Procházka lesem designu se blíží. Letošní Designblok vzdá hold ukrajinským tvůrcům

Letošní ročník festivalu Designblok nabídne tradiční přehlídku mezinárodní tvorby a zároveň uctí práci ukrajinských designérů.

design-nahledEvent

Foto: Designblok

Letošní ročník Designbloku proběhne od 5. do 9. října

0Zobrazit komentáře

V lese plném designu se během čtyřiadvacátého Designbloku budeme moct ztratit na dvou místech – ve smíchovských klášterních prostorách Gabriel Loci a v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Obě budovy zaplní od 5. do 9. října mezinárodní designéři, designérská studia, značky a výrobci. Speciální místo bude mít výstava Sláva Ukrajině. Ta uctí práci ukrajinských designérů a značek, které pokračují v tvorbě navzdory probíhající válce.

Největší středoevropská přehlídka módy a designu se každý rok odehrává pod rouškou jiného tematického rámce. Loni to bylo Štěstí, letos si organizátoři zvolili téma Les, díky němuž budou moci návštěvníci upřít pozornost především na využití přírodních materiálů, tradiční česká řemesla a environmentální otázky.

„Les je zdrojem materiálů, chrámem odpočinku, rájem houbařů, zdrojem inspirace umělců i kutilů, strašidelným i magickým pohádkovým místem. A my se na Designbloku projdeme lesem českého designu, nahlédneme do tajemných studánek vědění zahraničních hvězd, vydáme se na stezku po červené, zelené, žluté nebo modré, každý podle svých možností a chutí,“ shrnuje za Designblok Jana Zielinski.

Uměleckoprůmyslové muzeum pojme téma koncepčně tak trochu po svém a vznikne zde Prales. Prostor dvou pater muzea bude vyhrazen pro tvůrce a firmy s českými kořeny – promítne se zde právě jejich spletitost a rozmanitá historie. České rodinné výrobce zde bude prezentovat druhá edice výstavy Rodinné stříbro, rovněž se sem přesune výstava sběratelského designu Art House, známá z Lapidária na Výstavišti.

bro

Foto: Designblok / Bro

Na Designbloku se jako již tradičně představí domácí i zahraniční tvůrci

V duchu tématu vzniká každoročně také ústřední instalace festivalu – Designérie, ve kterou se promění centrální prostor festivalu. Jejího návrhu se letos zhostily designérky Monika Matějková a Veronika Watzková ze studia My dvě. Proměnily ji v abstrahovanou krajinnou strukturu odkazující k rozmanitosti přírody a k jejímu soužití s člověkem. Za vizuál festivalu stojí jako již tradičně fotograf Salim Issa a grafická designérka Martina Černá.

„Ačkoli stále častěji hovoříme o důležitosti ochrany přírody, ekologii a nutných změnách v přístupu člověka k okolní krajině, často nabýváme dojmu, že se nás toto téma osobně netýká. Uvědomujeme si, že jsme jako jedinci nedílnou složkou celého ekosystému? Na vizuálu letošního festivalu rozhodně ano,“ popisuje Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku.

Důležitou součástí letošního festivalu designu bude výstava Sláva Ukrajině, během které se představí sedm progresivních ukrajinských designérů a studií. V Gabriel Loci se setkají značky, které spojuje originální přístup k tvorbě, návaznost na ukrajinské tradice a řemesla i odvaha pokračovat v práci válce navzdory: Gunia Project, Gushka Wool, OLK manufactory / Oksana Levchenya, RE:QUIET, Seri/graph studio a Sergey Zhernov.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Projekt Sláva Ukrajině jsme připravili po důkladné rozvaze, jak nejlépe pomoci ukrajinským designérům postižených válečným konfliktem, který rozpoutalo Rusko před více než půl rokem. Ve spolupráci se studiem IHOR jsme na Designblok pozvali sedm designérských studií a značek a poskytli jim samostatný prostor k prezentaci,“ dodává ředitelka festivalu Designblok Jana Zielinski.

Designéři tak budou mít možnost zaujmout média, světové galeristy, kurátory a výrobce, kteří se na festival chystají. Organizátoři Designbloku navíc každému vystavujícímu z Ukrajiny poskytnou finanční podporu ve výši 600 eur, aby mohli snáze pokrýt náklady spojené s cestou a instalací.

Kostel Zvěstování Panny Marie u Gabriel Loci se promění na samostatnou instalaci Victorie Yakushy, jedné z hlavních protagonistek současného ukrajinského designu. Yakusha tvoří pod značkou FAINA a k vidění zde budou její keramické vázy, betonové lampy, pohovka z autorské kolekce, ale také nejnovější svítidla, které navrhla pro Lasvit, českého výrobce svítidel a skleněných doplňků.

V bývalém konventu Gabriel Loci se odehraje také další ročník mezinárodní výstavy Diploma Selection, která představí tvorbu nejtalentovanějších absolventů magisterských a bakalářských oborů produktového a módního designu, jakož i diskuzní stage pro doprovodný program, přednášky designérů, partnerů festivalu a zahraničních hostů. Vstupenky lze zakoupit na GoOut.

ukrajina-2

Foto: Designblok / Gunia

Důležitou součástí letošního Designbloku bude výstava Sláva Ukrajině!

Každé všední ráno posíláme nejzásadnější zprávy dne.

CzechCrunch Jobs