Problém firmy Jacka Dorseyho: falešný Donald Trump, rappeři v cele i stamilionové podvody
Společnost Block si vzali do parády známí shortaři z Hindenburg Research, kteří nedávno položili indický kolos Adani.
Jack Dorsey se svým plnovousem, piercingem a tetováním spíš než byznysmena připomíná rockovou hvězdu. Navíc mu patří hudební streamovací služba Tidal. Takže žádný div, že se tu a tam rád pochlubil, že jeho další společnost Block a její aplikace Cash App jsou středem zájmu mnoha umělců a rapperů, kteří o ní skládají dokonce své songy. Co už nedodal, bylo, že mnoho z nich v písních popisuje, jak je snadné ji využít k podvodům. Hip hop a gangsteři, to dohromady jde, ale gangsteři a veřejně obchodovaná firma? To už ne…
Loni v létě zatkli policisté na letišti v New Yorku rappera známého jako 22GZ kvůli obvinění, že se při střelbě v klubu pokusil zabít několik lidí. A právě jeho píseň s názvem Cash App, v níž mimo jiné popisuje, jak lze přes službu zaplatit nájemným vrahům, společnost Block dokonce finančně podpořila v rámci digitálního marketingu.
Jiný rapper Nuke Bizzle zase skončil za mřížemi, protože prostřednictvím karty od Cash Appu vytáhl z úřadů přes milion dolarů na dávkách v nezaměstnanosti vystavených na neexistující osoby. I on o tomto svém obchodním modelu natočil písničku nazvanou EDD, což je zkratka pro anglický název Employment Development Department, což je vládní agentura zabývající se zaměstnaností.
Tohle všechno jsme se dozvěděli díky skupině analytiků, kteří si říkají Hindenburg Research. Jde o tým finančních detektivů vedených Natem Andersonem, kteří se specializují na takzvané shortování – sází na to, že akcie některé firmy poklesnou a oni na tom vydělají. Jak? Shortaři najdou nadhodnocené podniky, odhalí jejich slabá místa a pak počítají s tím, že cena akcií spadne. Na trhu si v předstihu půjčí akcie dané firmy, ty draze prodají a spoléhají, že až je budou kupovat zpět, aby je mohli vrátit, budou už díky jejich detektivnímu úsilí levnější. Rozdíl v ceně je pak jejich zisk.