu, který mu zrovna přistál ve zprávě od přítele, jak můžete vidět na obrázku níže.

Podle dostupných informací by si také nová generace řečového modelu měla poradit s obsáhlejším zadáním. Zvládne pracovat s textem delším než 25 tisíc slov. To je podstatně více než u předchozí generace, GPT-3.5, která dokázala pracovat maximálně se zadáním dlouhým zhruba 1 500 slov. Podle šéfů OpenAI je GPT-4 ve svých odpovědích také přesnější a méně si v nich „vymýšlí“.

gpt-4

Foto: OpenAI/Sceenzy

Nový řečový model si poradí i se zadáním, které kombinuje text a obraz

GPT-4 je zatím dostupný přes čekací listinu, a to ne v internetovém prohlížeči, ale pouze jako API, tedy rozhraní pro programování aplikací, byť by v přívětivější webové aplikaci měl být v dohledné době také k dispozici. „Buďte trpěliví, nakonec bude dostupný všem,“ řekl při ukázce schopností nového modelu Brockman.

Schopnosti GPT-4 mimo jiné ilustruje i to, jak si ve srovnání s předchozí generací poradil s různými standardizovanými testy. Třeba v Uniform Bar Exam, což je test, který hodnotí znalosti a schopnosti absolventů právnických fakult v USA. V něm se nový řečový model umístil mezi deseti nejlepšími procenty studentů, výsledek jeho předchůdce stačil pouze na spodních deset procent.

Uživatel by měl také být schopný upravovat tón textového generátoru a uvádět ho podle potřeby v konverzaci do určitých rolí. „Namísto programu s pevně daným slovosledem, tónem a stylem mohou nyní vývojáři, a brzy i uživatelé ChatGPT, předepsat umělé inteligenci styl nebo úkol,“ píše Open AI.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Při testování vývojáři z OpenAI novému modelu například zadali, aby působil jako lektor ve stylu athénského filozofa Sokrata. „Nikdy studentovi nedávej přímou odpověď, ale vždy se ho k ní snaž navést správnou otázkou, která mu pomůže naučit se samostatně přemýšlet,“ přikázali modelu.

Když se pak uživatel ve stejné konverzaci zeptal na řešení lineární rovnice, model opravdu místo přímé odpovědi uživatele návodnými otázkami vedl správným směrem, až se sám zdárné dobral odpovědi. Podobně ho člověk může dosadit do role programátora, který bude pomáhat s psaním kódu a zároveň vysvětlovat své postupy při jeho tvorbě. Upravovat tón odpovědí lze, byť ne tak rozšířeně, i v nové verzi vyhledávače Bing, kde lze umělé inteligenci Chat předepsat, zda má být v odpovědích kreativní, vyvážená nebo přesná.

OpenAI, zároveň s novou generací řečového modelu oznámila, že už se spojila s několika partnery, kteří GPT-4 implementují do svých služeb. Mezi nimi uvádí třeba cloudové uložiště Dropbox, nový model má být dostupný také v aplikaci pro cvičení cizích jazyků Duolingo nebo výukovém portálu Khan Academy. OpenAI také nový model poskytla islandské vládě, která ho využívá při snahách zachovat islandský jazyk.

sumpletechatgpt

Přečtěte si takéSudoku říznuté piškvorkami. Textový generátor ChatGPT navrhl hruSudoku říznuté piškvorkami. Zahrajte si hru, kterou vymyslel a nakódoval textový generátor ChatGPT

Veřejné testování těchto obrovských řečových modelů, předchozí model GPT-3.5 pracuje se 175 miliardami parametrů, je možné také díky tomu, že OpenAI razí přístup, že nejlepší cesta pro neustálé zlepšování umělé inteligence je právě ta veřejná. Je to názor, který firmě už pátým rokem vštěpuje její technická ředitelka Mira Murati.

V poslední době umělou inteligenci založenou na technologii od OpenAI, ale i jiných firem, zavádí další a další služby. Minulý týden oznámila chytré funkce společnost Salesforce pro svůj program pro týmovou komunikaci Slack. ChatGPT vám také pomůže s životopisem u slovenského Kickresume a využití má i v herním průmyslu. Experimentuje s ním například české studio Legend has it.