Připomínka zkázy Titanicu. Vědci odhalili přes hodinu dosud neviděných záběrů jeho vraku

Video bylo natočeno v červenci roku 1986, až teď se ale dostalo na veřejnost. Zobrazuje i sebemenší detaily vraku.

Filip HouskaFilip Houska

Vrak zaoceánského parníku Titanik

0Zobrazit komentáře

Už je to více než 110 let, co v hlubinách Atlantiku zmizel Titanic, nejslavnější zaoceánský parník v dějinách, kterému se stala osudnou srážka s ledovcem. Téměř po pětasedmdesáti letech po této nešťastné události k jeho vraku zavítali vědci, aby natočili hodinu a dvacet minut dlouhé video toho, jak vypadá. Nikdy se však v plném rozsahu nedostalo na veřejnost. Až doteď.

Při příležitosti dvaceti pěti let od vydání filmu Titanic, který před nedávnem zamířil opět do kin, akorát ve vylepšené verzi, zveřejnil americký oceánografický institut ve Woods Hole (WHOI) ony autentické záběry, pořízené v červenci roku 1986. Na raritním videu se ukazuje i několik skvostů včetně rezavé přídě lodě, neporušeného zábradlí, kajuty hlavního důstojníka a okna na promenádě.

O unikátní záběry zachycené před zhruba šestatřiceti lety se postarala tříčlenná expediční posádka vedená známým oceánografem Robertem Ballardem, který vrak lodi poprvé objevil v září roku 1985. Tehdy byl průzkum veden jako pátrání po dvou ztracených ponorkách z dob studené války, mezi nimiž se Titanic nacházel. A nařídil ho někdejší americký prezident Ronald Reagan.

O rok později se k němu Ballard se svým týmem z WHOI vrátil, aby natočil téměř hodinu a půl dlouhé video, a to jak z pohledu dálkově ovládaného plavidla Jason Jr., které natáčelo i uvnitř vraku (včetně kajut posádky), tak z pohledu ponorky Alvin, která zkoumala vnější část lodi, jež byla před svou první plavbou považována za nepotopitelnou.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Více než 100 let po ztrátě Titanicu lidské příběhy ztělesněné v této velké lodi stále rezonují. Zveřejněním těchto záběrů WHOI pomáhá vyprávět důležitou část příběhu, který zahrnuje celé generace a obepíná celý svět,“ uvedl k odhalení videa James Cameron, slavný režisér, který stojí jak za rozbíhající se filmovou sérií Avatar, tak právě za legendárním Titanicem.

Záznam je dostupný na YouTube a za dva dny, co je venku, má více než 1,4 milionu zhlédnutí. Podle vědeckého rádia NPR se jedná o záběry, které vrak lodi ukazují v tom „nejúplnějším stavu, jaký lidstvo kdy mohlo vidět“. Pochopitelně je nutné počítat s horší kvalitou, o to víc ale video působí autentičtějším dojmem – a na dramatičnosti mu přidává i tematická hudba.

Kosmický inženýr, vědci z matfyzu i Oxfordu. Mladí odborníci budou ministryni pro vědu radit s inovacemi

Mladí talentovaní vědci a inovátoři, muži i ženy tvoří neformální poradní orgán. Cílem je přinést jejich pohled do prostředí české vědy.

Iva BrejlováIva Brejlová

Langšáldová

Foto: Kabinet ministryně Heleny Langšádlové

Poradní orgán mladých pro vědu, výzkum a inovace

0Zobrazit komentáře

Ve vědeckém prostředí to jsou velmi známá jména. Jan Lukačevič je mimo jiné kosmický inženýr a mladý poradce generálního tajemníka NATO. Markéta Klíčová vedle dalších činností vyvíjí chirurgické nanonáplasti a má za sebou stáž na Harvardu. Lucie Kalousová je držitelkou Ceny Neuron za výzkum vztahu mezi sociální nerovností a zdravím populace. Oni i další velmi zajímavé osobnosti se poprvé sešli v rámci nově ustaveného neformálního orgánu, aby řekli Česku, jak posunout inovace, vědu a výzkum. Nebo co může stát dělat, aby si doma udržel mladé vědce.

Jako své poradce je dala dohromady ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Obsadila experty, z nichž mnozí mají za sebou zkušenosti z prestižních univerzit a přispěli k důležitým vědeckým objevům. Někteří získali významná vědecká ocenění, další se umístili například v žebříčku Forbes 30 pod 30, který upozorňuje na nadané mladé lidi, část vybudovala vlastní úspěšné firmy.

Skupina bude diskutovat především o rozvoji lidských zdrojů ve vědě nebo o transferu technologií a znalostí. Jde zejména o vznik firem z univerzitních výzkumů, takzvaných spin-offů, a mladých startupových projektů, ale i o podporu excelence. V rámci těchto témat mají mladí odborníci nabízet vhled do různých zahraničních systémů, ale také do české praxe z pozice kariérně juniornějších pracovnic a pracovníků.

„Razím názor, že vnímat potřeby a nápady juniorních vědkyň a vědců je mimořádně důležité. Nechceme-li, aby docházelo k brain-drainu, musíme přesně těmto mladým nadaným lidem nastavit takové podmínky, aby se i z prestižních světových univerzit měli kam vrátit a předávat dál své zkušenosti,“ říká ministryně Helena Langšádlová.

inovace

Foto: Kabinet ministryně Heleny Langšádlové

Jan Čečrdle, Markéta Klíčová a Kateřina Kovaříková

Vedle Lukačevice, Klíčové a Kalousové jsou členy poradního orgánu další vědci a vědkyně, ale nejen oni. Lenka Slavíková je odbornou asistentka na matfyzu, kde se zaměřuje na harmonickou analýzu a teorii prostorů funkcí. Stanislav Fořt se ve Spojených státech věnuje výzkumu umělé inteligence – aktuálně pracuje ve startupu Antrhopic – nebo automatizaci vědy.

Filip Široký už ve 20 letech působil ve švýcarském CERNu, ženevském centru pro jaderný výzkum, a věnuje se strojovému učení. Denis Dudáš se zabývá implementací nových detektorů záření a strojového učení v radiační onkologii. Hynek Roubík je specialistou na zemědělství třetího světa a řeší organický odpad a udržitelné technologie, Zuzana Musilová zkoumá rybí život a vývoj našeho světa z interdisciplinárních úhlů.

Matěj Bajgar je absolventem Oxfordu a zkoumá inovační ekonomiky, Lukáš Kolek se zaměřuje na vliv videoher na hráče a je projektovým ředitelem v Charles Games, Karel Zheng je zakladatelem startupu Accomango a má zkušenosti s investicemi do technologických firem, Kateřina Kovaříková je zakladatelkou a generální ředitelkou společnosti urbiq a pomáhá uskutečňovat udržitelná a cirkulární řešení ve městech a Jan Čečrdle kromě dalšího pomáhá vzdělávat v tématech z oblasti termojaderné fúze.

Formát už se nám osvědčil

Langšádlová je také předsedkyní Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace, která je složena z kariérně seniorních vědců a vědkyň. Inspirací pro založení poradního orgánu mladších odborníků jí bylo fungování pracovní skupiny organizace Youth, Speak Up! na podporu začínajících vědkyň a vědců, která fungovala v Poslanecké sněmovně v mezi roky 2019 a 2021.

„Osvědčil se nám formát spolupráce mezi politiky a političkami a mladou generací,“ vysvětluje Jana Soukupová, zakladatelka Youth, Speak Up! a ředitelka Kabinetu ministryně Langšádlové. Podle ní se na názor a nekonvenční myšlenky mladých často ve veřejných politikách zapomíná.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Skupina se bude pravidelně scházet každý měsíc. Na prvním jednání diskutovala o otevřenosti české vědy, a to jak z hlediska motivace českých výzkumníků získávat zahraniční zkušenosti, tak i schopnosti systému přilákat zahraniční talenty.

Orgán například doporučuje motivovat k výjezdům na zahraniční stáže již v rámci bakalářského a magisterského studia, ale také podpořit výuku v anglickém jazyce nebo řešit nekompatibilitu zahraničních titulů s českým systémem. Ani uznávání titulů z takové univerzity jako Cambridge není totiž v českém systému samozřejmost. Úřad ministryně uvedl, že se nyní doporučeními bude zabývat.