Postupný konec TikToku v Česku. Zaměstnancům ho zakázaly státní úřady, ČEZ a ČSOB, další ho omezují
TikTok představuje bezpečnostní hrozbu, jelikož k datům, která sleduje, mohou mít přístup čínské komunistické orgány. Mizí tak nejen z českých úřadů.
Špatné časy pro čínskou aplikaci TikTok a její mateřskou společnost ByteDance nejenže pokračují, ale nabírají na obrátkách. V posledních týdnech se totiž nemluví o krátkých videích, která tvoří základní stavební kámen aplikace, jako spíš o bezpečnostních rizicích souvisejících se zneužíváním osobních dat. I proto nyní začaly státní úřady a podniky i soukromé firmy napříč Českem zakazovat svým pracovníkům její používání na služebních počítačích a telefonech. Zákaz se v některých případech ale vztahuje i na osobní zařízení. Vyplývá to z ankety mezi firmami a úřady, kterou zveřejnila ČTK.
Po necelých dvou týdnech, co Evropská komise rozhodla o zákazu čínské aplikace TikTok na oficiálních zařízeních, která používají její zaměstnanci, vydal varování před jejím používáním také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Zejména upozorňoval na hrozbu spojenou se zařízeními s přístupem do významných informačních systémů.
TikTok podle úřadu může představovat bezpečnostní hrozbu především proto, že jeho vývojář a provozovatel, společnost ByteDance, podléhá právnímu a politickému prostředí Číny. NÚKIB odkazuje na čínskou legislativu v oblasti bezpečnosti a zpravodajské činnosti a zmiňuje obavy z toho, že Čína klade své vlastní zájmy nad zájmy uživatelů.
Na varování již začaly reagovat první subjekty. Například účet Úřadu vlády ČR, který vznikl v době pandemie covidu zejména pro zamezení šíření dezinformací, už na TikToku nenajdete. „TikTok Úřadu vlády, který byl zřízen v době covidu a který jsme nyní stejně nevyužívali, jsme zrušili. A všichni zaměstnanci, kteří k němu měli přístup, aplikaci odinstalovali. Poté, co NÚKIB vydal varování, byli zaměstnanci ještě zvlášť upozorněni na tuto hrozbu,“ řekl mluvčí vlády Václav Smolka.
• Mapuje zařízení, kdy aplikace zjišťují informace o jiných spuštěných a instalovaných aplikacích
• Obsah soukromé komunikace ukládá na servery společnosti ByteDance
• Pravidelně kontroluje lokace zařízení
• Má přístup ke kontaktům v zařízení
• Zná informace o zařízení včetně Wi-Fi SSID, předešlé konfigurace Wi-Fi, sériového čísla zařízení a SIM karty, ID zařízení, IMEI zařízení, MAC adresy, telefonního čísla, výčtu všech uživatelských účtů používaných na zařízení a kompletního přístupu ke clipboardu
• Má přístup ke kalendáři a možnost ho číst a měnit
• Vynucuje používání nativního prohlížeče, jenž umožňuje sledovat téměř veškerou aktivitu uživatele, včetně stisknutí kláves na obrazovce
Zdroj: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost
Stejně tak i Kancelář Senátu na základě podnětu NÚKIB vydala varování pro členy senátorského sboru, svoje zaměstnance a externí pracovníky, v němž zakázala používání aplikace TikTok u všech zařízení, která využívají k pracovním účelům a mají přístup do interního systému. Zároveň podle senátní tiskové tajemnice Lady Faldynové zavedla technická opatření, která omezují používání aplikace TikTok z prostředí Kanceláře Senátu.
Pokud navíc zaměstnanci používají svá soukromá zařízení k práci, vztahuje se zákaz instalace TikToku i na ně. Takto postupuje třeba ministerstvo zemědělství, stejně tak i zaměstnanci ministerstva kultury nemají povoleno instalovat a používat čínskou aplikaci na jakýchkoli zařízeních umožňujících přístup k informačním systémům úřadu. A ministerstvo obrany zakázalo kromě TikToku instalovat také čínskou aplikaci WeChat.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsZákaz TikToku nově platí i v institucích spadajících pod ministerstva. Smazat aplikaci ze všech pracovních i soukromých zařízení museli například zaměstnanci Státního zemědělského intervenčního fondu. Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího úřadu Ondřeje Jakoba zakázalo používání aplikace na zařízeních ve vlastnictví ministerstva i Ústavu zdravotnických informací a statistiky, nadto chce komunikaci zařízení s TikTokem omezit i technicky, což má v plánu také ministerstvo financí.
Stejně tak i v Akademii věd ČR se rozhodli po varování NÚKIB používání TikToku na zařízeních k pracovním účelům zakázat. Ředitel Kanceláře Akademie věd Leoš Horníček řekl, že zaměstnance požádal, aby TikTok odinstalovali ze svých zařízení, a rovněž vyzval ředitele všech pracovišť akademie ke zvážení přijetí příslušných opatření. Největší odborová centrála, Českomoravská konfederace odborových svazů, podle předáka Josefa Středuly TikTok i vzhledem k předchozím bezpečnostním varováním raději nikdy nepoužívala.
K zákazu sítě na státem vlastněných zařízeních již přistoupila americká vláda i všechny tři hlavní instituce Evropské unie. Její vlastník ByteDance čelí i zvyšujícím se tlakům na prodej TikToku ze strany USA, jinak mu hrozí kompletní zákaz.
Kybernetickou hrozbu si ale „domů“ nepouští ani v polostátní energetické společnosti ČEZ, nepoužívá ji i soukromá energetická firma Innogy. „Interně u nás platí doporučení neinstalovat tuto aplikaci na zařízení, která mají přístup k firemním datům,” řekl mluvčí společnosti Pavel Grochál.
Československá obchodní banka (ČSOB) dokonce přístup k TikToku ze služebních počítačů bez výjimky zakázala už před delší dobou a na základě varování NÚKIB podniká další kroky, uvedl mluvčí ČSOB Patrik Madle. V pracovních telefonech či noteboocích nedoporučuje používání TikToku ani firma Unilever, jeden z největších distributorů kosmetických a potravinářských výrobků v Česku.
Jiné společnosti se drží spíše v režimu varování, například operátoři Vodafone a T-Mobile. Zaměstnancům doporučují TikTok nepoužívat a informují o aktuálním vývoji a jejích rizicích. Naopak společnost Sloneek, která působí v oblasti personalistiky, se rozhodla TikTok používat i nadále, jelikož podle spoluzakladatele firmy Milana Rataje aplikaci využívá k oslovení mladších lidí a bez TikToku by personalisté řady firem ztratili kontakt s nejmladší generací.
Aplikaci už v únoru 2022 zakázala do vládních telefonů stahovat americká vláda. Podobné kroky oznámily Evropská komise, Evropský parlament i Evropská rada a také země jako Velká Británie, Kanada, Belgie nebo Dánsko. Na úskalí aplikace se pro CzechCrunch nedávno zaměřil i etický hacker Tomáš Zaťko, podle něhož se způsob, jakým se aplikace chová, v mnoha zásadních oblastech blíží obecně škodlivému softwaru.
S přispěním ČTK