Prestižní akcelerátor Y Combinator přijal již 1906 startupů. Šestnáct z nich dosáhlo miliardové valuace

0Zobrazit komentáře

Jeden z nejprestižnějších startupových akcelerátorů v Silicon Valley, Y Combinator, do kterého se v každém kole hlásí tisíce zájemců, překonal po svém posledním úspěšném cyklu zásadní metu. Během své třináctileté historie podpořil již 1 906 startupů a celkem 4 109 zakladatelů, kterým se podařilo celkově dosáhnout valuace přes 100 miliard dolarů, respektive 2,2 bilionu korun.

I přes relativně vysoký počet startupů se „pouze“ 87 z nich povedlo dosáhnout hodnoty firmy přes 100 milionů dolarů a 16 z nich poté více než miliardy dolarů. Mezi těmi nejznámějšími společnostmi, které Y Combinatorem prošly, patří bezpochyby Airbnb, Dropbox, Stripe, Reddit, Twitch, ale také například kryptoměnová směnárna Coinbase, online supermarket Instacart či alternativní nápoje Soylent.

Y Combinator se soustředí primárně na startupy v rané fázi, kdy jim nabízí 120 tisíc dolarů (zhruba 2,6 milionu korun) výměnou za 7% podíl ve firmě. Dle akcelerátoru tato suma postačí přibližně na 5 až 6 měsíců pro všechny zakladatele v okolí San Franciska – utrácet je ale třeba opatrně, peníze totiž v tomto prostředí mizí rychleji, než se může zdát.

ycportfolio

Nejznámnější startupy, které si prošly akcelerátorem Y Combinatoru

V době, kdy jsem pracoval pro sanfranciský startup Heyzap, který založili Jude Gomila a Immad Akhund, jsme se bavili o jejich historii ve Y Combinatoru mnohokrát. Dřív nebylo 120 tisíc standardem a akcelerátor dával peněz méně. Finance jim vystačily tak akorát na zaplacení první kanceláře na několik měsíců, vývojáře, který jim pomohl s první verzí produktu, a na základní potřeby.

btcs

Přečtěte si takéProdej grafických karet Nvidie pro těžbu kryptoměn se propadl z 289 na pouhých 18 milionů dolarůProdej grafických karet Nvidie pro těžbu kryptoměn se propadl z 289 na pouhých 18 milionů dolarů

Aby vůbec byli schopni překlenout fázi, ve které se snažili vydělat svůj první dolar, museli spát v kanceláři, šetřit na jídle nákupem levných čínských polívek a obědových menu v síti bageterií Subway, a vůbec snížit náklady na minimum. Opustili byt, kde byli oba jako spolubydlící za relativně malé peníze, zaplatili si vstup do nonstop posilovny, kam se chodili sprchovat, a přitom spali na zemi či gauči v kanceláři.

Přes překážky ke hvězdám

Ale právě tento přístup je zachránil, protože se naučili řídit firmu s minimálními náklady, a peníze investovali pouze do vývoje. Jakmile začal startup vydělávat, získali další investici a mohli konečně začít fungovat normálně. Oba ale tvrdí, že kdyby se firmě tímto způsobem neodevzdali, už dávno by zanikla a oni by dělali něco naprosto jiného. Tím chci naznačit, že i když se několik milionů korun z českého pohledu může zdát jako hodně, v USA, a především v Silicon Valley, to neznamená vůbec nic.

samaltman

Jeden z partnerů Y Combinatoru, Sam Altman

Pokud vás řádky výše neodradily a chcete to zkusit, můžete podat přihlášku i ze zahraničí, a pokud vás Y Combinator přijme na pohovor, kterým úspěšně projdete, máte cestu do Mekky startupů otevřenou. Přihlášky do nového kola, které proběhne mezi lednem a březnem 2019, lze podávat do 2. října.

Říká se, že Y Combinator, podobně jako například 500startups, kterým prošlo hned několik českých startupů, zdaleka neposkytuje pouze peníze, ale především cenné rady a kontakty, které vás mohou posunout do fáze, o které jste dřív ani nesnili.

Foto: Airbnb, TechCrunch / Flickr

Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak se pouští do prvního kryptoměnového startupu

wozniak
0Zobrazit komentáře

Technologický nadšenec, vynálezce a také spoluzakladatel Applu, Steve Wozniak, byl vždy fascinován matematikou a vším, co souvisí s čísly. Od svého prvního počítače a primitivního operačního systému přes po vývoj pro Apple či herní společnost Atari až k univerzálním dálkovým ovládáním pro konzumní elektroniku. A proto netrvalo dlouho, než jeho fascinace přesáhla i do světa kryptoměn a především samotné technologie decentralizované databáze blockchain, na které běží.

A to i přesto, že byl Wozniak zpočátku skeptický k tomu, kam se svět s kryptoměnami ubírá, jelikož většina projektů nikdy neměla reálný produkt, zakladatelé mizeli s vybranými prostředky po vydání nové kryptoměny, a obecně nevznikalo mnoho startupů, které by řešily nějaký zásadní problém. To se začíná postupně měnit a zájem Wozniaka o tuto oblast razantně stoupá. V poslední době se účastní jedné konference za druhou, o blockchainu začíná mluvit a také se mu do detailu věnovat.

Již dříve naznačil, že i když byl skeptický, nikdy ho nepřestal fascinovat například bitcoin, u kterého se neví, kdo ho vytvořil, nikdo ho centralizovaně neovládá, má omezené množství kusů v oběhu a funguje jako jakési digitální zlato, jehož transakce navíc nejdou jednoduše vystopovat. A všechny tyto poznatky nyní dovedly Wozniaka až k připojení se do prvního kryptoměnového startupu v jeho kariérní historii.

wozniakw

Steve Wozniak

V dosud nespecifikované pozici by měl totiž působit ve startupu, neboli spíše investiční společnosti Equi Capital, která chce prostřednictvím blockchainu kryptoměny Ethereum vytvořit unikátní investiční fond, do kterého se skrze investice ve formě kryptoměn mohou zapojit menší i větší investoři a celé investiční společnosti, s cílem dát dohromady kapitál, dále reinvestovat do zajímavých projektů a z případných úspěchů si poté dělit zisk.

bompass

Přečtěte si takéDesignové studio Bompas & Parr vytvořilo první zmrzlinu na světě, která se neroztečeDesignové studio Bompas & Parr vytvořilo první zmrzlinu na světě, která se nerozteče

Investoři navíc mají získat také roční dividendu ve výši 5 procent v případě, že se rozhodnou nově vydané tokeny (virtuální „akcie“) Equi Capital držet dlouhou dobu a prostředky nevybírat. Až do této fáze by vše znělo relativně v pořádku, kdyby ovšem neměl Equi Capital prapodivnou historii.

Jak vlastně Equi Capital vzniklo

I přes nadšení z prvního zapojení Wozniaka do podobného druhu společnosti je třeba připomenout, co je vlastně Equi Capital zač, jaká je jeho historie a kdo za ním stojí. Firma byla založena skotskou podnikatelkou Michelle Georgina Mone, která měla se svými podnikatelskými praktikami problém již ve své minulé firmě, společně s miliardářem Dougem Barrowmanem.

Dříve totiž bylo pro Equi Capital spuštěno ICO, tedy prvotní nabídka nově vydávané kryptoměny či tokenů, kterého se mohli zúčastnit všichni investoři. Firma si ovšem dala vysoké cíle a i přes vybrání částky 7 milionů dolarů se nepodařilo minimální částky pro tvorbu samotné měny dosáhnout, takže se muselo celých sedm milionů dolarů vrátit zpět zúčastněným investorům.

equi

Equi Capital také sliboval svým podporovatelům, kteří byli ochotni projekt propagovat, kdekoliv to jen šlo, zajímavou práci s mnoha výhodami – ani toho se zúčastnění lidé nedočkali a ve skutečnosti to vypadalo spíše jen jako mizerně placená práce. Ani jedna z těchto věcí projektu příliš neprospěla a teď komunita s napětím očekává, co se bude dít dále, natož jakou spojitost bude mít se znovuobnovením důvěry v Equi Capital samotný Wozniak. Doufejme, že si nevybral tak špatně, jak se na první pohled zdá.

Foto: Gage Skidmore / Flickr