Prodávat podíl je drahé a dluh už není tabu. Mezi startupy se začíná rozšiřovat dluhové financování

Peter BrejčákPeter Brejčák

9ccvc

Foto: CzechCrunch

Prodávat podíl je drahé a dluh už není tabu

0Zobrazit komentáře

Do e-mailu vám právě přistálo deváté vydání newsletteru CzechCrunch Venture Capital (CCVC), který se věnuje všemu, co se v posledním měsíci událo ve světě tuzemského venture kapitálu. Níže tak najdete kompletní přehled všech dealů a transakcí. 

Jako hlavní téma v aktuálním vydání CCVC, k jehož odběru se můžete přihlásit zde, jsme vybrali problematiku venture debtu, neboli dluhového financování. Jde o poměrně specifickou oblast venture kapitálového trhu, která je u nás zatím spíš v plenkách, v Evropě však tento druh financování zaznamenává rekordní objemy a do budoucna může výrazně prospět rozvoji startupového ekosystému. 

***

Dluh už není tabu?

Když startupy shání peníze na další rozvoj a růst, banky jim obvykle nepůjčí, a proto se téměř vždy musí obrátit na investory, kteří je kapitálem a svým know-how podpoří výměnou za podíl ve firmě. Takový způsob financování však v některých případech může vyjít opravdu draho.

I z tohoto důvodu se proto v posledních letech objevují další alternativy k tradičnímu financování ve formě prodeje ekvity. Stále populárnější jsou například firemní dluhopisy nebo investiční crowdfunding, na které jsme se do hloubky podívali v předchozích vydáních CCVC.

Větší pozornost se zároveň v poslední době věnuje další oblasti, a to tzv. venture debtu, v češtině označovanému jako dluhové nebo úvěrové financování. V tomto případě však samotný úvěr neposkytují banky či jiné tradiční finanční instituce, protože startupům nedokážou nabídnout smysluplné podmínky.

  • Jde totiž o firmy, které například nemají pozitivní cash flow, nejsou v zisku nebo nemají majetek, jenž by mohly zastavit a ručit jím.

Banky tak zastupují investoři a fondy disponující venture kapitálem, avšak finanční prostředky nabízí ve formě úvěru místo nákupu podílu ve firmě. Právě takový model financování je hlavně pro startupy v pozdějších fázích vývoje výhodnější.

Po shrnutí zářijových novinek z tuzemského VC světa se dluhovému financování věnujeme podrobně. Konkrétně přinášíme tato témata:

  • Rekordní dluhové financování startupů v Evropě a situace v Česku.
  • Zkušenosti startupu Twisto.
  • Jak hodnotí dluhové financování Manifesto?

Pokračování newsletteru CCVC si můžete přečíst zde.

Přihlásit k měsíčnímu odběru novinek ze světa tuzemského venture kapitálu se můžete zde, ostatní vydání newsletteru CCVC najdete zde