Práce na dálku podle Marka Zuckerberga. Do virtuálních kanceláří od Facebooku se může připojit i váš tým

Filip HouskaFilip Houska

horizon-workrooms-23

Foto: Facebook

Představa práce na dálku podle Facebooku

0Zobrazit komentáře

Když Mark Zuckerberg při ohlašování čtvrtletních finančních výsledků znovu zmínil pojem metaverse, dal lidem jasně najevo, že jeho Facebook už do budoucna nebude brán pouze jako tvůrce největší sociální sítě světa, ale také jako poskytovatel zcela nového prostředí, do kterého se uživatelé budou připojovat přes virtuální realitu. První větší střípek této myšlenky přichází už nyní, a to ve formě digitálních kancelářských prostor.

Facebook představil beta verzi nové služby s názvem Horizon Workrooms, která zprostředkovává pracovní mítinky ve virtuálním prostředí. Pokud byste tedy chtěli vést poradu, schůzku nebo kreativní týmové setkání s kolegy, kteří nejsou ve vaší blízkosti, prakticky jim stačí obstarat brýle pro virtuální realitu, stáhnout do nich aplikaci a nechat se překlopit do animovaného pracoviště.

Headset zobrazující virtuální realitu je pro Horizon Workrooms klíčový. A nejde jen tak o ledajaké brýle – Facebook uvádí, že nová služba je dostupná pouze majitelům systému Oculus Quest 2, který byl představen loni v září a lze jej pořídit také v Česku. Na konkurenčních zařízeních ji tak prozatím nespustíte.

Poté vám už nic nebrání v tom, abyste se do virtuálních kancelářských prostor dostali. Facebook během designování zážitku myslel na několik důležitých věcí, které mají umožňovat co nejvěrnější dojem z práce. A nejde jen o personalizaci animovaných avatarů, které vyjadřují vaši osobnost v digitálním světě. To je jen drobnost.

horizon-workrooms-2

Foto: Facebook

Sdílení „reálného“ obsahu v Horizon Workrooms

Dost možná nejzajímavější funkcí je skenování okolního prostředí. Ještě předtím, než se do Horizon Workrooms připojíte, můžete si přesně nasnímat například svůj pracovní stůl nebo flipchart, abyste i ve virtuálním prostoru měli vybavení, které důvěrně znáte. Na stole se pak bude nacházet třeba váš notebook, zatímco k digitálnímu flipchartu můžete kdykoliv vstát a psát na něj jedním z ovladačů.

K veškerému textu, náčrtům nebo grafům se pak můžete průběžně vracet, a to nejen ve virtuální realitě, ale také na webu, kam si lze vše vyexportovat. Součástí služby je také promítání obsahu z „reálného světa“ – nic tedy nebrání tomu, aby se do vaší digitální kanceláře připojili jiní kolegové přes videohovor. Nechybí ani možnost zobrazování různých předvytvořených tabulek a prezentací.

Aby Facebook zážitek z virtuální práce co nejlépe přiblížil té skutečné, myslel i na interakce a pohyby avatarů, respektive členů týmu. Ti pochopitelně mohou mluvit, gestikulovat nebo se například otáčet, aby s ostatními navazovali oční kontakt. Pokud je pak potřeba menšího odpočinku, lze se po kanceláři i procházet. A aby toho nebylo málo, vývojáři do „workroomů“ zahrnuli také prostorový zvuk.

Ačkoliv je téměř nemožné, aby něco takového nahradilo mítinky v reálném světě, pro Marka Zuckerberga jde o další důležitý bod, díky kterému chce posunout využití virtuální reality na novou úroveň. Že je pro něj oblast VR a AR (tedy ne plně virtuální, ale takzvaně rozšířené reality) zásadní, potvrzuje například i akvizice megahitu Beat Saber od česko-slovenských tvůrců z Beat Games.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym