Prehistorická pochoutka. Australané vytvořili v laboratoři kouli z mamutího masa
Australská společnost Vow společně s vědci vyvinula masovou kouli, jejíž základ tvoří protein z mamuta. Snaží se tím upozornit na klimatickou změnu.
Pěstování masa v laboratoři je na vzestupu. Na rozdíl od rostlinných náhražek totiž spotřebiteli slibuje stejnou chuť i texturu, přitom má ale stejné benefity v podobě nízkého množství emisí a samozřejmě také významný etický rozměr – neutrpěl kvůli němu totiž žádný živočich. Australská techfood firma Vow nyní umělé maso posunula o úroveň výš a společně s vědci z Queenslandské univerzity vytvořila masovou kouli z proteinu mamuta srstnatého. Zatím jde ale o nejedlý experiment, který má poukázat na to, jakou budoucnost výroba umělého masa vůbec má.
„Naším cílem je odklonit několik miliard masožravců od konzumace konvenčních živočišných bílkovin. A věříme, že nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je vynalézt maso. Zaměřujeme se na buňky, které je snadné vypěstovat, dobře chutnají a jsou výživné – spojujeme je dohromady tak, abychom vytvořili skutečně chutné maso,“ popsal zpravodajskému serveru The Guardian George Peppou, CEO společnosti Vow.
Právě buňky z mamutího masa se ukázaly být pro demonstraci mise australské společnosti ideální. Vytvořit z nich masovou kouli bylo podle vědce Ernsta Wolvetanga z Australského institutu pro bioinženýrství na Queenslandské univerzitě, který se na procesu podílel, až směšně jednoduché. Trvalo to jen několik málo týdnů.
Jeho tým sekvenoval DNA z mamutího myoglobinu, což je svalový protein, který masu dává jeho specifickou chuť, a doplnil ho sloní DNA. Sekvenci buněk poté umístili do ovčích kmenových buněk. A na tomto základě pomocí buněčné replikace vypěstovali mamutí maso. Původně přitom chtěli vytvořit maso z ptáka dodo, ale jeho DNA nebyla k dispozici.