Před lety museli z Motola pryč, teď vedle nemocnice postaví dětský hospic. Pomůže i David Vávra

Nadační fond Klíček léta poskytuje pomoc rodičům, kteří chtějí být svým těžce nemocným dětem nablízku. Nyní k tomu buduje rodinné centrum.

Eliška NováEliška Nová

foto_-nadacni-fond-klicek

Foto: Nadační fond Klíček

Rodinné centrum Nadačního fondu Klíček

0Zobrazit komentáře

Na ulici má stát hrdě jako zvěst, že život je konečný. Nadační fond Klíček buduje nové rodinné centrum nedaleko pražského Motola a klade si za cíl nelehké věci. Je mezi nimi i to, aby se do života vážně nemocných dětí vrátily přirozené a obyčejné věci. Pomůže mu s tím také známý architekt David Vávra a studio Loxia.

Nadační fond Klíček funguje v Česku už od začátku devadesátých let. Pořádá přednášky pro zdravotnický personál o právech hospitalizovaných dětí, snaží se stírat rozdíl mezi světem nemocných a zdravých, pro děti, které jsou po dlouhé nemocniční léčbě, pořádá letní tábory a dělá kurzy pro dobrovolníky a pracovníky v dětských nemocnicích.

V dlouhodobém hledáčku má nadační fond také vybudování dětského hospice. A právě tomuto účelu má sloužit část nové stavby, která vyroste v pražských Košířích. Rodinné centrum má mít čtyři podlaží o celkové rozloze 1 180 metrů čtverečních a počítá se s tím, že uvnitř nabídne celkem patnáct lůžek. Mohou tu být právě nemocné děti, které vyžadují neustálou péči, ale zázemí tu mohou nalézt i rodiče. Ti se zde mohou ubytovat v případě, že budou jejich syn nebo dcera hospitalizovaní v nedaleké nemocnici v Motole.

K patnácti pokojům bude patřit také společná kuchyně s terasou, aby zázemí bylo opravdu dostatečné. A myslí se i na chvíle nejtěžší. Pro takové je tu místnost posledního rozloučení.

„Navrhovaný objekt se nemusí ke svému okolí vymezovat, stačí, když bude silný a jedinečný. Hrdá loď, která je sama sebou,“ popisuje Vávra. „Do ulice jako zvěst, že život je konečný a že je zde síla, která nás převyšuje, je umístěna nehmotná skleněná proměnlivá fasáda kaple. Ta ve vyšších patrech navazuje na spirituální místo – klidná část jídelny.“

Z jedné venkovní strany má mít nové rodinné centrum zapuštěné lodžie, které rytmizují fasádu a poskytují pokojům soukromí. „Nautická okna evokují plutí. Severní fasáda svým skleněným pláštěm odráží přes den stav přírody, večer je jímavou lucernou, majákem pro míjející,“ líčí architekt a herec Vávra. Jižní část domu je pak orientovaná do zahrady, která je rovněž součástí centra. Přístupná by měla být i veřejnosti. Inspirací pro stavbu se stal křesťanský kříž.

Nadační fond Klíček chce ale nové centrum využít na maximum, a tak tu má kromě ubytovacích kapacit vzniknout také přednáškový sál nebo společenská místnost, která může zároveň sloužit jako tělocvična. Počítá se s volně přístupnou kavárnou, která bude uzpůsobená pro pečení vlastního chleba. Má tu být knihovna, recepce a již zmíněná kaple, kterou bude možné v případě potřeby spojit s přednáškovým sálem a vytvořit tak skutečně velký prostor.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Od kaple se odvíjí celé vlastní tělo domu, které lemuje na úrovni přízemí přívětivé loubí, v němž najdou úkryt před nepřízní počasí kolemjdoucí,“ dodává Vávra, který na projektu pracuje s architektonickým a projekčním studiem Loxia. Oba přitom přidali ruku k dílu bez nároku na honorář, rozhodli se studii stavby a také navazující projektovou dokumentaci věnovat fondu jako dar. Pozemky pak propůjčila fondu městská část Praha 5.

Smlouvu s městskou částí má Klíček už od roku 2018. Získal ji poté, co o dva roky dřív musel opustit provizorní svépomocnou ubytovnu pro rodiče vážně nemocných dětí. Klíček přitom v Motole působil už od roku 1993. Nové centrum by mělo vzniknout v jeho sousedství. David Vávra je u projektu od jeho začátku, dlouhodobě spolupracuje i se samotným fondem.

Dětské hospice česká legislativa nezná, fungují totiž na pomezí zdravotnické a sociální péče, a tak bývá problém s příspěvky od státu na jejich fungování. Zřizovatelé si musí poradit jinak, a to většinou skrze nadační činnost. I proto podobné stavby v Česku až do letoška chyběly. První dětský hospic v zemi vznikl teprve letos v létě v Brně, jmenuje se Dům pro Julii. Další takové zařízení by mělo vyrůst také na pražské Cibulce, kde jej buduje Nadace rodiny Vlčkových. Ve všech těchto případech by mělo jít také o zdařilé architektonické počiny.

CzechCrunch Jobs