Poruchami příjmu potravy trpí stále víc mladých lidí. Český projekt 3pe s nimi pomáhá lékařům i nemocným
Lada Brůnová a Tereza Maková 3pe založily proto, aby péče o lidi s PPP byla dostupnější
Počet dospívajících pacientů s poruchami příjmu potravy za posledních deset let vyrostl o skoro devadesát procent. Anorexie, bulimie či záchvatovité přejídání jsou přitom nemoci, které je podle expertky Terezy Makové potřeba zachytit včas. Zorientovat se v problematice a možnostech léčby může být ale velmi náročné, proto se klinická psycholožka Maková spojila s marketérkou Ladou Brůnovou a společně postavily platformu 3pe. Ta má být výchozím bodem pro každého, kdo se s poruchami příjmu potravy setkává.
Název 3pe odráží tři písmena P z „poruch příjmu potravy“, které jsou často zkracovány jako PPP. Projevují se narušeným vnímáním vlastního těla, doprovází je mnohdy nepochopitelná snaha zhubnout, trestat se hladověním či se naopak záchvatovitě přejíst a z pocitu viny následně vyvolávat zvracení. Jde o nebezpečné duševní poruchy, které někdy končí až smrtí. „Jsou to multifaktoriálně podmíněné nemoci týkající se spousty aspektů života,“ říká sedmatřicetiletá Maková.
Brůnová a Maková se seznámily jako řečnice v diskuzi po filmu Autoportrét, jehož protagonistka zemřela právě na PPP. „Poprvé jsme se bavily tak, že jsme reagovaly na otázky publika. A tam jsme zjistily, že máme na věci podobný náhled,“ přibližuje psychoterapeutka Maková, která v diskuzi zastupovala neziskovou organizaci zabývající se poruchami příjmu potravy Anabell. Pětatřicetiletá Brůnová byla do diskuze pozvána jakožto žena, která o své osobní zkušenosti s prodělanou anorexií veřejně mluví.
Nejenže se ženy potkaly na stejné akci, ale potkaly se i ve stejné životní situaci. Obě totiž chtěly založit vlastní projekt, nicméně k tomu potřebovaly jedna druhou. Brůnová profesně vyrůstala v komunikačních agenturách, startupech a neziskovkách, kde pomáhala vdechnout život vznikajícím projektům, zatímco Maková je tělem i duší psychoterapeut.
„Chyběl mi projekt, jenž by se věnoval tématu, které je takto obsáhlé a tak trochu moje. Od začátku jsem však věděla, že musí být zaštítěn odborností. Aby to nebyl jen projekt nějaké Lady se zkušeností s anorexií,“ říká Brůnová, která s Makovou pravidelně probírala, co se v tématu poruch příjmu potravy děje v zahraničí i u nás, případně co by se dít mohlo nebo mohlo dít jinak.
Pro obsah se Brůnová inspirovala otázkami, na které se jí často ptali lidé poté, co šla se svým příběhem na veřejnost. „Vyšlo mi pár rozhovorů v médiích a ozvali se mi lidé, pro které je téma aktuální osobně či pro jejich blízké,“ popisuje marketérka. Web tak informuje o tom, jak probíhá léčba, a dává tipy, jaké odborníky zapojit. Mapování specialistů a klinik zahájily zakladatelky 3pe loni koncem roku. „Tématem se zabýváme dlouhodobě, a přesto pro nás bylo náročné zmapovat místa, kde hledat pomoc, pokud se vás PPP týkají a nejste z velkého města,“ objasňuje Brůnová.
Poruchy příjmu potravy v Česku řeší weby jako Healthy and Free, Ideální nebo nezisková organizace Anabell nabízející specializované poradenství, kde Maková působila jako psychoterapeutka vedle paralelní praxe v nemocnici v Motole. A právě jednotlivá místa a odborníky chce web 3pe propojit napříč zdravotnickým sektorem. „Silnou stránkou 3pe je online prostředí, proto se v první fázi zaměříme právě na něj,“ říká Maková. Tvůrkyně 3pe nicméně nezapomněly ani na důležitost osobních setkání, a tak na letošek připravily také program pro střední školy, který před pár dny odstartoval pilotními workshopy.