Pozor, inflace v Česku již druhý měsíc klesá. Ceny sice dál rostou, ale teď už pomaleji
Hlavní analytik skupiny Natland Petr Bartoň upozorňuje, že se sice mluví o rostoucí inflaci, ale realita je trochu jiná. Je třeba správně číst data.
Petr Bartoň, hlavní ekonom skupiny Natland
Ceny v Česku letí už třináctý měsíc vzhůru a podle nejčerstvějších údajů Českého statistického úřadu dosáhla inflace v červenci v meziročním srovnání 17,5 procenta. Zní to hrozivě, avšak pozor – v meziměsíčním porovnání s červnem klesla. A to už podruhé za sebou. To znamená jediné – že se aktuální inflace snižuje. A tempo růstu cen klesá.
V komentáři pro CzechCrunch na to upozorňuje Petr Bartoň, hlavní analytik finanční skupiny Natland, který už před měsícem psal, že je třeba inflační čísla a data správně interpretovat. Jak tedy vnímat ta aktuální?
***
To napětí z počátku tohoto týdne se dalo krájet. Ještě před středečním vyhlášením čísel o červencové inflaci vydala agentura Bloomberg zprávu, že podle predikcí analytiků rekordní bude nejen červencová inflace v Česku, ale hlavně že rekordní bude i její navýšení. Česká média uchvátila interpretace, že analytici předpovídají růst cen jen za měsíc červenec až o 2,9 procenta, někteří to „až“ dokonce rovnou vypustili. V ročním vyjádření by se tak zvyšovaly ceny 41procentním tempem!
Výška sloupce v grafu níže ukazuje, kolik analytiků predikovalo danou úroveň měsíčního růstu cen. Co na tom, že čtyři z osmi oslovených předpovídali pro červenec nižší růst cen než červnových 1,6 procenta (tři predikovali 1,3, jeden predikoval 1,5). Médiím vévodila ta jedna ustřelená predikce vpravo. Kdyby šlo o krasobruslení, nejvyšší a nejnižší známka porotců by se škrtly – a průměr zbytku by v tomto případě vyšel na 1,6. Což by znamenalo stejné tempo růstu cen v červenci, jako bylo v červnu.
Pořád to ale byly jen odhady před vyhlášením reality. A na kolik to nakonec podle statistického úřadu vyšlo? V červenci vzrostly ceny spotřebního koše o 1,3 procenta. Tedy měrou na které se shodl nejvyšší počet analytiků.
Jeden by tak čekal, že když byla inflace v červnu 1,6 a v červenci 1,3 procenta, budou média následně psát o snížení inflace. Případně s vysvětlením pro čtenáře, že inflace znamená „tempo růstu cen“, že tedy ceny dále rostou (jak ostatně rostly v podstatě nepřetržitě již od 30. let minulého století), ale rostou (celkem výrazně) pomaleji. Jinými slovy, inflace že je nižší.
To bychom však nesměli žít v době naučené měřit růst cen za 12 posledních měsíců. Tomu jsme se naučili v dobách relativně stabilních a nízkých inflací. To, jak nám toto měřítko v dnešní turbulentní době znemožňuje zjistit aktuální informaci o tom, co se děje s inflací právě teď a právě tady, jsem popsal před měsícem.
Pro ilustraci – zvýšení cen za posledních dvanáct měsíců o 17,5 procenta neproběhlo tak, že každý z těch dvanácti měsíců se ceny zvýšily zhruba o jednu dvanáctinu toho celku. Proběhlo tak, že za všechny měsíce v minulém roce vrostly ceny kumulativně o 2,5 procenta. A celý zbytek růstu do 17,5 procenta připadá na letošní měsíce.