Proč je Satya Nadella nejlepší šéf? Microsoft polidštil a otočil naruby, akcie zhodnotil o 700 procent
Z kdysi proklínané a nenáviděné firmy se pod vedením jejího ředitele stala dravá, byť stále obří společnost, která začíná udávat technologické tempo.
Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu
Komentář Luboše Kreče: Nikdy kolem něj nebylo tolik fanfár jako kolem Tima Cooka, Jeffa Bezose nebo snad Elona Muska. I takový Bob Iger z Disney si pro sebe nakonec urval víc pozornosti. Byznysovým šampionem uplynulé dekády je – aspoň pro mě – ale Satya Nadella, šéf Microsoftu. To, co dokázal, už dávno vstoupilo do byznysových dějin. A nynější dění kolem umělé inteligence od OpenAI a její integrace do vyhledávače Bing je toho jen dalším důkazem.
Nejdřív pár faktů. Satya Nadella se generálním ředitelem Microsoftu stal zkraje roku 2014. Tedy v době prohlubující se frustrace akcionářů i uživatelů z dlouholetého šéfa Steva Ballmera, pod nímž se Microsoft stal zoufale nezajímavou, neprogresivní a zkostnatělou korporací. Ballmer ale jen dokonal to, co začalo ještě za Billa Gatese: proměna Microsoftu v symbol arogance a stagnace.
Jednou z mála částí firmy, která jevila známky dravosti, byla cloudová divize vedená Nadellou. V prozíravém záchvatu sebezáchrany ho dozorčí rada zvolila novým CEO, protože v něm viděla naději: řekla si, že jestli má někdo šanci kdysi vzývaný kolos obrátit vzhůru nohama a udělat z něj opět respektovaný (a nikoliv pouze obávaný) podnik, je to právě talentovaný rodák z Indie.
Dnes, po devíti letech, už lze s klidem říct, že sázka se vyplatila. Minimálně sedminásobně – tolikrát totiž vzrostla hodnota celého Microsoftu od chvíle, kdy jej Nadella převzal. V únoru 2014 měla jedna akcie cenu zhruba 38 dolarů, dnes se obchoduje kolem 270 dolarů. Nejde ale jen o to, postupně se mu podařilo otočit i vnímání a image firmy, která sice není v pozici lovebrandu jako Apple nebo Tesla, ale rozhodně přitahuje pozornost a stojí zato sledovat, co a proč dělá: od cloudu, přes herní byznys a hardware až po komunikační a firemní systémy.