Pražští VRgineers představí poprvé v Česku VR brýle, které umí sledovat pohyb očí a rozpoznat hlas
Koncem června představil pražský startup VRgineers novou podobu brýlí pro virtuální realitu s názvem XTAL, která má postupně nahradit jejich dosavadní produkt VRHero. Jejich prodej se primárně soustředil na americký trh a Česko tak prozatím finální verzi brýlí moc nevidělo. To by se mělo změnit na akci Future Port Prague, která se má konat začátkem září a které je CzechCrunch hlavním mediálním partnerem.
VRgineers na české akci totiž plánují poprvé oficiálně představit VR brýle XTAL a jejich unikátní vlastnosti, mezi kterými vyniká zvýšená kvalita obrazu za pomoci automatického nastavení pozice čoček dle pohybu očí, ovládání za pomoci gest bez dalšího přídavného zařízení díky Leap Motion technologii nebo zabudovaný mikrofon pro hlasové příkazy.
XTAL tak mají, podobně jako předchozí brýle startupu, využití především v profesionální sféře, primárně pak ve zdravotnictví či automobilovém průmyslu, kde firma spolupracuje se značkami jako BMW, Audi nebo ŠKODA AUTO. Automobilky jsou dle svých slov nadšeny z toho, že se díky novým brýlím podaří zajistit vyšší kvalitu obrazu bez manuálního nastavování čoček, což je při práci nepříjemné.
Brýle se začaly prodávat koncem června na americkém trhu za cenu 5 800 dolarů, respektive 127 600 korun, s doručením během září letošního roku a nyní postupně míří i do dalších zemí, včetně Česka. K tomu CEO VRgineers Marek Polčák dodává:
„Přesné zarovnání očí a optiky u VR brýlí je dnes buď nemožné nebo se opomíjí, i když je zásadní pro kvalitu obrazu. Systém AutoEye správné nastavení zajistí během pár sekund automaticky, a poradí si i s tím když bude jeden headset používat několik uživatelů.“
Nebývalé technické parametry
Většina brýlí pro virtuální realitu na trhu je pro uživatele limitující nejen z pohledu kvality, ale také zpracování a celkového využití. Často výměnou za velmi nízkou cenu nabízí vše pro základní potřeby, ale například design ve virtuálním prostoru nebo pokročilá vizualizace má stále své mouchy. To má XTAL změnit dvěmi OLED displeji s rozlišením 2560 x 1440, které dohromady dávají obraz v 5K rozlišení a 170stupňový pozorovací úhel a samozřejmě již zmíněným automatickým nastavením čoček.
VRengineers mají své hlavní sídlo v Praze, ale část týmu i v Los Angeles, což startupu dává lepší přístup k americkému trhu. Jeden z největších konkurentů českého startupu v této oblasti je bezpochyby Leap Motion, který nabízí značně levnější zařízení, ale zato mnohem nižší přesnost, takže je využitelnější spíše pro hry a rekreační využití virtuální reality.
Foto: VRgineers