Potenciál globálních úspěchů, velkých investic i exitů. CzechCrunch představuje 25 startupů, které se vyplatí sledovat

Peter BrejčákPeter Brejčák

cc25-topSpeciál

Foto: CzechCrunch

CzechCrunch představuje 25 startupů, které se v následujících letech vyplatí sledovat

0Zobrazit komentáře

Český startupový ekosystém roste, prorazit na tuzemském a následně i globálním trhu zkouší stále více podnikatelů, kterým pomáhá čím dál více investorů. Zajímavá investiční kola jsou častější a ve vyšších částkách, stejně tak i sumy, za něž se inovativní firmy prodávají. CzechCrunch toto dění pokrývá už řadu let a teď přichází se speciálem CC25, výběrem pětadvaceti startupů, které se v následujících letech vyplatí sledovat.

Poslední roky přinesly boom startupového světa. Před deseti lety v tuzemsku téměř nikdo nevěděl, co startupy jsou. Postupné úspěchy jednotlivých podnikatelů, vznikající akcelerátory, inkubátory i investiční fondy zaměřené na podporu rychle rostoucích technologických firem však položily základy celého startupového ekosystému, v němž se točí částky v miliardách korun a pomalu také v miliardách dolarů.

Vhodným příkladem je Tomáš Čupr se svým online supermarketem Rohlik.cz, který před měsícem jako první český startup po investici ve výši 2,5 miliardy korun překonal svou hodnotou magickou hranici jedné miliardy dolarů a zařadil se tak do globálního klubu takzvaných startupových jednorožců.

Se stále větším počtem úspěšných příběhů rostou i ambice další generace podnikatelů, kteří už při zakládání svého byznysu počítají s tím, že díky svým řešením dobudou globální trhy. Mění tak zaběhnuté pořádky v konzervativních oborech, firmám pomáhají fungovat víc efektivně nebo lidem umožňují žít pohodlnější život.

cc25ipad

Foto: CzechCrunch

CzechCrunch představuje 25 startupů, které se v následujících letech vyplatí sledovat

„Česká republika je tradičně velmi bohatá na řadu podnikatelských nápadů a vznik startupů, kterých je u nás v současnosti okolo 2 500. Pandemie koronaviru zcela zásadně zamíchala toky investic do české startupové scény, a tak je logické, že větší pozornost přitahují a budou přitahovat oblasti, které se věnují zejména digitalizaci, péči o zdraví, investicím, cloudovým službám a samozřejmě kybernetické bezpečnosti,“ říká Jiří Skopový, lídr programu Seed Starter České spořitelny, jenž je partnerem výběru CzechCrunch 25.

„Z hlediska podmínek pro založení startupu jsme podle evropského žebříčku organizace NimbleFins v první desítce zemí, a to díky nadstandardnímu hodnocení v kategoriích jako náklady na podnikání a stav ekonomiky. Důležitou roli hraje fakt, že Česká republika disponuje dostatkem volného investičního kapitálu a je zde silná konkurence inkubátorů a akcelerátorů, které pomáhají s rozvojem podnikání ve všech vývojových fázích startupu,“ doplňuje Skopový.

Výběr 25 startupů

Abychom i my v CzechCrunchi ještě více pomohli inspirovat další nadějné podnikatele a přispěli tak k budování lokálního startupového ekosystému, vybrali jsme 25 zajímavých startupů, které se v příštích letech vyplatí sledovat. Aktuálně jde o nejžhavější kandidáty s potenciálem na globální úspěchy, velké investice či exity a dost možná i vstupy na burzu.

Základním kritériem našeho výběru bylo, aby se jednalo o startup sídlící v Česku, případně startup sídlící v zahraničí, kde jej však založili Češi. Prošli jsme stovky privátně vlastněných technologických firem, z nichž jsme následně vybrali desítky kandidátů, kteří v poslední době uzavřeli zajímavá investiční kola, překonali důležitý byznysový milník nebo se u nich velké věci teprve chystají.

Finálový výběr CzechCrunch 25 jsme pak konzultovali na základě historických dat a výstupů jak interně v redakci, tak za pomoci vybraných předních investičních a venture kapitálových fondů, expertů nebo samotných globálně úspěšných startupistů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nejde přitom o jednorázovou věc – seznam budeme na základě dalšího vývoje pravidelně aktualizovat o nové informace a vývoj u jednotlivých zástupců ve výběru pečlivě sledovat. V případě exitu, vstupu na burzu a podobných událostí přitom startup může uvolnit místo dalším kandidátům. O všem budeme pečlivě informovat.

Některé startupy ve finálním výběru CzechCrunch 25 byly jasnou volbou, u jiných bylo rozhodování opravdu těsné a museli jsme se opírat také o neměřitelné ukazatele jako typ klientů, potenciál úspěšného exitu a podobně. Konečný seznam tak zahrnuje jak největší a známé české startupy, tak i zatím relativně mladé firmy, které zatím mnoho mediální pozornosti nevzbudily, což by se však podle nás mělo změnit.

Najdete v něm například zmiňovaný Rohlík, ale i další žhavé kandidáty na jednorožce jako Productboard nebo ShipMonk. I když třeba tyto dva startupy oficiálně sídlí ve Spojených státech, jejich zakladatelé jsou Češi a v Praze mají i klíčové týmy vývojářů a dalších pracovníků.

Zatímco tato jména není potřeba příliš představovat, někteří členové našeho výběru CC25 na trhu zatím působí jen krátce. Jejich zakladatelé však už za sebou často mají jiné úspěšné podnikatelské štace a aktuálně budují další inovativní firmy s potenciálem změnit zaběhlé pořádky ve svých oborech. Mluvíme například o projektu Kindest Davida Semeráda nebo startupu Better Stack, za nímž stojí Juraj Masár a Veronika Kolejáková.

Výrazné zastoupení mají ve finálním výběru startupy, jež vyvíjí řešení postavená na datech, datové analytice či infrastruktuře a na umělé inteligenci. Tyto obory už v posledních letech přinesly zajímavé exity tuzemských firem a Češi se v nich z technologického hlediska nadále drží na globální špičce.

Pozornost si ovšem zaslouží každý jeden z pětadvacítky finálního výběru. Na něj se můžete podívat na webu speciálu CzechCrunch 25 společně s krátkým popisem, co dělají a proč jsme je do výběru zařadili, informacemi o získané částce od investorů, přehledem nejdůležitějších fondů a investorů, relevantními statistikami byznysu či datem vzniku.

„V následujících letech vidíme v České republice velký potenciál pro vznik startupů, proto jsme již před více než rokem spustili vlastní startupový program Seed Starter, který je připraven zainvestovat zajímavé podnikatelské nápady hned v samotném začátku,“ dodává Jiří Skopový Skopový ze Seed Starteru.

Chybí podle vás ve výběru některý z českých startupů nebo máte další feedback? Ozvěte se nám na peter@cc.cz.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs