Proč lidé už 105 let skáčou na okatý podvod? Jde o chamtivost, vliv okolí i klam hazardních hráčů

Známý investor Petr Žabža se zamýšlí nad tím, proč Ponziho schéma, které je jako podvod dobře známé přes 100 let, pořád funguje.

Petr ŽabžaPetr Žabža

zabza-6Komentář

Foto: CzechCrunch / Archiv PŽ

Petr Žabža se ve své nejnovější glose věnuje Ponziho schématu

2Zobrazit komentáře

Glosa Petra Žabži V polovině tohoto týdne se objevila informace, že česká policie navrhuje obžalovat jednu osobu v souvislosti s kolapsem investičního fondu Growing Way. Jen pro připomenutí – šlo o investiční vehikl „zázračného obchodníka“ Ondřeje Janaty, který navenek sliboval obří zhodnocení klientských vkladů, ale ve skutečnosti získané prostředky používal na luxusní život. Výše škody podle vyšetřovatelů dosahuje 1,5 miliardy korun.

Na první pohled klasické Ponziho schéma – slibované výnosy se investorům vyplácí z vkladů nově příchozích, takže celý model nějakou dobu působí legitimním dojmem. Problém nastává v okamžiku, kdy přítok nových peněz vyschne, a celé „letadlo“ se tak zhroutí samo do sebe.

První takové podvodné investiční schéma spatřilo světa už v roce 1919 a jeho autorem byl právě Charles Ponzi. Nabízí se tak logická otázka, proč lidé i po 105 letech na tento podvodný model stále naskakují.

První možnou odpovědí je prostá chamtivost. Slib vysokých výnosů, dosažitelných s jen „minimálním“ rizikem (a námahou) je velmi přitažlivý a dokáže efektivně otupit i ty nejracionálnější pochyby.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Těsně za chamtivostí je tlak společnosti. Pokud do takového instrumentu investují i příbuzní, známí nebo celebrity, je těžké odmítnout. Na třetím místě najdeme psychologické faktory – konfirmační zkreslení a klam hazardního hráče. To první znamená, že jakmile někdo uvěří takovému schématu, je pravděpodobné, že bude vyhledávat nebo interpretovat všechny další informace způsobem, který jeho víru potvrzuje, a ignorovat nebo racionalizovat varovné signály.

Klam hazardního hráče je běžná logická chyba, ke které dochází, když se jedinec nesprávně domnívá, že pokud se určitá událost stala v minulosti častěji než obvykle, stane se v budoucnosti méně často, nebo naopak. Jinými slovy: „Pokud investiční schéma nezkolabovalo dosud, tak musí být legitimní.“

Snadné, že? Jenže když jde o peníze, logika jde velmi často stranou. Ještě že stále platí jedno okřídlené pravidlo – pokud to na první pohled vypadá až příliš dobře, je čas být maximálně ostražitý.

Jedná se o osobní názory Petra Žabži, které neodráží postoj Air Bank a.s. Nejedná se o investiční radu ani o jiné doporučení konkrétní investice.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb

CzechCrunch Jobs

CzechCrunch Weekly

V newsletteru Weekly vám každou neděli naservírujeme porci těch nejdůležitějších zpráv, které by vám neměly uniknout.

Pět let a zhodnocení investice o 700 procent. Igor Fait prodává Japoncům energetickou skupinu Tedom

Jet Investment po pěti letech odchází ze skupiny Tedom. A loučí se ve velké stylu – při sedminásobném zhodnocení investice jde o jejich největší deal.

Luboš KrečLuboš Kreč

igor-fait

Foto: Jet Investment

Igor Fait, zakladatel Jet Investment

0Zobrazit komentáře

Investiční společnost Jet Investment úspěšně dokončila prodej energeticko-strojírenské skupiny Tedom japonskému holdingu Yanmar. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších transakcí na českém trhu fúzí a akvizic za rok 2024 a pro Jet Investment znamená završení pětiletého projektu, který přinesl téměř sedminásobné zhodnocení investice. „Tedom jsme převzali s jasnou vizí transformovat jej na globálního hráče. A tento cíl se nám podařilo naplnit,“ uvedl partner Jet Investment Marek Malík.

Investiční skupina Jet Investment, kterou ovládá brněnský miliardář Igor Fait, koupila Tedom v roce 2019 a následně jej během následujících pěti let rozšířila z výrobce kogeneračních jednotek na poskytovatele komplexních energetických služeb. Igor Fait právě i o úspěšném prodeji Tedomu, který je největším v historii Jet Investment, promluví ve čtvrtek 7. listopadu na investiční konferenci Money Maker, kterou pořádá CzechCrunch. Lístky jsou stále v prodeji.

Výnosy Tedomu v období od roku 2019 vzrostly z původních čtyř miliard korun na letošních osm miliard. Společnost navíc posílila na evropských i globálních trzích, kde rozšířila portfolio a přečkala výzvy, jako byla pandemie a energetická krize. „Skupina prošla významnými změnami, rozšířili jsme služby i trhy a růst jsme podpořili dalšími akvizicemi,“ dodal Oldřich Šoba, projektový ředitel Jet Investment pro Tedom.

Mezi zásadní kroky Jet Investment během rozvoje Tedomu patřilo zefektivnění výroby kogeneračních jednotek v českých závodech v Hořovicích a Třebíči. Kromě toho Jet Investment investovali do vývoje IT technologií, které skupině umožnily využívat kogenerační jednotky ve spojení s cloudovým řešením, což zajišťuje pokročilé regulační služby pro přenosové soustavy. V roce 2021 pak společnost vstoupila na nové trhy v USA, Polsku a Kazachstánu a založila také vlastní a velmi agilní energetickou značku Tedom Energie.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Letošní akvizice italské firmy Intergen a spolupráce s polským partnerem na projektu Polimex Energo umožní Tedomu rozšířit působnost v oblasti dekarbonizace teplárenství a výroby kogeneračních jednotek v Polsku. „Skupinu Tedom nyní předáváme do rukou silného strategického partnera, který bude akcelerovat její růst na světových trzích,“ říká Marek Malík.

Pro Jet Investment znamená tato transakce milník – prodej Tedomu je první divesticí z fondu Jet 2. Fond bude pokračovat v investicích do průmyslových společností ve střední Evropě, mezi nimi jsou další energetické firmy jako například český 2JCP nebo polský Rockfin. Investiční horizont fondu končí v roce 2028. Skupina Jet Investment je aktivní i v realitách, má mimo jiné fond Jet Industrial Lease, který vykupuje od průmyslových společností jejich nemovitosti a následně jim je zpětně pronajímá.

Japonská skupina Yanmar, která Tedom kupuje, vznikla v roce 1912 a patří mezi globální lídry v oblasti výroby průmyslových strojů a energetických řešení. Společnost je známá především pro své vysoce výkonné dieselové motory a technologie využívané v zemědělství, stavebnictví, na moři i v energetickém sektoru. Yanmar se dlouhodobě zaměřuje na udržitelný rozvoj.