Poslal kamion z kopce, aby vypadal, že jede. Zakladatel Nikoly dostal za podvody čtyři roky vězení

Trevor Milton byl usvědčený z podvodu již v minulém roce. Nyní si vyslechl verdikt o svém trestu, který jej poslal na čtyři roky za mříže.

nikola-milton

Foto: Nikola/CzechCrunch

Trevor Milton už není šéfem automobilky Nikola, kterou založil

0Zobrazit komentáře

Příběh společnosti Nikola je zářným příkladem toho, jak jednoduché je občas ošálit všechny okolo. Trevor Milton a jeho kolegové slibovali nákladní tahače budoucnosti poháněné vodíkem. Místo toho však své prototypy posílali dolů z kopce, aby se vůbec pohnuly. Za podvody byl nyní zakladatel Nikoly odsouzen ke čtyřem letům vězení.

Lež má sice krátké nohy, někdy však jejich délka stačí k předvedení skutečně nevídaných výkonů. Své o tom ví i Trevor Milton, jehož automobilka Nikola slibovala dodat na trh inovativní tahače poháněné vodíkem, mluvilo se i o vodíkovém pick-upu. Myšlenky společnosti zaujaly mnoho investorů a po vstupu na burzu v červnu roku 2020 hodnota Nikoly vyletěla vzhůru k třiceti miliardám dolarů.

Z Miltona se tak stala nová byznysová hvězda, ovšem s velmi omezenou trvanlivostí. Už v září téhož roku totiž odstoupil z vedení společnosti poté, co shortaři, tedy investoři sázející na pokles ceny akcií, z Hindenburg Research ve své zprávě obvinili Nikolu z podvodného jednání. V ní uvedli, že automobilka nemá ve svých rukou v podstatě žádnou z proklamovaných technologií a lže. Brzy na to dorazila i žaloba. Že Milton o úspěších své firmy vědomě neříkal pravdu, uznala porota už loni, ve hře ale stále byla výše trestu.

Tu si jednačtyřicetiletý zakladatel firmy vyslechl v pondělí u federálního soudu na Manhattanu, který ho poslal na čtyři roky za mříže. Milton měl podle žalobců lhát konstantě a prakticky všem, notoricky známý je případ tahače Nikola One. Ten měl být poháněný vodíkem a fungovat, ve skutečnosti jej však automobilka při natáčení demonstrativního videa jen pouštěla z kopce dolů a vše naaranžovala tak, aby výsledek vypadal, že tahač jede po rovince.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kvůli tomu obžaloba Miltona a Nikolu přirovnala ke známému případu Elizabeth Holmesové a její společnosti Theranos, která slibovala revoluci ve zdravotnictví, ale nakonec se vše ukázalo jako jeden velký podvod, za který Holmesová dostala přes 11 let ve vězení. Stejný trest požadovali prokurátoři i pro Miltona, ačkoliv maximální doba, která mu za mřížemi hrozila, byla šedesát let. Vedle čtyř let odnětí svobody musí ale ještě zaplatit pokutu ve výši jednoho milionu dolarů a dojde také k propadnutí části jeho majetku. Proti tomuto rozsudku se může odvolat.

Obhajoba přitom požadovala podmínečný trest mimo vězení. Soudce ale měl vzít v potaz fakt, že Milton celou dobu svou vinu odmítal, popíral svou odpovědnost a neprojevil ani žádnou lítost. Přirovnání k Holmesové negoval s tím, že zatímco Theranos byl podvod od začátku do konce, Nikola je skutečný byznys.

Samotná automobilka skutečně nadále pokračuje ve své činnosti i bez Miltona. V roce 2021 souhlasila s úhradou 125 milionů dolarů na urovnání občanskoprávních poplatků vznesených americkou Komisí pro cenné papíry a nyní pokračuje ve vývoji tahačů. S vodíkem se však na nějaký čas rozloučila a zaměřila se výhradně na vývoj tahačů poháněných elektřinou. Akcie společnosti se aktuálně obchodují v ceně pod jedním dolarem, v době její největší slávy to naopak bylo za téměř osmdesát dolarů.

 

Z Bezvavlasy je miliardová skupina. Kupuje distributora kadeřnických značek a upisuje nové akcie

Skupinu Hair Servis, která provozuje 20 velkoobchodních prodejen a 13 školicích center, kupují Bezvavlasy za 530 milionů korun.

Peter BrejčákPeter Brejčák

bezvavlasy_1-1

Foto: Bezvavlasy.cz

Spolumajitelé Bezvavlasy.cz František Novotný a Aleš Hudeček

0Zobrazit komentáře

Rok 2022 se firmě Bezvavlasy, která patří mezi největší prodejce ve svém oboru u nás, nepovedl úplně podle plánů. Avšak letos se karta obrátila a společnost, jejíž akcie jsou obchodované na pražské burze Start, roste co se týče tržeb, zisku a pomalu směřuje také do zahraničí. A aby podpořila další růst, rozhodla se pro akvizici skupiny Hair Servis, jež dodává služby více než 18 tisícům zákazníků. Transakce za více než půl miliardy korun má být vypořádána v dalších dnech.

„Za rok 2023 odhadujeme, že dohromady toto uskupení vygeneruje tržby za více než 1,1 miliardy korun. Při této velikosti se tak otevírá obrovský potenciál rozvoje našich firem v dalších letech,“ komentuje akvizici předseda představenstva Bezvavlasy Aleš Hudeček. Kombinovaný provozní zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) za rok 2023 očekává nad 110 miliony korun.

Společnosti po akvizici chtějí stavět na online i offline obchodním modelu, kdy e-commerce má být rozvíjena směrem k běžným zákazníkům v rámci zahraniční expanze. Bezvavlasy hodlají v horizontu tří až pěti let působit na více než deseti evropských trzích. O těchto plánech společnost mluvila již při představování výsledků za první letošní pololetí, kdy po Česku, Slovensku a Maďarsku míří do Chorvatska a Rumunska. Další kategorií, kde se očekává rozvoj společných aktivit, jsou služby poskytované kadeřníkům. Hair Servis totiž po Česku provozuje celkem třináct školících středisek.

„Očekáváme výrazný rozvoj obchodní a prodejní sítě, rozšiřování produktového portfolia, rozsáhlou digitalizaci služeb i online expanzi na zahraniční trhy. Významným nástrojem pro fúzi obou firem bude náš nový panevropský sklad v Boru na Tachovsku, který se stane centrálním skladem pro celou skupinu a který významně podpoří náš stávající i budoucí růst,“ říká Hudeček.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Spoluzakladatelé Bezvavlasy Aleš Hudeček a František Novotný svůj internetový obchod umístili na pražskou burzu loni na podzim, celý rok poznamenaný nástupem inflace i válkou na Ukrajině nakonec uzavřeli s růstem, ale nižším, než chtěli. Letos pak již tržby za první pololetí meziročně stouply o 58 procent a hrubý zisk dokonce o 72 procent. Nahoru tak jde i cena akcií podniku, jedna aktuálně vyjde na přibližně 730 korun, při úpisu to bylo 490 korun.

Aktuální transakci ve výši 530 milionů korun financují z několika kanálů – 50 milionů korun šlo z vlastních zdrojů, 150 milionů poskytla Raiffeisenbank v rámci dlouhodobého akvizičního úvěru. Dalších 120 milionů korun u kupní ceny jsou odložené splátky během následujících šesti let.

ultimatesuite-investice-min

Přečtěte si takéDalší exit českého startupu. UltimateSuite kupuje americký gigantDalší exit českého startupu. UltimateSuite hlídá efektivitu práce, kupuje jej americký gigant

Zakladatelé Hair Servis dále získávají jako součást kupní ceny 300 tisíc kusů akcií Bezvavlasy, a to při ceně 700 korun za akcii. Společně se stávajícími majoritními akcionáři Alešem Hudečkem a Františkem Novotným a investiční skupinou Starteepo budou jednat ve shodě, a to s celkovým cílovým podílem na hlasovacích právech 92,3 procenta.

Pro účely financování akvizice tak budou Bezvavlasy navyšovat kapitál, a to konkrétně o 350 tisíc kusů, stávající počet byl jeden milion. Zmiňovaných 300 tisíc získají noví akcionáři, o zbývajících 50 tisíc korun projevil zájem fond Starteepo Invest. Úpis by se měl uskutečnit během příštího léta.