Poslední americká sociální síť, kterou v Číně nezakázali a sama neodešla, to vzdala. Zemi opouští i LinkedIn
LinkedIn do konce příštího roku opustí čínský trh. Americká společnost Microsoft, které oblíbená služba zaměřená na pracovní spojení patří, tak reaguje na sílící požadavky čínských regulátorů. LinkedIn přitom zůstával vůbec poslední velkou sociální sítí ze Spojených států, která byla v Číně aktivní.
Zástupci profesně založené sociální sítě uvedli, že v zemi s provozováním služby končí kvůli „výrazně náročnějšímu prostředí a vyšším požadavkům na dodržování předpisů“, jak doplňuje CNBC. LinkedIn na tamním trhu působil sedm let. Aby tak dlouhá přítomnost ale byla možná, dělala síť vůči tamnímu režimu řadu ústupků.
Ty spočívaly hlavně v zablokování zobrazení některých tzv. nežádoucích profilů. Internetové firmy v Číně jsou totiž povinny na požádání zpřístupnit úřadům údaje o čínských uživatelích a musejí odstranit obsah, který je v zemi zakázán. Pozornost vyvolal například dva týdny starý krok, kdy LinkedIn zablokoval profily několika amerických novinářů v zemi. S odůvodněním, že znepřístupňuje zakázaný obsah, tedy informace, které tamní vláda neschvaluje.
Kroky úřadů přitom nejsou jen formální. Například v březnu podle listu The New York Times čínský regulátor internetu LinkedIn pokáral za to, že síť nedostatečně blokuje politický obsah. Pár měsíců nato platforma ve velkém blokovala profily uživatelů z celého světa tak, aby nebyly viditelné v Číně.