Havel, Klaus i Zeman si nárokovali víc vlivu. Pohltil je Hrad, teď uvidíme po volbách, říká historička
Občany s prezidenty smiřuje čas i jejich následníci, u nichž se ukáže, že jsou ještě vyhrocenější, říká historička Adéla Gjuričová z Akademie věd.
Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej Babiš
Česko čeká teprve třetí přímá volba prezidenta v historii. I přesto lidé na dobu, kdy nejvyššího ústavního činitele volil parlament, jakoby už zapomněli. Přímá volba s sebou nese i jeden zajímavý jev. Lidé jsou přesvědčení, že zvítězí právě jejich kandidát, a to s přehledem. Skutečné výsledky je pak často velmi překvapí. „Po volbách najednou lidé spatří těch víc než padesát procent lidí. Když se to stane, člověk si má uvědomit, že ve státě žije s lidmi, které nezná, nezná ani jejich problémy, ani jejich pohled. Odmítám to interpretovat tak, že někdo někoho manipuluje nebo podplácí různými sliby. Za mě je to příležitost nahlédnout jiné politické postoje,“ říká o tomto druhu voleb historička Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd.
Odbornice na politické a sociální dějiny pozdního státního socialismu a postkomunistické transformace dodává, že občany s prezidenty smiřuje čas i jejich následníci, u nichž se ukáže, že mohou být ještě vyhrocenější. Gjuričová v rozhovoru pro CzechCrunch říká, že metou aktuální volby je mít rozumného prezidenta nebo prezidentku, jednoduše někoho, kdo nebude narušovat politický proces.
To přitom podle ní dělali všichni porevoluční prezidenti. Jak Miloš Zeman, tak Václav Klaus i Václav Havel. Zatímco k tomu poslednímu je společnost milosrdná, u Klause aspoň rozlišuje jeho premiérskou a prezidentskou pozici, k Zemanovi je podle odbornice ještě nespravedlivá. „Zatím se zdá, že dohlédne k incidentu u korunovačních klenotů. Spravedlivé to ale není,“ líčí. Odstup to podle ní může změnit, což by bylo dobře. „Nechápejte mě špatně, i Zeman premiér měl svoje neduhy, ať už to byly čistě mužské kabinety, nebo způsoby, jak řešil vnitrostranické spory. Ale počátečně devadesátkový Zeman je intelektuálně a politicky impozantní postava,“ říká.
Přestože rozdělená společnost je podle Gjuričové do značné míry klišé, u přímé volby to tak zcela neplatí. Dokud totiž prezidenty volil parlament, přely se politické strany. Lidé to sledovali, ale byl to jiný žánr. „Prezident pak mohl rozdělovat svými názory na lyžařské vleky a klimatickou změnu, ale nebylo to ono rozdělení volbou,“ uvádí členka Akademie věd.
Začněme tam, kde to začalo, tedy u Václava Havla. V jednom rozhovoru jste řekla, že Havel byl první z prezidentů, který společnost rozděloval, protože mladí lidé a Pražané ho brali jako vtipného a vzdělaného, ale rozhodně ho tak nechápali ti, kteří chtěli na transformaci vydělat nebo lidé z malých měst či obyvatelé paneláků, kterým řekl, že bydlí v králíkárně. Přetrvalo toto rozdělení a rozdílný náhled na Havla do dneška, nebo ho vzal čas?
Čas je všemocný. Havel je tedy dnes nedotknutelný a vyloženě pozitivní symbol. Ostatně hlásí se k němu snad všichni letošní kandidáti do prezidentského úřadu. To vše u Havla umocnil jeho pohřeb. Bylo to v předvánočním čase, kdy se najednou všichni zastavili nad úmrtím velikána. Překrylo to všechno, co bylo před tím.
Co tedy zůstává překryté?
Jeho prezidentství bylo samozřejmě o dost komplikovanější. Já v té době byla středoškolačka a nadšená revolucionářka z Prahy. Pro nás bylo neuvěřitelné, že někdo vyjde z vězení a usedne na pomyslný stolec po Husákovi. Byla to provokace, navíc velmi přitažlivá pro zahraniční elity, které na rozdíl do většiny české a slovenské společnosti znaly jeho texty a obdivovaly je. Byl tady tedy obdiv, který byl ale do značné míry bez kontaktu s realitou. Nic takového totiž neviděli například lidé v regionech, pro něž byla revoluce ohrožující. Ať už pro ten prostý důvod, že se něco měnilo, nebo pro ten zásadní, ekonomický, který pro spoustu lidí znamenal změnu podstatnou a bolestnou. Ani sám Havel nevěděl, do čeho jde. A šel do toho ambivalentně – chtěl si udržet mimopolitickou havlovskou pozici, což se mu pochopitelně nemohlo podařit. Prostě proto, že byl nejvyšším ústavním činitelem.
Vzali ho časem na milost i ti, kdo nebyli z přerodu tak nadšení?
Městská elita si uvědomuje, že Havel byl největší postava porevoluční střední Evropy. Tehdejší odpor proti Havlovi byl především situační. Jeho projevy byly slyšet jinak ve vítězných velkých městech a jinak v malých poražených městečkách. Ani on, ani jeho poradci to neuměli vyvážit.
Co tedy Havel přinesl Česku?
Naději, že se mohou věci změnit. To je nesporně pozitivní. Přinesl také zahraniční obdiv. Měli jsme prezidenta, před kterým povstávaly všechny parlamenty, to bylo do té doby nepředstavitelné.
Dnešní meta je mít rozumného prezidenta nebo prezidentku, někoho, kdo nebude příliš narušovat politický proces.
Je něco takového opakovatelné?
To je obrovská otázka. Dnes se takhle tleská prezidentu Zelenskému, jde ale o velmi drastický kontext. Nemyslím si nicméně, že je potřeba něco takového opakovat. Dnešní meta je mít rozumného prezidenta nebo prezidentku, někoho, kdo nebude příliš narušovat politický proces. Velmi funkční model vidíme nyní na Slovensku. Je osvěžující a velice prospěšné, když tam najednou není hlavou státu někdo, kdo nejde dohrát politickou hru z minulých dob, což bylo společné pro naše poslední dva prezidenty. Havel měl velké charisma. Když objížděl náměstí českých a moravských měst, lidé tam opravdu plakali, jak na koncertech Beatles, a ti, kdo ho za hvězdu nepovažovali, tehdy na náměstí nechodili. S odporem se setkal, až když přijel na Slovensko. Pro českou veřejnost to byl úplný šok.
Co si ještě vzít z jeho prezidentského období?
Cítil svoji sílu a rozhodl se zastínit ostatní politické instituce. Hodně jsem psala o jeho souboji s federálním parlamentem. To je velká kapitola, která ukazuje, že přesto, že má demokratický stát stejnou ústavu jako ten nedemokratický, nově se nastavuje, jak silné jednotlivé instituce budou. Po revoluci to v Československu chvíli držela vláda, chvíli prezident. Nakonec se s ním parlament utkal o to, že mu nemůže být diktováno. A to Václav Havel dělal. Je potřeba to v klidu popsat, vyslechnout a nebránit se tomu, že i Havel šel nad rámec svých pravomocí. Pochopíme díky tomu i smysl politických institucí. Pravomoci a funkce jsou sice popsané a dané, každý, kdo ale dostane tu šanci, se snaží je překročit.
Čím to?
Prezidentský úřad je velmi specifický tím, že je výlučný. Má Hrad, dvůr kolem sebe. Je to mámivé a zároveň skoro bez pravomocí. Polistopadoví prezidenti se z toho snažili vymanit všichni, předváleční taky všichni.
Britská královna Alžběta II. měla přeci hradů hned několik, dvůr jakbysmet, a přesto diskuzi moderovala, nikoli navigovala. V čem je to jiné?
Přesně takovou funkci figura prezidenta v českém systému mít má, pokud ale mluvíme o demokratických dekádách, nikdy taková nebyla. Do prezidentské funkce se vrhají zkušení politici, kteří si s sebou nesou svoji minulosti a přestanou svou novou funkci chápat jako formální. I Václav Klaus šel patrně do prezidentství s tím, že je to letitý politik, přiznaný straník a teď všem ukáže, jak se to dělá. Najednou ale zjistil, že ho absence pravomocí, i lokalita Pražského hradu, od politiky izolují, což ho sebralo a začal do ní vrtat víc, než si kdy myslel. Elegantnější to neudržel žádný z našich porevolučních prezidentů.