Praha se vyprázdnila, ale realitní trh drží. Podle Svoboda & Williams loni výrazně stoupl zájem o prémiové nemovitosti
Masový exodus turistů, vyprázdněné ulice, tiché centrum Prahy uprostřed dne. Jedním z prvních důsledků loňského příchodu pandemie byla zásadní proměna realitního trhu v hlavním městě. Okamžitě se začalo mluvit o takřka bezprecedentní situaci a to ještě nikdo netušil, že o rok později na tom bude Česko ještě hůře. O to překvapivější jsou poznatky tuzemské realitní kanceláře Svoboda & Williams, rok 2020 totiž mimo jiné přinesl zajímavé příležitosti k investicím, které se mohou velice dobře vyplatit.
Loňská březnová panika se na zájmu o nemovitosti v nabídce firmy skutečně podepsala meziročním propadem o 18 %. Mnoho nájemníků s příchodem nového typu koronaviru rázem zmizelo a najednou se řešilo, jak naložit s prázdnými byty. Zmiňoval se možný příchod velké krize, ale také strategičtější přemýšlení investorů. Právě to se ukázalo během pandemie jako nejsilnější hybatel trhu, který pokračoval ve vzestupné tendenci posledních let.
Takové závěry vychází z rozsáhlých dat přední tuzemské realitky Svoboda & Williams, která má o situaci v hlavním městě dobrý přehled díky rozsáhlému portfoliu prémiových nemovitostí. Za rok 2020 její vzorek představuje 500 prodaných a 1 400 pronajatých realit, přičemž zahrnuje hlavně byty na Praze 1 až 10. Centrum města zprvu pandemický odliv zaznamenalo nejvýrazněji, ale brzy nastal v zásadě opačný vývoj.
„Z prémiových nemovitostí se, zejména ve druhé polovině roku, stalo investory silně preferované investiční aktivum,“ zmiňuje Prokop Svoboda, spoluzakladatel a majitel Svoboda & Williams patřící do mezinárodní skupiny Christie’s. Ceny luxusních prostor nakonec nezaznamenaly výraznější odklon od dlouhodobých trendů. To samo o sobě demonstruje velkou stabilitu daného segmentu ekonomiky.
„Luxusní“ nebo „prémiový“ zde přitom nemá nutně znamenat „drahý“ s cenou vyhnanou iracionální aurou prestiže. Naopak jde o měřitelně kvalitní byty, jejichž hodnota se odvíjí například od lokality, kvality materiálového a architektonického zpracování nebo propojení s balkonem či terasou.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsProto jsou takové nemovitosti, jak ukazují zjištění Svoboda & Williams, odolné vůči ekonomickým otřesům. Prokop Svoboda v souvislosti s tím v nadsázce mluví o alternativě ke státem řízenému důchodovému systému. „Lidé se rozhodli dále nespoléhat na stát a raději vzali situaci do svých rukou,“ říká.
Stejně tak nárůst zájmu o prémiové byty znamená mimo jiné snahu vzít si ze současné situace to nejlepší a sám se pojistit před ekonomickými nástrahami pandemie. Tu největší představuje inflace umocněná vytvářením velkých objemů nových peněz. Kolem poloviny loňského roku bylo zřejmé, že mimo kvalitní nemovitosti bude těžké hledat jiné relativně spolehlivé příležitosti, kam investovat a neztrácet tak hodnotu peněz.
Mezi uplynulým červencem a prosincem se tak ve velkém prodávaly například vily v lukrativních částech Prahy jako Bubeneč nebo prémiové byty na Starém a Novém městě. Více než v předchozích letech kupující hledali objekty s terasami či předzahrádkami a také nemovitosti v rekreačních lokalitách. Když jen tak nešlo vycestovat do zahraničí, velice atraktivní byl oddech od Prahy v české přírodě.
Celkový počet poptávek po nemovitostech se u Svoboda & Williams meziročně zvýšil o 5,4 %. Zásadním způsobem pak vzrostlo jejich financování prostřednictvím hypoték. Poprvé za celou dobu, co realitka vydává analýzy trhu ve svém Market Reportu, bylo hypotečních úvěrů více než nákupů za hotové – konkrétně 53 %. Hlavním důvodem pro to jsou podle Svobody klesající úroky.
Jako celek dosáhl loni hypoteční trh rekordních čísel. Podle statistik Hypoindexu banky za rok 2020 poskytly hypoteční úvěry za 254 miliard korun. Dosavadním maximem bylo 226 miliard z roku 2016. Vedle investorů nový rekord táhl i nebývalý zájem o vlastnické bydlení.
Podle Svobody jsou to vše symptomy loňské zvláštní situace, která na realitním trhu otevřela mnoho příležitostí. „Věřím, že s tím, jak se začne karta boje lidstva proti pandemii obracet v jeho prospěch, nastane období euforie, ekonomika opět vystřelí a ti, kdo investovali v době krize do nemovitostí, si budou moci vybrat svoje zisky,” říká.
Podle předpokladů se meziročně naopak snížil zájem – a tudíž i ceny – luxusních pronájmů v prémiovém rezidenčním segmentu. Přestože se hlavně v centru Prahy objevilo mnoho (v Praze 1 až o 80 % více) nových, ve srovnání s normálem zajímavých nabídek, nájemníkům bylo jasné, že nemohou očekávat stabilitu. Už to, jak jsou zdejší byty koncipované, není příliš nakloněné dlouhodobým rezidencím a ty krátkodobé pochopitelně využívají především cizinci.
Části Prahy mimo užší centrum ovšem takový odliv turistů nezaznamenaly, takže se zdejší situace vyvíjela podobně jako mimo pandemii. „Zájem o nájemní bydlení v posledních několika letech rostl, a to i mezi vyšší střední třídou. Současná krize tento trend ještě urychlila,“ popisuje Eva Prašivková ze Svoboda & Williams. Proto se také v minulém roce neustále zvětšovala popularita nájemního segmentu jak ze strany developerů, tak privátních investorů i korporátních a penzijních fondů.
Partnerem článku a celého CzechCrunche je realitní kancelář Svoboda & Williams. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.