Před pár lety jim shořely všechny zásoby. E-shop 4camping vstal z popela a teď se přiblížil miliardě

Mysleli si, že je to konec. Velký požár jim zničil veškeré zboží, Jaroslav Skalka a Petr Burian se ale nevzdali. A jejich e-shop teď pokračuje v růstu.

4camping

Foto: 4camping

Zakladatelé e-shopu 4camping: zleva Petr Burian a Jaroslav Skalka

0Zobrazit komentáře

Jaroslav Skalka a Petr Burian jsou – jako mnoho dalších Čechů – velcí milovníci kempů, lesní turistiky a dalších outdoorových aktivit. Dovolené v přírodě jim ale nestačily. Nejprve založili katalog kempů DoKempu.cz, poté se stali i hlavními organizátory Výstavy stanů. A právě tam se setkali s dalšími nadšenci do outdooru, se kterými v roce 2012 rozjeli internetový obchod 4camping.

Už o dva roky později otevřel 4camping první prodejnu v Praze, později expandoval na Slovensko nebo do Maďarska a představil privátní značku Zulu, která vyrábí stany, spacáky, karimatky, batohy a další vybavení pro pobyt v přírodě. Zdálo se tak, že tento e-shop nic nezastaví. V roce 2021 však přišel požár, který zničil veškeré jeho zboží. „Přišli jsme téměř o vše, zbylo nám ale odhodlání i nadšení pro outdoor,“ líčí zakladatelé 4campingu.

Jak popisuje server Euro, pár hodin před událostí Skalka s Burianem oznamovali svým zaměstnancům nejsilnější prodejní měsíc v historii firmy – a o chvíli později stáli před hromadou trosek, ze které už nešlo nic zachránit. Nejprve si mysleli, že je to konec, nakonec se ale nevzdali a rozhodli se, že svůj e-shop zvednou z popela. Požár sice předznamenal několikaměsíční výpadek tržeb, firmě se ovšem podařilo vrátit se k růstu. A to hlavně díky zákazníkům, kteří nakupovali, co se dalo, aby udrželi 4camping při životě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A výsledky teď mluví za vše: tento největší tuzemský e-shop outdoorového vybavení loni meziročně vyrostl o 23 procent a dosáhl rekordního obratu 910 milionů korun. 4camping také vstoupil na další čtyři evropské trhy. „Rozšíření prodeje do dalších zemí je pro náš růst zcela zásadní. V roce 2024 jsme začali prodávat naše zboží v Itálii, Francii, Polsku a Španělsku. V současné době už působíme v 11 státech,“ přibližuje Skalka.

Podle něj je největší zájem o zboží v kategoriích oblečení a bot, firmě se ale začíná dařit i v případě dalšího vybavení do přírody, zejména u batohů nebo sestav pro vaření. „Velkou radost nám dělá i růst kategorie horolezeckého vybavení, které je v současné době velkým hitem,“ doplňuje Skalka s tím, že e-shop v loňském roce otevřel další prodejny, například v Ústí nad Labem, a vyřídil přes 545 tisíc objednávek.

Dál se prý daří i Zulu a další privátním značkám z portfolia 4campingu, mezi které se řadí třeba Warg nebo Mooa. „Výrobu vlastních výrobků jsme navýšili pro tento rok na téměř dvojnásobné množství. Vedle otevření nových prodejen v Česku a zahraničí pak připravujeme vstup do dalších evropských zemí, konkrétně na německý, rakouský a švýcarský trh. A do konce roku 2026 plánujeme zdvojnásobit loňské tržby a dále růst tempem 20 procent ročně,“ dodává šéf 4campingu Ondřej Žák.

Mají pětkrát menší tržby, přesto Slováci kupují stamilionového logistického hráče z Česka

Zdejší firma Pošta bez hranic přechází pod slovenské Expandeco. To věří, že touto akvizicí ještě víc ulehčí e-shopům expanzi po Evropě.

Peter BrejčákPeter Brejčák

pocta-bez-hranic-3Insider

Foto: Matouš Coufal / Pošta bez hranic

Vedení Pošty bez hranic: zakladatel Jan Bartík, ředitel Pavel Vyoral a zakladatel Zdeněk Sušil

0Zobrazit komentáře

Celý proces prý trval tři roky, nepřímo se do něj zapojilo na 150 investorů a kromě Česka a Slovenska se svým způsobem dotýká celé Evropské unie. Česká logistická firma Pošta bez hranic, která pomohla v zahraničí vyrůst značkám jako Footshop, Kulina nebo Knihobot, teď totiž míří do rukou slovenského Expandeca, jež se specializuje na podporu e-shopů při jejich expanzi.

Expandeco kupuje stoprocentní podíl Pošty bez hranic, dosavadními vlastníky společnosti s oficiálním názvem Frogman byli její zakladatelé Jan Bartík a Zdeněk Sušil, kteří drželi po padesáti procentech a byznys rozběhli z dětského pokoje ve Zlíně.

„Akvizice představuje významný milník v naší desetileté historii. Spojením sil s Poštou bez hranic jsme schopni nabídnout našim klientům komplexní řešení pro jejich expanzi v Evropě a naplnit tak naši vizi stát se lídrem v oblasti podpory e-commerce na mezinárodní úrovni,“ komentuje ředitel Expandeca Tomáš Vrtík.

Zajímavostí je, že Pošta bez hranic je výrazně větší firmou než její nový majitel. Podle poslední oficiální závěrky za rok 2023 dosáhla tržeb ve výši 326 milionů korun a ziskem na úrovni 8,5 milionu. Naproti tomu Expandeco ve stejném roce vykázalo tržby v přepočtu 68 milionů korun se ziskem 3,4 milionu.

ts-expandeco-foto-1

Foto: Expandeco

Tři zástupci Expandeca Marián Kysela, Miroslav Kráľ a Tomáš Vrtík a tři zástupci Pošty bez hranic Pavel Vyoral, Zdeněk Sušil a Honza Bartík

Vrtík k tomu pro CzechCrunch doplňuje, že když před třemi lety oslovovali ředitele Pošty bez hranic Pavla Vyorala s vizí komplexní exportní platformy, líbila se mu. „Když jsme však doplnili, že bychom je rádi koupili, tak si podle mě myslel, že jsme se zbláznili. Jsme obratově pětkrát menší a Pavel později řekl, že si myslel, že naopak chceme Expandeco prodat jim,“ popisuje Vrtík.

Nyní po třech letech hlásí, že je hotovo. „Byl to dlouhý a vyčerpávající proces. Dovolím si říct, že jsme jej zvládli díky vysokým ambicím, vytrvalosti a odvaze,“ pokračuje Vrtík.

Expandeco transakci realizovalo nicméně i díky externím investorům. Přes slovenskou investiční crowdfundingovou platformu Crowdberry totiž ještě loni poptalo jednotky milionů eur právě za účelem odkoupení (tehdy nejmenované) logistické společnosti.

V prvním investičním kole přes platformu podle Vyorala Expandeco získalo od 150 primárně slovenských a českých investorů dohromady 2,25 milionu eur, v přepočtu bezmála 57 milionů korun. „Cena transakce není veřejná, suma z Crowdberry je její částí, ale je ještě doplněná o vlastní prostředky firmy a externí financování,“ doplňuje za Expandeco Jakub Pediač.

Pošta bez hranic poskytuje balíkovou přepravu do všech států Evropské unie, kromě fyzické přepravy zajišťuje i datové napojení na více než 30 dopravců a jejich bezmála 150 tisíc výdejních míst. Expandeco věří, že spojení umožní e-shopům efektivní a rychlou expanzi prostřednictvím jedné robustní platformy.

Expandeco klientům včetně značek Notino, Astratex, Gate, Dedoles či Northfinder poskytuje služby usnadňující expanzi, typicky jde o zákaznickou podporu, lokalizaci webových stránek, reverzní logistiku a další. Po dokončení transakce plánuje společnost pokračovat v expanzi a rozšířit své služby do dalších evropských zemí. Díky akvizici bude prý schopná obsloužit 1 200 nových zákazníků a zpracovat více než tři miliony zásilek ročně.