Přichází Evropská digitální peněženka. Žádat díky ní půjde o práci i koupit nemovitost v celé EU
Do dvou let by v členských státech EU měla být ke stažení Evropská digitální peněženka. Umožní styk s úřady i firmami napříč unií.
Přes 400 tisíc lidí si stáhlo do svého mobilu takzvané eDoklady. V aplikaci je občanský průkaz, kterým se lze prokazovat na čím dál více místech. Do pár let by něco podobného mělo fungovat také v rámci celé Evropy, a to s mnohem větším počtem funkcionalit. To v zásadě znamená, že si člověk bude moci velmi snadno otevřít účet například u zahraniční banky nebo si snáze pořídit nemovitost v rámci evropské sedmadvacítky.
„Představte si, že chcete shánět práci v sousední zemi. I když je to součást Evropské unie, čeká vás nekonečně mnoho papírování. Za pár let by to mohlo být o moc snazší, a to díky Evropské digitální peněžence. To znamená, že uchazeč o práci v zahraničí prokáže díky jedné aplikaci digitálně svoji totožnost, vzdělání, certifikace, pojištění a další dokumenty,“ líčí pro CzechCrunch Pavel Šiška ze společnosti Deloitte.
To všechno díky takzvané evropské digitální identitě. Nařízení, které ji dává jasné obrysy, dostalo na konci dubna finální podobu. Lidé by tak do dvou let měli mít možnost stáhnout si evropskou peněženku do mobilu. V ní by mohli mít nahraný nejen občanský průkaz, ale také řidičák a spoustu dalších dokumentů, jako je například maturitní vysvědčení, diplom z vysoké školy, atestace, rodný list, cestovní pas či kartička zdravotní pojišťovny. Demo verzi je ke stažení na stránkách GitHubu.
Co všechno bude v digitální peněžence obsaženo, záleží také na české i evropské legislativě, respektive na tom, jaká nařízení jsou pro dané oblasti. „Samozřejmě se budeme snažit, aby využití peněženek bylo co nejširší a využil se tak jejich potenciál,“ říká Anna Marie Lichtenbergerová, mluvčí Digitální a informační agentury, která do českého prostředí zavedla eDoklady. Ty mají posloužit jako jakási příprava na evropský nástroj.
„eDoklady jsou určitě dobrá příprava pro využití digitálních dokladů v běžných životních situacích, zejména z pohledu adopce digitální identity občany, ale i úřady, policií a dalšími institucemi. Pro běžné lidi pak bude snazší pochopit, k čemu Evropská digitální peněženka slouží,“ míní Šiška z Deloittu.
Evropská digitální peněženka nebude pro jednotlivce povinná. Pokud ji ale bude mít, výrazně by to člověku mělo usnadnit život, zejména pokud některé jeho aktivity budou směřovat do zahraničí. Jednotlivé státy EU totiž budou muset údaje z peněženky přijímat. Používat by je přitom měly nejenom úřady, ale i soukromé firmy.