Prsteny moci fungují. Pána prstenů od Amazonu vidělo jen za první den přes 25 milionů lidí
Epické fantasy bylo nejočekávanějším seriálem roku. Má nejsilnější premiéru v historii služby Prime Video a chystá se několik dalších řad.
Vše kolem seriálového Pána prstenů je velkolepé. Má největší rozpočet v dějinách televize, představuje bezprecedentní vizuální zpracování, má obsahovat desítky významných postav a jde o nejočekávanější seriál roku. Amazon se teď výjimečně pochlubil čísly sledovanosti a je jasné proč. Velikost projektu se jednoznačně promítla také do počtu diváků, kteří si fantasy novinku pustili.
Pán prstenů: Prsteny moci zkoumá zásadní, ale v díle spisovatele J. R. R. Tolkiena nepříliš detailně popsanou část dějin jím stvořeného světa točící se kolem vzestupu temného pána Saurona. Seriál se tak odehrává v takzvaném Druhém věku, tedy několik tisíc let před událostmi Společenstva prstenu. Sleduje na jedné straně sílící vliv zla ve Středozemi, na druhé snahy se mu postavit.
Amazon na projekt s ambicemi důstojně navázat na původní filmovou trilogii Petera Jacksona vyčlenil obrovský rozpočet a od začátku letošního roku lákal na podívanou, jaká v televizi nemá obdoby. Teď firma oznámila první velký úspěch seriálu. Jeho první dvě epizody, zveřejněné v brzkých ranních hodinách v pátek, si jen za první den pustilo přes 25 milionů diváků po celém světě.
To představuje největší premiéru v patnáctileté historii streamovací služby Amazon Prime Video. Stejné mety před dvěma týdny dosáhl úvodní díl v zásadě konkurenčního fantasy Rod draka z dílny HBO. Ten si za první den pustilo asi deset milionů diváků pouze ve Spojených státech, kde se nachází větší polovina všech předplatitelů HBO Max.
„Je docela příznačné, že právě Tolkienovy příběhy – jedny z nejpopulárnějších vůbec, které mnozí považují za skutečný počátek žánru fantasy – nás přivedly k tomuto významnému momentu,“ řekla Jennifer Salke, šéfka produkční divize Amazon Studios. Poděkovala hlavním tvůrcům seriálu J.D. Paynovi a Patricku McKayovi, hercům i štábu, správcům Tolkienovy pozůstalosti Tolkien Estate a také divákům „Právě oni jsou skutečným měřítkem našeho úspěchu,“ poznamenala.
Novináři první dvě epizody Prstenů moci hodnotili z většiny pozitivně, přičemž vyzdvihovali zejména audiovizuální zpracování s velkolepou výpravou, širokým využitím skutečných kulis a kvalitními vizuálními efekty. Podle mnoha se seriálu daří vytvořit atmosféru světa Středozemě, jak ji znají z knih, vlastní představivosti či předchozích filmů.
Výraznější neshody panují v hodnocení vyprávění. Jedni byli nadšení z emočně silných momentů, ocenili už známé i dosud neviděné postavy nebo představení hned několika zajímavých dějových linií. Jiným zase přišel přístup tvůrců příliš opatrný a bez výraznější snahy přijít s něčím skutečně novým.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs
V recenzi na CzechCrunchi kolega coby fanoušek znalý Tolkienova díla seriál označil za povedený, byť s rezervami. Také on pochválil vizuální zpracování, které ve dvou epizodách nabídlo mnoho dechberoucích záběrů. Zmínil však některé zbytečné či nepříliš funkční odchylky od literárních předloh. Nakonec Prsteny moci označil za příjemné překvapení a dodal, že se těší na následující díly.
Těch v rámci první řady seriálu vyjde ještě šest po jedné za týden, a to počínaje příštím pátkem. Teprve později bude možné s větší rozhodností říct, zda novinka svět fantasy něčím významným obohacuje, a uvidí se, jestli si udrží pozornost prozatím poměrně rozděleného publika.
Na rozdíl od klasických seriálů, kdy se další řady schvalují průběžně podle sledovanosti, je nicméně jisté, že Pán prstenů od Amazonu dostane celkem pět řad. Druhá by se měla začít točit už v říjnu ve Spojeném království.