Proč lidé už 105 let skáčou na okatý podvod? Jde o chamtivost, vliv okolí i klam hazardních hráčů
Známý investor Petr Žabža se zamýšlí nad tím, proč Ponziho schéma, které je jako podvod dobře známé přes 100 let, pořád funguje.
Petr Žabža se ve své nejnovější glose věnuje Ponziho schématu
Glosa Petra Žabži V polovině tohoto týdne se objevila informace, že česká policie navrhuje obžalovat jednu osobu v souvislosti s kolapsem investičního fondu Growing Way. Jen pro připomenutí – šlo o investiční vehikl „zázračného obchodníka“ Ondřeje Janaty, který navenek sliboval obří zhodnocení klientských vkladů, ale ve skutečnosti získané prostředky používal na luxusní život. Výše škody podle vyšetřovatelů dosahuje 1,5 miliardy korun.
Na první pohled klasické Ponziho schéma – slibované výnosy se investorům vyplácí z vkladů nově příchozích, takže celý model nějakou dobu působí legitimním dojmem. Problém nastává v okamžiku, kdy přítok nových peněz vyschne, a celé „letadlo“ se tak zhroutí samo do sebe.
První takové podvodné investiční schéma spatřilo světa už v roce 1919 a jeho autorem byl právě Charles Ponzi. Nabízí se tak logická otázka, proč lidé i po 105 letech na tento podvodný model stále naskakují.
První možnou odpovědí je prostá chamtivost. Slib vysokých výnosů, dosažitelných s jen „minimálním“ rizikem (a námahou) je velmi přitažlivý a dokáže efektivně otupit i ty nejracionálnější pochyby.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsTěsně za chamtivostí je tlak společnosti. Pokud do takového instrumentu investují i příbuzní, známí nebo celebrity, je těžké odmítnout. Na třetím místě najdeme psychologické faktory – konfirmační zkreslení a klam hazardního hráče. To první znamená, že jakmile někdo uvěří takovému schématu, je pravděpodobné, že bude vyhledávat nebo interpretovat všechny další informace způsobem, který jeho víru potvrzuje, a ignorovat nebo racionalizovat varovné signály.
Klam hazardního hráče je běžná logická chyba, ke které dochází, když se jedinec nesprávně domnívá, že pokud se určitá událost stala v minulosti častěji než obvykle, stane se v budoucnosti méně často, nebo naopak. Jinými slovy: „Pokud investiční schéma nezkolabovalo dosud, tak musí být legitimní.“
Snadné, že? Jenže když jde o peníze, logika jde velmi často stranou. Ještě že stále platí jedno okřídlené pravidlo – pokud to na první pohled vypadá až příliš dobře, je čas být maximálně ostražitý.
Jedná se o osobní názory Petra Žabži, které neodráží postoj Air Bank a.s. Nejedná se o investiční radu ani o jiné doporučení konkrétní investice.