Protesty kvůli platům: v Praze šli do ulic kurýři Woltu, u Žatce stávkují dělníci gumáren
V centru Prahy se sešla stovka kurýrů, ve společnosti Nexen je ve stávce asi 190 lidí z celkových 1100. Ti i ti si stěžují na nízké odměny.
Stávky kvůli příliš nízkým mzdám jsou něco, co poslední dva roky z Česka v podstatě zmizelo. Jenže s příchodem vysoké inflace a prudkých poklesů reálných mezd roste také aktivita odborářů a lidí, kteří si myslí, že nejsou spravedlivě odměňováni. Dobře to dokumentují dva protesty, které probíhají souběžně: v centru Prahy se sešli kurýři přepravní služby Wolt a na Lounsku nenastoupili do práce stovky dělníků továrny na pneumatiky.
Ve fabrice Nexen u Žatce vstoupilo v úterý do stávky na 190 lidí z celkových 1100 zaměstnanců, další pracovníci jejich kroky prý ale podporují. Tím, že tak učiní, vyhrožovali odboráři bezmála rok. Důvodem protestu je snaha uzavřít kolektivní smlouvu, která by řešila mimo jiné zvyšování mezd.
Jihokorejská firma zmínila, že je momentálně ve ztrátě a že mzdy v minulosti všem svým zaměstnancům zvedla. Odbory naopak tvrdí, že se mzdy velké části pracovníků nezvýšily od roku 2018. Podle údajů z výročních zpráv ve Sbírce listin Nexen v roce 2021 vykázal zisk po zdanění přes 709 milionů korun, o rok dříve byl ale ve ztrátě 1,4 miliardy korun. „Neřekl bych, že je na tom firma tak špatně,“ reagoval na argumenty managementu předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.
Mezi požadavky odborů vycházející z kolektivní smlouvy patří mimo jiné zvýšení mezd o 8,3 procenta, dvacetiprocentní příplatek za noční směnu a víkendy nebo dvě koruny navíc k hodinové sazbě směnařů, uvedli už dříve odboráři. Ti odhadují denní ztrátu podniku na 15 milionů korun, společnost hovoří až o 20 milionech korun denně. S návrhem nějakého řešení chtějí zástupci Nexenu přijít do týdne.