Japonsko se chce ukázat jako technologická velmoc. Na olympiádě v Tokiu budou roboti i recyklované medaile

olympiada-tokio-20020-roboti-1

Foto: Toyota

Robotí maskot Miraitowa

0Zobrazit komentáře

Přesně za rok, tedy 24. července 2020, vypukne v japonském Tokiu velký sportovní svátek v podobě 32. Letních olympijských her. Kromě velkých sportovních příběhů, které jsou součástí každé olympiády, se mohou sportovci i diváci těšit na zajímavé zpestření her v podobě speciálních robotů. Nebyli by to totiž Japonci, kdyby i do tak tradičního kulturního fenoménu, jehož tradice sahá až do antického Řecka, nepřinesli trochu moderních technologií.

Jak jsme vás informovali již dříve, roboti z dílny automobilky Toyota a výrobce elektroniky Panasonic budou návštěvníky bavit a pomáhat jim s orientací na sportovištích a personálu pomohou se správou celé události. Toyota nyní představila kompletně celou sestavu svých robo-pomocníků, ve které nechybí maskoti celé události, ale i plně humanoidní roboti či roboti sloužící přímo na drahách a hřištích.

Asi největší pozornost budou vzbuzovat dva robotičtí maskoti, modrobílý Miraitowa a růžovobílá Someity. Jejich úkolem bude vítat sportovce a diváky přímo v dění her, rozpoznávat osoby pomocí kamery umístěné na hlavě a reagovat na ně očima, případně si s nimi potřást rukou. Tělo robotů bude vybaveno hned několika klouby, takže budou dostatečně pohybliví a zcela jistě se stanou miláčkem všech diváků, a to nejen těch dětských.

Pokud se lidé nebudou schopni dostat do přímého kontaktu s Miraitowou či Someity, může oba maskoty nahradit humanoidní robot T-HR3, který bude napodobovat pohyby svých menších kolegů a sám bude schopen interakce s osobami v podobě přehrávání zvuků a pouštění obrazu z dění na sportovišti, popřípadě si bude plácat se sportovci.

Robot T-TR1 vybavený velkým displejem a kamerou bude sloužit pro zprostředkovávání dění na sportovišti lidem, kteří nemohou být z nejrůznějších důvodů na místě sportovní akce přítomni. Navíc by měl být schopen umožnit komunikaci mezi osobami mimo sportoviště s osobami přímo na sportovišti.

avatart

Přečtěte si takéVelký boj je u konce. Avengers: Endgame překonali Avatar a stal se z nich nejvýdělečnější film historieVelký boj je u konce. Avengers: Endgame překonali Avatar a stal se z nich nejvýdělečnější film historie

Pokud budete sledovat přenosy jednotlivých disciplín v televizi, možná budete mít možnost zahlédnout podpůrného robota určeného přímo do terénu. Ten bude zcela autonomní a bude na kolbištích sloužit ke sběru oštěpů a dalšího náčiní. Tím ulehčí práci personálu, který navíc nebude vystaven nebezpečí zásahu takovouto sportovní pomůckou, což už se několikrát na olympijských hrách stalo.

olympiada-tokio-20020-roboti-8

Foto: Toyota

Roboti DSR a HRS

Posledními roboty, na které bude možné v Tokiu narazit, jsou roboti DSR a HRS, kteří se budou starat převážně o tělesně postižené diváky. Robot DSR bude těmto divákům roznášet objednané nápoje a další zboží. Ty si budou moci sportovní fanoušci objednat skrze speciální tablet. Robot HRS se zase postará o dovedení tělesně postižených na jejich místa na tribuně a taktéž jim obstará nápoj či lehké jídlo.

„Nyní, když se transformujeme na společnost zaměřenou na mobilitu, rozšiřujeme naše úsilí v oblasti robotiky, abychom všem lidem poskytli svobodu pohybu. Náš program ‚Mobilita pro všechny‘ není jen o fyzickém pohybu osob či věcí z jednoho místa na druhé, ale zahrnuje též virtuální mobilitu. Ta poskytuje příležitosti k novým zážitkům, setkáním a interakcím s ostatními či emocionálnímu prožívání. V Tokiu 2020 chceme poocí robotů podpořit představivost diváků, pro co největší úspěšnost celých her,“ říká Nobuhiko Koga z vývojového centra společnosti Toyota.

olympiada-tokio-20020-roboti-4

Foto: Toyota

Robot T-HR3

Ekologické medaile

Roboti však nejsou tou jedinou inovací, která se na olympijských hrách v Tokiu 2020 objeví. Zajímavé jsou také medaile, kterými budou sportovci odměňováni za své výkony. Ty totiž budou vyrobeny z kovů získaných z recyklovaných elektronických zařízení.

Olympijský výbor dnes představil podobu těchto medailí nesoucí design Junichi Kawanishiho, který byl vybrán z více než 400 návrhů od profesionálních designérů i studentů designu.

Vítězný design nese podobiznu řecké bohyně vítězství Niké spolu s názvem her, pro které byly medaile vytvořeny, a nechybí ani klasický symbol pěti spojených kruhů.

Kampaň na shánění potřebných kovů byla odstartována v dubnu roku 2017 a celkem bylo přijato téměř 80 tisíc tun elektronických zařízení, mezi kterými bylo 6,21 milionu mobilních telefonů. Z tohoto množství nashromážděného elektroodpadu bylo získáno 32 kilogramů zlata, 3,5 tisíce kilogramů stříbra a 2,2 tisíc kilogramů bronzu.

tokyo-olympiada-medal

Recyklované medaile pro olympiádu v Tokiu

olympiada-tokio-20020-roboti-4

Foto: Toyota

Maskot Someity

olympiada-tokio-20020-roboti-1

Foto: Toyota

Maskot Miraitowa

olympiada-tokio-20020-roboti-11

Foto: Toyota

Robot FSR

olympiada-tokio-20020-roboti-7

Foto: Toyota

Robot T-TR1

olympiada-tokio-20020-roboti-10

Foto: Toyota

Robot DSR

Print

Foto: Toyota

Robot HRS

V Praze se představí budoucnost potravin. V hlavní roli bude laboratorní maso i inovativní způsoby pěstitelství

Filip HouskaFilip Houska

beyond-burger_summer-2018_1Event

Foto: Beyond Meat

Beyond Burger

0Zobrazit komentáře

Náhrada skutečného masa za umělé. Gastronomický trend, který je řadě konzervativních lidí proti srsti, ale jasně ukazuje, kam se celé toto odvětví posouvá. Byť maso ze zvířat z trhu jen tak nevymizí, dost možná se za několik desítek let stane až sekundárním zdrojem. A právě proces této gastronomické budoucnosti se bude rozebírat za několik týdnů i v Praze.

Na dveře totiž klepe další ročník technologického festivalu Future Port Prague, jehož podstatnou část zabere právě udržitelná výroba „zdravějšího“ masa bez nutnosti chovat a porážet zvířata. Tento záměr jde nejen ruku v ruce s názory vegetariánské komunity, ale také s inovativními laboratorními postupy, díky nimž umělé maso vesměs vzniká.

Své o tom ví celá řada firem. Třeba Beyond Meat, které produkuje placky z hrášku či kokosového mléka, Impossible Foods, jež svým falešným masem z heme zásobují i obří fastfoodový řetězec Burger King, nebo startup NovaMeat, jehož zakladatel Giuseppe Scionti tiskne alternativní flákoty na 3D tiskárně. Logicky ale nejsou sami.

sausage-new-age-meats

Foto: New Age Meats

Vepřová klobása z laboratoře od New Age Meats

K omezení masivních jatek, v rámci kterých se má každý den za účelem konzumace porazit až 160 milionů zvířat, chce přispívat například i Brian Spears ze společnosti New Age Meats. Ten se díky svému chemickému zázemí zaměřuje na produkci masa čistě z buněk zvířat namísto zvířat samotných. Jeho vlajkovou pochutinou jsou vepřové klobásy, které i dle ohlasů veřejnosti sklidily slušný úspěch.

Spolu s Brianem Spearsem na Future Port Prague vystoupí i Vitor Espírito Santo, biomedicínský inženýr s více než 10letou zkušeností v oblasti výzkumu kmenových buněk, který se trendem alternativního masa také zabývá. Dokonce jej se svým kuchařem před zraky účastníků přímo na festivalu připraví, nicméně pouze o vaření jeho přítomnost nebude.

new-age-meats-lab-brian-spears

Foto: New Age Meats

Zakladatel a CEO New Age Meats Brian Spears (vlevo) v laboratoři

Jakožto ředitel takzvaného buněčného zemědělství ve společnosti JUST, zabývající se rozvojem udržitelných potravin pomocí nových technologií, bude rozebírat i principy, jak laboratorní maso vzniká a jak se mu podařilo nastavit první dodávky do vybraných asijských restaurací.

Lepší dostupnost pro chudé oblasti

Umělé maso nevzniká jen tak z rozmaru. Záměrem výrobců je také snaha o nasycení rostoucí globální populace, která ve zpravidla chudších částech planety k „normálnímu“ masu nemá přístup, a pokud by jí bylo možné doručit alternativní verzi se stejnou chutí a minimálně podobnými živinami, šlo by o ideální scénář.

„Jakmile se maso pěstované z kmenových buněk stane běžně dostupné, obrátí to úplně naruby masný průmysl. Pro současný způsob jeho produkce už nebude žádný důvod. A to nejen z hlediska etiky kvůli zabíjení zvířat, ale i čistě ekonomicky a ekologicky,“ říká Martin Holečko, zakladatel Future Port Prague.

just-egg

Foto: JUST

Firma JUST vyrábí vejce z rostlin

Podle Holečka totiž na uměle vypěstované maso nepotřebujete žádná antibiotika, ušetříte polovinu energie, stačí vám pětkrát méně vody, stokrát méně půdy a při tom všem vyprodukujete zároveň desetkrát méně skleníkových plynů.

Na toto téma bude hovořit mimo jiné i Tony Hunter, konzultant v oblasti AgriFood Tech, jinak řečeno exponenciálních technologií v zemědělství, který se zabývá inovativními způsoby, jak jídlo obecně (ne nutně pouze falešné maso) doručovat právě do zmíněných oblastí.

aiportraits-1

Přečtěte si takéSelfie jako od Rembrandta. Umělá inteligence IBM umí podle fotografií generovat malované portrétySelfie jako od Rembrandta. Umělá inteligence IBM umí podle fotografií generovat malované portréty

Sekundovat mu bude Ambuj „AJ“ Jain, zakladatel organizace Feed a Billion, která zásobuje chudé části Země speciálním nápojem tvořených z lokálních potravin s potřebnými nutričními hodnotami.

Budoucnost potravin pod jednou střechou

Na letošním Future Port Prague, kterého je CzechCrunch mediálním partnerem, se toho ale z potravin budoucnosti představí vícero. Problematika se stočí mimo jiné i na unikátní metodu aeroponie, což je pěstování rostlin pomocí vzduchu a aerosolu, potraviny vyrobené z hmyzu (respektive z hmyzí mouky), vertikální farmaření nebo stravování ve vesmíru.

Letošní technologický festival Future Port Prague se přesouvá z holešovické tržnice na Výstaviště a ve dnech 10. až 11. září tak je na co se těšit.

future-port-prague2018_1

Foto: Future Port

Konference Future Port Prague