Praha 1 spustila projekt mezigeneračního bydlení. Studenti v něm platí minimum a pomáhají seniorům

Pilotní projekt na Praze 1 nabízí studentům levné bydlení v domě s pečovatelskou službou, pokud měsíčně odvedou 40 hodin dobrovolnictví pro seniory.

Helena Čelišová

Foto: Archiv Prahy 1

Ředitelka Střediska sociálních služeb Helena Čelišová, která má projekt na starosti

0Zobrazit komentáře

Najít si v Praze cenově dostupné bydlení jako nově příchozí vysokoškolský student není v posledních letech vůbec jednoduché. Městská část Praha 1 si toho je vědoma a 1. listopadu proto spustila pilotní projekt mezigeneračního bydlení. Studentům v něm poskytne levné ubytování, ti na oplátku tráví čas se seniory a zdravotně postiženými lidmi, kteří čelí sociálnímu vyloučení.

První městská část má pro projekt k dispozici zatím dvě garsoniéry v Domě s pečovatelskou službou U Zlaté studně, které jsou sice bariérové a pro seniory tak nevhodné, zato ale příhodné k dlouhodobému pronájmu pro studenty. Ti v nich mohou bydlet za snížený poplatek, musí ale vykonávat dobrovolnické služby v rozsahu 40 hodin měsíčně.

V rámci smlouvy o dobrovolnictví se studující zavazuje k pomoci seniorům s běžnými situacemi, především se jim ale věnuje po psychické stránce. „Přínos studentů je v prevenci osamělosti a izolace seniorů. Věnují se jim tam, kde to je potřeba. Máme šest domů s pečovatelskou službou, takže rozsah je poměrně velký. Nejde jen o poskytnutí střechy nad hlavou, ale o vytvoření fungujícího společenství,“ vysvětluje pro CzechCrunch ředitelka Střediska sociálních služeb Helena Čelišová, která má projekt na starost.

Podle starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské přináší projekt zásadní benefity oběma stranám. „Student poskytuje seniorovi společnost, aby se necítil osamělý a zároveň měl možnost nahlédnout do života dnešní mladé generace. Senior naopak může studentovi nabídnout své životní zkušenosti a specifický nadhled,“ řekla.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs
 

Podmínky pro účast v projektu mezigeneračního bydlení zahrnují několik kritérií. Uchazeč musí být především studentem prezenční formy vysokoškolského či vyššího odborného studia v Praze a musí prokázat pozitivní vztah k seniorům, včetně určité míry empatie. Výběrové řízení pak probíhá formou osobního pohovoru, který posuzuje motivaci a schopnost studenta přizpůsobit se potřebám starších obyvatel.

Pro přihlášení do projektu je třeba zaslat životopis, motivační dopis a případně i koncept aktivit, které by dotyčný uchazeč se seniory rád realizoval. Přihlášky je pak možné zasílat na e-mailovou adresu ředitelky Střediska sociálních služeb Heleny Čelišové.

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox

CzechCrunch Jobs