Pracoval na hitu Netflixu o izraelsko-palestinském pekle Fauda. Teď ho Hamás zabil v boji

Matan Meir, člen produkčního týmu seriálu Fauda, byl zabit nastraženou náloží v tunelu. Soustrast rodině vyjádřili i kolegové z natáčení.

Filip HouskaFilip Houska

fauda

Foto: Netflix

Záběr ze seriálu Fauda

0Zobrazit komentáře

Před osmi lety vznikl pro Netflix seriál, který nejen těm, kdo se zajímají o dění na Blízkém východě, nahnal husí kůži. Sledoval bývalého zvláštního agenta izraelské protiteroristické jednotky, který se vrátil zpět do služby, aby dopadl hlavního teroristu palestinského hnutí Hamás. Šlo o tak povedený počin, že před rokem dostal už čtvrtou sérii – a dnes je Fauda aktuálnější než kdy dříve. Má ale i své oběti. Ve skutečném světě.

Izraelská armáda se již několik týdnů snaží o likvidaci ozbrojeného hnutí Hamás, které operuje v Pásmu Gazy. Situace vygradovala po 7. říjnu, kdy palestinští teroristé vtrhli na území židovského státu a zabili přes tisíc Izraelců, z velké části i civilistů. V rámci příprav na odvetné útoky povolal Izrael desetitisíce rezervistů, mezi nimiž byl i jeden z tvůrců populárního seriálu Fauda, který nyní v boji zahynul.

O smrti Matana Meira, klíčového člena produkčního štábu Faudy, informovaly Izraelské obranné síly (IDF) ve svém seznamu padlých vojáků. Podle dostupných údajů byl osmatřicetiletý rezervista, bojující v 697. praporu 551. brigády IDF, zabit nastraženou výbušninou v tunelu u mešity na severu Gazy. Spolu s ním zahynuli i další čtyři příslušníci izraelské armády.

„Jsme naprosto zdrceni, že jeden z členů naší rodiny Matan Meir byl zabit při akci v Gaze. Byl nedílnou součástí štábu všech čtyř sezón seriálu Fauda. Rádi bychom vyjádřili soustrast Matanově rodině a přátelům. Ať jeho duše odpočívá v pokoji,“ napsali na Instagram jeho kolegové z natáčení. Upřímnou soustrast vyjádřila i hvězda Faudy Lior Raz, který se v seriálu ujal hlavní role agenta Dorona Kabilia.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lior Raz (@liorraz)

Meir zároveň není jediný, kdo byl do války s Hamásem povolán. Mezi rezervisty je také izraelský zpěvák a herec Idan Amedi, který ve Faudě ztvárnil Sagiho Tzura. Povolán byl i bratr Rony-Lee Shim’on, respektive Nurit, jedné z dalších důležitých postav izraelského seriálu. A bojovat odjel i zmíněný Lior Raz, někdejší člen Izraelských obranných sil, který několik dní po útoku Hamásu zamířil do města Sderot na hranici s Pásmem Gazy.

Právě Raz je tím, bez něhož by Fauda, jejíž čtvrtá sezóna vyšla v průběhu loňského roku, zřejmě nevznikla. Před lety se spojil s novinářem Avim Issacharoffem, který pokrýval druhou intifádu, a společně se shodli, že by chtěli vymyslet něco o jednotkách v utajení. Výsledkem se staly příběhy z napjatých momentů dlouhotrvajícího izraelsko-palestinského konfliktu, které jsou drsné, ale zároveň lidské.

Na druhou stranu se netflixovský seriál stával i terčem kritiky za to, že konflikt mezi Izraelci a Palestinci vyobrazuje až příliš zjednodušeně a nebere v potaz mnoho vrstev, kterými je spor historicky propletený. Mezi diváky je ale oblíbený, a tak bylo letos v září oznámeno, že vznikne i pátá sezóna. Jestli se bude zčásti inspirovat aktuálním stavem na Blízkém východě, je otázkou.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym