Popírá fyzikální zákony a sbírá peníze pro děti s handicapem. Umělec David Černý úřadoval v Pardubicích

Interaktivní umělecké dílo bude k vidění v areálu Automatických mlýnů v Pardubicích. Po vložení příspěvku se začne pohybovat nečekanými způsoby.

cerny-lodka1

Foto: Automatické mlýny

Umělec David Černý představil Loďku v pardubických Automatických mlýnech

0Zobrazit komentáře

Umělec David Černý krátce poté, co přistály na pražském obchodním domě Máj jeho fialoví motýli, představil v areálu pardubických Automatických mlýnů Loďku. Jde o technicko-umělecké dílo, které svým pohybem odporuje fyzikálním zákonům a zároveň sbírá peníze na dobročinnost.

„Loď nám připomíná, že nikdy nevíme, kdy budeme dole a kdy nahoře. I proto se škola Svítání stala bezpečným přístavem pro všechny, kteří mají ve svém životě velká či malá znevýhodnění,“ říká ředitelka školy Svítání Miluše Horská, kam vybrané peníze poputují. „Zároveň jsem nadšená z toho, že kvalitní umění může být spojené se získáváním peněz pro smysluplné projekty,“ dodává.

Po vložení finančního příspěvku se Loďka začne pohybovat nečekanými způsoby – s nepřirozenou rychlostí a v různých úhlech. Pohyby jsou navrženy tak, aby narušily běžné vnímání přirozenosti a přinutily dárce k zamyšlení. Loďka se po chvíli zastaví a aby se opět rozhýbala, potřebuje finanční podporu od kolemjdoucích. Navíc je socha doplněna o lidský prst – ukazováček, který dává každému dárci pocit, že svým příspěvkem doslova pohnul světem. 

cerny-lodka2

Foto: Automatické mlýny

Loďka Davida Černého v Automatických mlýnech v Pardubicích

Investorem a výrobcem projektu je pardubická společnost JHV, která vyrábí a konstruuje montážní linky. Ke spolupráci přizvala Davida Černého, se kterým vyvíjí jeho pohyblivá díla dlouhodobě, naposledy například již zmiňované Motýly na pražském obchodním domě. Kontroverzní umělec je autorem konceptu pardubického díla, Milan Guštar zase zvukových efektů. Oba prý pracovali bez nároku na honorář.

„Vývoj a výroba trvaly přes rok intenzivní práce. Výsledkem je technologicky pokročilý unikát, který má za cíl nejen podpořit handicapované děti, ale také sloužit dalším dobročinným projektům,“ uvedl Jan Hvížďala, spolumajitel společnosti JHV.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Interaktivní Loďku pro školu Svítání poprvé představíme veřejnosti 1. června 2024 v Automatických mlýnech v rámci dětského víkendu. Představení sochy je naplánované na sobotu ve 14:30 v platanovém háji před Automatickými mlýny,“ uzavírá Lukáš Smetana.

Automatické mlýny, navržené Josefem Gočárem pro bratry Winternitze v Pardubicích, prošly od roku 2020 do 2023 rozsáhlou transformací na moderní kulturně-společenskou městskou čtvrť. Díky intenzivní rekonstrukci se areál v září 2023 otevřel veřejnosti, stejně jako se veřejnosti poprvé otevřelo také Gočárovo obilné silo. Zatímco v přízemí objektu je pobočka turistického informačního centra, v horním patře vznikl multifunkční sál s terasou. V bývalé hlavní mlýnské budově působí krajská Gočárova galerie, v severní části městské vzdělávací centrum Sféra a městská galerie Gampa.

CzechCrunch Jobs