Prestižní akcelerátor Y Combinator přijal již 1906 startupů. Šestnáct z nich dosáhlo miliardové valuace

0Zobrazit komentáře

Jeden z nejprestižnějších startupových akcelerátorů v Silicon Valley, Y Combinator, do kterého se v každém kole hlásí tisíce zájemců, překonal po svém posledním úspěšném cyklu zásadní metu. Během své třináctileté historie podpořil již 1 906 startupů a celkem 4 109 zakladatelů, kterým se podařilo celkově dosáhnout valuace přes 100 miliard dolarů, respektive 2,2 bilionu korun.

I přes relativně vysoký počet startupů se „pouze“ 87 z nich povedlo dosáhnout hodnoty firmy přes 100 milionů dolarů a 16 z nich poté více než miliardy dolarů. Mezi těmi nejznámějšími společnostmi, které Y Combinatorem prošly, patří bezpochyby Airbnb, Dropbox, Stripe, Reddit, Twitch, ale také například kryptoměnová směnárna Coinbase, online supermarket Instacart či alternativní nápoje Soylent.

Y Combinator se soustředí primárně na startupy v rané fázi, kdy jim nabízí 120 tisíc dolarů (zhruba 2,6 milionu korun) výměnou za 7% podíl ve firmě. Dle akcelerátoru tato suma postačí přibližně na 5 až 6 měsíců pro všechny zakladatele v okolí San Franciska – utrácet je ale třeba opatrně, peníze totiž v tomto prostředí mizí rychleji, než se může zdát.

ycportfolio

Nejznámnější startupy, které si prošly akcelerátorem Y Combinatoru

V době, kdy jsem pracoval pro sanfranciský startup Heyzap, který založili Jude Gomila a Immad Akhund, jsme se bavili o jejich historii ve Y Combinatoru mnohokrát. Dřív nebylo 120 tisíc standardem a akcelerátor dával peněz méně. Finance jim vystačily tak akorát na zaplacení první kanceláře na několik měsíců, vývojáře, který jim pomohl s první verzí produktu, a na základní potřeby.

btcs

Přečtěte si takéProdej grafických karet Nvidie pro těžbu kryptoměn se propadl z 289 na pouhých 18 milionů dolarůProdej grafických karet Nvidie pro těžbu kryptoměn se propadl z 289 na pouhých 18 milionů dolarů

Aby vůbec byli schopni překlenout fázi, ve které se snažili vydělat svůj první dolar, museli spát v kanceláři, šetřit na jídle nákupem levných čínských polívek a obědových menu v síti bageterií Subway, a vůbec snížit náklady na minimum. Opustili byt, kde byli oba jako spolubydlící za relativně malé peníze, zaplatili si vstup do nonstop posilovny, kam se chodili sprchovat, a přitom spali na zemi či gauči v kanceláři.

Přes překážky ke hvězdám

Ale právě tento přístup je zachránil, protože se naučili řídit firmu s minimálními náklady, a peníze investovali pouze do vývoje. Jakmile začal startup vydělávat, získali další investici a mohli konečně začít fungovat normálně. Oba ale tvrdí, že kdyby se firmě tímto způsobem neodevzdali, už dávno by zanikla a oni by dělali něco naprosto jiného. Tím chci naznačit, že i když se několik milionů korun z českého pohledu může zdát jako hodně, v USA, a především v Silicon Valley, to neznamená vůbec nic.

samaltman

Jeden z partnerů Y Combinatoru, Sam Altman

Pokud vás řádky výše neodradily a chcete to zkusit, můžete podat přihlášku i ze zahraničí, a pokud vás Y Combinator přijme na pohovor, kterým úspěšně projdete, máte cestu do Mekky startupů otevřenou. Přihlášky do nového kola, které proběhne mezi lednem a březnem 2019, lze podávat do 2. října.

Říká se, že Y Combinator, podobně jako například 500startups, kterým prošlo hned několik českých startupů, zdaleka neposkytuje pouze peníze, ale především cenné rady a kontakty, které vás mohou posunout do fáze, o které jste dřív ani nesnili.

Foto: Airbnb, TechCrunch / Flickr