Postupný konec TikToku v Česku. Zaměstnancům ho zakázaly státní úřady, ČEZ a ČSOB, další ho omezují

TikTok představuje bezpečnostní hrozbu, jelikož k datům, která sleduje, mohou mít přístup čínské komunistické orgány. Mizí tak nejen z českých úřadů.

Aplikace sociální sítě TikTok

0Zobrazit komentáře

Špatné časy pro čínskou aplikaci TikTok a její mateřskou společnost ByteDance nejenže pokračují, ale nabírají na obrátkách. V posledních týdnech se totiž nemluví o krátkých videích, která tvoří základní stavební kámen aplikace, jako spíš o bezpečnostních rizicích souvisejících se zneužíváním osobních dat. I proto nyní začaly státní úřady a podniky i soukromé firmy napříč Českem zakazovat svým pracovníkům její používání na služebních počítačích a telefonech. Zákaz se v některých případech ale vztahuje i na osobní zařízení. Vyplývá to z ankety mezi firmami a úřady, kterou zveřejnila ČTK.

Po necelých dvou týdnech, co Evropská komise rozhodla o zákazu čínské aplikace TikTok na oficiálních zařízeních, která používají její zaměstnanci, vydal varování před jejím používáním také český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Zejména upozorňoval na hrozbu spojenou se zařízeními s přístupem do významných informačních systémů.

TikTok podle úřadu může představovat bezpečnostní hrozbu především proto, že jeho vývojář a provozovatel, společnost ByteDance, podléhá právnímu a politickému prostředí Číny. NÚKIB odkazuje na čínskou legislativu v oblasti bezpečnosti a zpravodajské činnosti a zmiňuje obavy z toho, že Čína klade své vlastní zájmy nad zájmy uživatelů.

Na varování již začaly reagovat první subjekty. Například účet Úřadu vlády ČR, který vznikl v době pandemie covidu zejména pro zamezení šíření dezinformací, už na TikToku nenajdete. „TikTok Úřadu vlády, který byl zřízen v době covidu a který jsme nyní stejně nevyužívali, jsme zrušili. A všichni zaměstnanci, kteří k němu měli přístup, aplikaci odinstalovali. Poté, co NÚKIB vydal varování, byli zaměstnanci ještě zvlášť upozorněni na tuto hrozbu,“ řekl mluvčí vlády Václav Smolka.

Proč je aplikace TikTok problematická

• Mapuje zařízení, kdy aplikace zjišťují informace o jiných spuštěných a instalovaných aplikacích

• Obsah soukromé komunikace ukládá na servery společnosti ByteDance

• Pravidelně kontroluje lokace zařízení

• Má přístup ke kontaktům v zařízení

• Zná informace o zařízení včetně Wi-Fi SSID, předešlé konfigurace Wi-Fi, sériového čísla zařízení a SIM karty, ID zařízení, IMEI zařízení, MAC adresy, telefonního čísla, výčtu všech uživatelských účtů používaných na zařízení a kompletního přístupu ke clipboardu

• Má přístup ke kalendáři a možnost ho číst a měnit

• Vynucuje používání nativního prohlížeče, jenž umožňuje sledovat téměř veškerou aktivitu uživatele, včetně stisknutí kláves na obrazovce

Zdroj: Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost

Stejně tak i Kancelář Senátu na základě podnětu NÚKIB vydala varování pro členy senátorského sboru, svoje zaměstnance a externí pracovníky, v němž zakázala používání aplikace TikTok u všech zařízení, která využívají k pracovním účelům a mají přístup do interního systému. Zároveň podle senátní tiskové tajemnice Lady Faldynové zavedla technická opatření, která omezují používání aplikace TikTok z prostředí Kanceláře Senátu.

Pokud navíc zaměstnanci používají svá soukromá zařízení k práci, vztahuje se zákaz instalace TikToku i na ně. Takto postupuje třeba ministerstvo zemědělství, stejně tak i zaměstnanci ministerstva kultury nemají povoleno instalovat a používat čínskou aplikaci na jakýchkoli zařízeních umožňujících přístup k informačním systémům úřadu. A ministerstvo obrany zakázalo kromě TikToku instalovat také čínskou aplikaci WeChat.

Zákaz TikToku nově platí i v institucích spadajících pod ministerstva. Smazat aplikaci ze všech pracovních i soukromých zařízení museli například zaměstnanci Státního zemědělského intervenčního fondu. Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího úřadu Ondřeje Jakoba zakázalo používání aplikace na zařízeních ve vlastnictví ministerstva i Ústavu zdravotnických informací a statistiky, nadto chce komunikaci zařízení s TikTokem omezit i technicky, což má v plánu také ministerstvo financí.

Stejně tak i v Akademii věd ČR se rozhodli po varování NÚKIB používání TikToku na zařízeních k pracovním účelům zakázat. Ředitel Kanceláře Akademie věd Leoš Horníček řekl, že zaměstnance požádal, aby TikTok odinstalovali ze svých zařízení, a rovněž vyzval ředitele všech pracovišť akademie ke zvážení přijetí příslušných opatření. Největší odborová centrála, Českomoravská konfederace odborových svazů, podle předáka Josefa Středuly TikTok i vzhledem k předchozím bezpečnostním varováním raději nikdy nepoužívala.

Státní instituce v mnoha západních zemích začaly TikTok zakazovat na základě čínské legislativy, která dovoluje komunistickým orgánům vyžádat si jakákoliv uživatelská data. TikTok přitom sbírá údaje i o kontaktech, poloze nebo kalendáři.

K zákazu sítě na státem vlastněných zařízeních již přistoupila americká vláda i všechny tři hlavní instituce Evropské unie. Její vlastník ByteDance čelí i zvyšujícím se tlakům na prodej TikToku ze strany USA, jinak mu hrozí kompletní zákaz.

Kybernetickou hrozbu si ale „domů“ nepouští ani v polostátní energetické společnosti ČEZ, nepoužívá ji i soukromá energetická firma Innogy. „Interně u nás platí doporučení neinstalovat tuto aplikaci na zařízení, která mají přístup k firemním datům,” řekl mluvčí společnosti Pavel Grochál.

Československá obchodní banka (ČSOB) dokonce přístup k TikToku ze služebních počítačů bez výjimky zakázala už před delší dobou a na základě varování NÚKIB podniká další kroky, uvedl mluvčí ČSOB Patrik Madle. V pracovních telefonech či noteboocích nedoporučuje používání TikToku ani firma Unilever, jeden z největších distributorů kosmetických a potravinářských výrobků v Česku.

20230119-2022_12_15_marketa_gregorova_1920px-5271

Přečtěte si takéÚplný zákaz TikToku? Mělo by se to řešit, říká Markéta GregorováNa stole má být úplný zákaz TikToku, říká Gregorová. Čínský režim se neptá, data si prostě vezme

Jiné společnosti se drží spíše v režimu varování, například operátoři Vodafone a T-Mobile. Zaměstnancům doporučují TikTok nepoužívat a informují o aktuálním vývoji a jejích rizicích. Naopak společnost Sloneek, která působí v oblasti personalistiky, se rozhodla TikTok používat i nadále, jelikož podle spoluzakladatele firmy Milana Rataje aplikaci využívá k oslovení mladších lidí a bez TikToku by personalisté řady firem ztratili kontakt s nejmladší generací.

Aplikaci už v únoru 2022 zakázala do vládních telefonů stahovat americká vláda. Podobné kroky oznámily Evropská komise, Evropský parlament i Evropská rada a také země jako Velká Británie, Kanada, Belgie nebo Dánsko. Na úskalí aplikace se pro CzechCrunch nedávno zaměřil i etický hacker Tomáš Zaťko, podle něhož se způsob, jakým se aplikace chová, v mnoha zásadních oblastech blíží obecně škodlivému softwaru.

S přispěním ČTK