Poprvé bez okřídleného šípu na přídi. Škoda odhalila svůj druhý elektromobil, SUV Elroq stojí 800 tisíc

Elroq nabízí dojezd přes 500 kilometrů na jedno nabití, objem kufru 470 litrů a zcela nové pojetí designu, které dává sbohem klasickému logu.

elroq1st_edition_34front_left_up-min

Foto: Škoda Auto

Nové čistě elektrické SUV Škoda Elroq

0Zobrazit komentáře

Škoda Auto představila dlouho očekávaný, čistě elektrický model Elroq, který prezentuje coby nejdostupnější elektromobil v segmentu kompaktních SUV. Vůz s cenou začínající na 799 tisících korun nabídne dojezd až 560 kilometrů. Pro zákazníky však není zajímavý jen svou cenou a schopnostmi. Jako první přináší na trh nový designový jazyk Modern Solid, který se bude objevovat i na dalších modelech mladoboleslavské automobilky.

Čtyři roky nás dělí od premiéry vůbec prvního svébytného SUV od Škoda Auto. Je tedy nejvyšší čas rozšířit elektrické portfolio a přijít s vozem, díky kterému se může stát elektromobilita opět o něco masovější záležitostí. Cenová hladina očekávané novinky pojmenované Elroq totiž byla nastavena tak, aby na mnoha trzích představovala elektrickou alternativu ke spalovacímu Karoqu nabízenému za podobné peníze.

V porovnání s Karoqem má nový Elroq o něco větší rozměry. Na délku měří 4 488 mm, na šířku má 1 884 mm a na výšku 1 625 mm. Především však přináší vůbec nejmodernější designový jazyk pojmenovaný Modern Solid, se kterým chtějí v Boleslavi pracovat několik příštích let.

Přední maska Elroqu v novém designu interpretuje typické designové linie zcela novým způsobem. Její charakter definuje prvek Tech-Deck Face, lesklá černá část vložená na místo tradiční masky chladiče. Za ní se ukrývají senzory a přední kamera. Vůbec nejzásadnější změna se však odehrává o něco výše.

Elroq je vůbec první sériový model značky, který nepracuje s typickým logem okřídleného šípu na přídi, ale nahrazuje jej nápisem. Ten se objevuje také na víku kufru a logo tak zůstává už jen na kolech vozu. Nápis se na přídi usadil na výřezu kapoty, která zasahuje do černé linie propojující dvojici tenkých LED světlometů, s nimiž máme počítat i u dalších modelů značky.

Horní tenké segmenty slouží jako světla pro denní svícení, obrysová světla a mají i zabudované směrovky. Doplňují je větší spodní moduly, které zajišťují funkci potkávacích a dálkových světel. V nabídce bude buď verze s klasickou LED jednotkou, případně Matrix-LED varianta s 36 jednotlivými světelnými segmenty, které po zapnutí dálkových světel automaticky zamezují oslnění protijedoucích vozidel.

LED technologii nabízejí také zadní světla s animovanými ukazateli směru, animací při otevření pátých dveří, podsvícenými krystalickými prvky a možností volby uvítacích efektů. Podoba zádě je jinak víceméně věrná dosavadnímu designovému stylu automobilky. S přídí ji propojuje dynamický oblouk, který vytváří čistý boční profil vozu. Elroq má díky němu a řadě dalších prvků, jako jsou speciálně tvarovaná vnější zrcátka, slušnou aerodynamiku. Součinitel odporu vzduchu činí pouhých 0,26.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nahlédneme-li do interiéru, designéři se v něm snažili především o jednoduchost definovanou čistými liniemi a prostorností. I tentokrát muselo logo na volantu ustoupit jménu automobilky, které je zobrazováno i na standardně dodávaném 13palcovém displeji infotainmentu. Ten pracuje s rozhraním známým z nejnovějších modelů Enyaq, Kodiaq a Superb a využívá i integrovaného chatbota ChatGPT. Na přání je dostupný také head-up displej s rozšířenou realitou.

Interiér pracuje s řadou udržitelných materiálů. Například látka použitá na výplni dveří, sedadlech či palubové desce je ze 78 % tvořena recyklovaným PET. Škoda také použila materiály vyráběné z nylonového odpadu, jako jsou rybářské sítě nebo staré koberce, a poprvé pracuje s vlákny z mechanicky recyklovaného oblečení.

V duchu hesla Simply Clever interiér nabízí řadu odkládacích míst o celkovém objemu 48 litrů. Novinkou jsou například další dva úložné prostory po stranách zavazadlového. Ten nabízí objem 470 litrů, po sklopení zadních sedadel až 1 580 litrů. Sám o sobě má navíc celou řadu funkcí. Aby se v nich dalo co nejlépe zorientovat, byl sem umístěn i QR kód s přehledným popisem.

Novinka nabídne celkem čtyři verze nesoucí označení 50, 60, 85 a 85x se třemi velikostmi baterií. Základní model 50 s pohonem zadních kol dostane baterii o kapacitě 55 kWh, dojezd 370 kilometrů na jedno nabití a maximální výkon 125 kW. Verze 60 nabídne pohon zadních kol, baterii o kapacitě 63 kWh, dojezd 400 kilometrů a výkon 150 kW. V obou případech by měla maximální rychlost činit 160 km/h.

Elroq 50

Elroq 60

Elroq 85

Kapacita baterie (brutto/netto)

55 kWh/52 kWh

63 kWh/59 kWh

82 kWh/77 kWh

Doba nabíjení (z 10 % na 80 %)

25 minut

24 minut

28 minut

Výkon

125 kW

150 kW

až 210 kW

Maximální rychlost

160 km/h

160 km/h

180 km/h

Zrychlení (0-100 km/h)

9,0 s

8,5 s

6,6 s

Verze 85 nabídne baterii o kapacitě 82 kWh, dojezd přes 560 kilometrů a výkon 210 kW přenášený na zadní nápravu, v případě verze 85x na obě nápravy. Obě verze mají maximální rychlost stanovenou na 180 km/h. Z 10 na 80 % kapacity baterie by je mělo být možné nabít u rychlonabíjecí stanice za 28 minut. U verzí 50 a 60 by mělo jít dosáhnout stejné kapacity za 25, respektive 24 minut.

Jak je tomu u Škodovky již zvykem, i Elroq se dočká verze Sportline definované černě lakovanými doplňky karoserie, velkými koly, sníženým podvozkem, progresivnějším řízením a specificky zpracovaným interiérem. K dispozici bude ve variantách 60 a 85. Druhá jmenovaná verze bude také nabízena ve variantě First Edition s prosvětlenou maskou vizuálně spojující přední světlomety, exkluzivními koly a specifickým předním a zadním nárazníkem. Celkový vzhled byl inspirován studií Škoda Vision 7S a ani zde nebudou chybět černě a oranžově lakované detaily.

Jen elektrická budoucnost dopravy? Toyota nám v Paříži ukázala, že není nutné sázet na jednu kartu

V olympijské Paříži jsme si mohli vyzkoušet všechny lahůdky z dílny Toyoty, kterými chce automobilka posouvat budoucnost čisté mobility.

toyota-paris15

Foto. Vojtěch Sedláček / CzechCrunch

V Paříži jsme nahlédli do budoucnosti japonské mobility

0Zobrazit komentáře

Zatímco evropské automobilky začínají zjišťovat, že s elektrifikací to nebude tak jednoduché, jak se myslelo, v dalekém Japonsku rýsují vlastní mapu, jak se dobrat uhlíkově neutrální budoucnosti. Toyota nám v Paříži ukázala, že cest existuje celá řada a lze se vydat všemi najednou. Svezli jsme se proto vodíkovým autobusem či lodí, sportovními vozy spalujícími syntetická paliva i elektřinou poháněnými pick-upy. Toyota do své výkladní skříně budoucnosti navíc přihodila i autonomní technologie a stroje, které zjednodušují život handicapovaným.

Jaká je budoucnost mobility? Otázka, na kterou lze nalézt odpověď jen v křišťálové kouli. Až donedávna se jí zdála být elektromobilita. Ovšem nedávný vývoj u automobilek, jako je Volkswagen či Volvo, ukazuje, že elektrické pohony nebudou mít tak umetenou cestičku, jak se předpokládalo.

Jak tedy propsat ambiciózní zelené plány do automobilového průmyslu? Toyota ukazuje, že cestou mohou být nejrůznější alternativy. A protože je japonská automobilka hlavním partnerem olympijských her, naskytla se jí v Paříži ideální příležitost představit svou vizi.

Tak trochu symbolicky jsme toto dobrodružství odstartovali plavbou po Seině na lodi Aura 51. Stejně jako byl upršený zahajovací ceremoniál her na Seině, byla deštěm zkropená i celá naše plavba centrem Paříže. Nicméně právě o vodě, respektive vodíku, celá tahle plavba byla. Byl to totiž vodík, kdo se staral o pohon celé lodi.

toyota-paris10

Foto: Toyota

Loď Aura 51 s vodíkovým generátorem na zádi

Toyota už s modelem Mirai ukázala, že vodík může mít i v osobní dopravě své místo. Nicméně vzhledem k současným technologiím a řídké vodíkové infrastruktuře dnes dává jeho využití největší smysl především u větších dopravních prostředků, jako jsou nákladní vozy či právě plavidla, která mohou nést větší množství zásob samotného vodíku.

V čem se taková loď liší? Světe, div se, rozdílů tolik není. S vodíkovým generátorem REXH2 plul elektrický katamarán po lehce zvlněné Seině možná o něco tišeji než klasické lodě a hlavně bez produkce emisí. Jinak na sobě nedával znát, že je něco jinak, jak je tomu ostatně u většiny alternativních pohonů.

Za vývojem generátoru stojí Toyota spolu s francouzským startupem Energy Observer Developments (EODev), ve kterém má automobilka svou investici. Celkem 540 kilogramů vážící generátor byl vyvinut přesně na míru potřebám plavidel, poskytuje výkon 70 kW a potvrzuje, že Toyota nechce hledat budoucnost pohonů jen u osobních vozidel.

Vzhůru na Dreux

Další důkaz přišel záhy, kdy jsme nastoupili do autobusu, opět poháněného vodíkem, a vyrazili směrem k okruhu u města Dreux. Tento autobus a s ním několik dalších během her v Paříži zajišťoval dopravu sportovců, pořadatelů i návštěvníků. Toyota byla dodavatelem technologie palivových článků a mohla tak snadno demonstrovat, že i cestování s pomocí vodíku je možné na vodě i v tak rušných ulicích, jaké má francouzská metropole.

To už se ale před námi otevřely brány okruhu, který se ten den stal jednou velkou bonboniérou s nepřeberným množstvím možností, na čem si pochutnat. Abychom uzavřeli vodíkovou linku, jedním z bonbónků byla i vodíková verze pick-upu Hilux. Pod povrchem tohoto standardně vypadajícího tvrďáka se ukrývá technologie z Toyoty Mirai.

Díky vodíku uloženému ve třech zásobnících o kapacitě 2,6 kilogramů má vůz dojezd okolo 600 kilometrů. Zásobníky se nacházejí v žebřinovém rámu, zatímco 330 palivových článků nad přední nápravou. Elektromotor umístěný na zadní nápravě nabízí výkon 134 kW a musím říct, že pick-up rozhodně nebyl na okruhu nemotorný mamut. Vlastně jsem z něj měl dost podobný pocit jako při jízdě v klasické verzi.

Je tedy škoda, že si na tomto prototypu Toyota jen testuje své schopnosti, ale do sériové výroby jej nepošle. Není však nutné věšet hlavu. Hned vedle vodíkového Hiluxu byl k dispozici i prototyp Hilux BEV. Elektrická verze pick-upu by se do prodeje dostat měla, což je skvělá zpráva, protože jízda s tímto vozem byla velmi příjemným překvapením. Elektrický pick-up byl živý, vůbec jsem v něm neměl pocit těžkého vozu, ale spíš se blížil pocitu z elektrických SUV.

Rád bych samozřejmě uvedl i některé technické parametry, Toyota je však prozatím drží pod pokličkou. Zatím se tak musíme spokojit pouze s údajným dojezdem okolo 200 kilometrů na jedno nabití. A to není věru mnoho…

Elektricky i s palivem

Tím jsme se definitivně od vodíku, kterým Toyota během akce dokonce i chladila zmrzlinu nebo připravovala pizzu, přesunuli k elektřině. Jak je známo, japonská automobilka je v otázce elektrifikace na jednu stranu průkopnická, na druhou zdrženlivá. Před lety se ve velkém spolu s legendárním Priusem pustila do hybridních technologií, ovšem její první čistě elektrický model bZ4X dorazil až v roce 2022. K tomu přihoďme elektrický Lexus RZ 450e a výčet elektrických modelů Toyoty tím končí.

Automobilka prozatím nevidí v čistých elektromobilech tu nejlepší cestu k čisté mobilitě a dokazuje to na pravidle 1:60:90. Na něm Toyota demonstruje, že s použitím stejného množství surovin potřebných k výrobě jednoho jediného plně elektrického vozidla by se místo toho dalo vyrobit šest plug-in hybridů nebo neuvěřitelných 90 hybridů. Přitom vypočítala, že 90 hybridů během jejich životnosti ušetří 37krát více emisí oxidu uhličitého než jeden bateriový elektromobil.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pokud se 90 zákazníků rozhodne pro hybrid, udělá tím stejnou službu jako jeden, který bude jezdit elektromobilem. A jelikož se zákazníci do elektromobilů z důvodu jejich schopností, ale i ceny prozatím příliš nehrnou, chce se automobilka o hybridní technologie opírat ve velkém i nadále. Je tu však jedna cesta, jak zachovat ve hře spalovací motory, a tou je udržitelné syntetické palivo, kterého se ten den v Dreuxu spálilo více než dost.

Jak jsme psali v našem prvním výstupu, ten den jsme se projeli s nejmladším šampionem rallye soutěže WRC Kalle Rovanperäou a dalšími mistry volantu. Ve všech případech byly motory závodních speciálů krmeny udržitelným palivem e-Fuel. Jedná se o palivo se stejnými či víceméně podobnými vlastnostmi jako klasické palivo. Je ovšem vyráběno synteticky za využití udržitelné energie. Při procesu výroby je navíc využíván oxid uhličitý získávaný z ovzduší.

Toyota byla první, kdo nasadil vozidlo spalující tento typ paliva do soutěže WRC, a Rovanperä si na něj se dvěma mistrovskými tituly rozhodně nemůže stěžovat. Tato paliva však mají potenciál prosadit se i v běžném provozu a jednou se stát jedním z důležitých pilířů čisté mobility.

Rovanperä ovšem nebyl jediný, kdo nás po okruhu pořádně provezl. Ke slovu přišla i autonomie, kterou na místě reprezentovala hračka jménem GR Yaris AD. Když jsem se dozvěděl, že se budeme vozit i autonomními vozítky, příliš adrenalinu to ve mně nevzbudilo. Takových pomalu se šinoucích přibližovadel jsem už viděl… Tohle ale bylo něco jiného.

dreux-toyoda4

Přečtěte si takéNejmladší mistr světa rallye Kalle Rovanperä nám ukázal driftováníZadriftovali jsme si s nejmladším mistrem světa v rallye. Už v osmi letech za volantem ovládl internet

Musím říct, že je opravdu zvláštní pocit ostře řezat zatáčky v nabušeném Yarisu, a přitom vůbec nesahat na volant. Prostě jen stačilo stisknout tlačítko, systém mi popřál příjemnou jízdu, a pak se rozpoutalo autonomní peklo. Software se s dráhou ani trochu nepáral, šel do plných, a kdyby jedničky a nuly uměly vískat radostí, určitě by tak činily. Takhle jsem se smál jen já, protože tohle byla opravdu předváděčka, jak se patří.

Toyota sice tuhle pekelnou funkci do svých vozů v nejbližší budoucnosti nejspíš instalovat nezačne, i tak je ale dobré vědět, že i v Japonsku na autonomní budoucnost myslí. Japonci však v Paříži ukázali, že se snaží posouvat mobilitu dál i v trochu jiném ohledu. Představili zde celou škálu svých řešení soustředících se na mobilitu pro hendikepované. Na množství elektřinou poháněných vozíčků, přibližovadel a kompenzačních pomůcek.

Mohli jsme si tak na vlastní kůži vyzkoušet gyroskopicky vyvažované vozíčky či vozíčky schopné elegantně šplhat do schodů, segwaye pro handicapované či přídavné elektrické pohony pro klasické vozíčky. Zde nechyběla ani GR verze takového pohonu, se kterou může handicapovaný člověk na kolečkovém křesle uhánět rychlostí až 40 kilometrů v hodině. Měla karbonové detaily a samozřejmě nechyběl emblém závodní divize Toyoty GR.

Tato výstava mobility pro hendikepované proběhla jen kousek od známých pilířů Pont de Bir-Hakeim, tedy mostu Bir-Hakeim, známého například ze scény filmu Inception, ve které z nich byly stavěny snové světy. Pilíře, na kterých chce svět svou budoucnost stavět Toyota, jsou reálné. Jejich zkratky jsou BEV (čistě elektrické automobily), PHEV (plug-in hybridy), HEV (klasické hybridy), ICE CN (vozy spalující e-paliva), H2 (vozy spalující vodík) a FCEV (vozy s palivovými články). To všechno dohromady vytváří pestrobarevný bezemisní mix, se kterým chce Toyota mířit k čisté mobilitě.