Průmyslový palác ochrání před požárem laserové paprsky. Stavba za více než 2,5 miliardy je v poločase

Vyhořelé levé křídlo už má znovu obrysy v podobě ocelové konstrukce, letos se začnou stavět mimo jiné střechy. Výstaviště najímá první klienty.

Eliška NováEliška Nová

vystaviste-1

Foto: Prague.eu

Průmyslový palác

0Zobrazit komentáře

V únoru se v dolní části pražského Výstaviště objevily pouťové kolotoče, horské dráhy i strašidelné domy. S tím posledním se v horní části Výstaviště potýkají už dva roky. Během rekonstrukce Průmyslového paláce, který před lety vyhořel, se tu narazilo na spoustu pomyslných kostlivců ve skříni. Levé křídlo paláce každopádně dostává zpět obrysy v podobě ocelové konstrukce.

Říká se, že všechno špatné je pro něco dobré. Platí to i pro Průmyslový palác. Když v roce 2008 vyhořel, málokdo by na tom hledal něco pozitivního. Na Výstavišti se nyní staví přesná replika křídla, která se svou podobou vrátí do doby svého vzniku. A k tomu by bez požáru patrně nikdy nedošlo. „Pravé křídlo bude vypadat tak, jak ho upravila vestavba v padesátých letech, to levé se vrátí do roku 1891. Křídlo tak bude mít víc světla, a to především díky odkrytým světlíkům,“ popisuje vedoucí projektu David Čech ze společnosti Metrostav DIZ. Plusem je také to, že objekt se dostane standardem do dnešní doby.

A to nejen moderními technologiemi, které přijdou vhod veletržnímu byznysu – budova se nově zateplí a už teď je také hotová podzemní část, která tu neexistovala. Dole se budou nacházet šatny a také garáže pro zásobování v takové výšce, aby sem mohl zajet kamion. Pod garážemi je pak schovaných přes padesát tepelných čerpadel. „Z tramvaje bude možné sjet po eskalátoru rovnou dolů k šatnám, dostat se sem ale bude možné také po schodišti vzadu,“ říká Čech.

V zemi se schová také dvacetikubíková nádrž. Z protipožárního hlediska bude mít Průmyslový palác to nejlepší možné vybavení. Hlídat ho budou laserové paprsky a nasávačka, bude mít tedy dvojitou detekci kouře.

Podzemní část pod levým křídlem je prakticky hotová, pozornost se tak směřuje na tu nadzemní. I ta už se přitom každou chvíli vyloupne. Ocelová konstrukce by měla být dokončená ještě letos, následovat bude fasáda, začnou se budovat také střechy. Na celý palác by se měly vrátit vitráže, které se restaurují mimo budovu. A do léta by měla být opravená také hodinová věž. Později se k ní připojí hodinový stroj s novými ciferníky podle původní historické podoby a kopie svatováclavské koruny.

Stavební společnost nyní řeší například i propojování bočních křídel s hlavní budovou. Ta jediná totiž měla na Výstavišti po Jubilejní zemské výstavě v roce 1891 zůstat, křídla měla být rozmontovaná a odvezená pryč. Prostřední budova byla pro tento účel tak připravená. A právě střední hala je také důvod, proč se rekonstrukce, která měla skončit podle původních plánů příští rok, nakonec protáhne, pravděpodobně do roku 2026.

I střední hala se proměnila v padesátých letech. Dělníci tu tak nacházejí například zazděnou ocelovou konstrukci. „V době svého vzniku byla střední hala pompézní. K tomu se nyní vrátíme,“ líčí Čech.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Konečně se rekonstruuje také pravé křídlo, a to rovnou od podlahy. Původně se měly zbrousit parkety, nakonec se ale ukázalo, že podlaha není uzpůsobená k tomu, aby zvládla unést větší akci. Nově se tak předělává i ta, stejně jako další části pravého křídla. S tím se přitom původně nepočítalo. Pod pravým křídlem pak vznikla mimo jiné jáma pro vzduchotechniku.

„Je to náročná akce, která se dlouho odkládala. Když se u takto velké investice sáhne do střev, téměř vždy se ukáže, že je v horším technickém stavu, než se předpokládalo. Doufám, že všechny komplikace už máme za sebou,“ říká radní pro majetek pražského magistrátu Adam Zábranský. Náklady na znovuoživení parády z konce devatenáctého století vyjdou asi na 2,64 miliardy korun.

Jedinečný prostor v Praze

Podle Zábranského by nakonec mělo vzniknout rovněž propojení paláce s Křižíkovými pavilony, čímž vznikne obrovský kapacitní prostor, který bude dobře využitelný i při špatném počasí. V budoucnu bude mít navíc Výstaviště výhodu přímého spojení na letiště, už nyní se tu buduje nová zastávka. A byť do dokončení paláce zbývají minimálně dva roky, už teď je po prostorech na Výstavišti veliká poptávka.

„Naši obchodníci už začínají palác nabízet. Návrat k původní slávě bude, doufám, velkolepý, protože žádný jiný takový prostor v Praze není. Na otevření máme několik žhavých kandidátů, ale nemůžeme zatím říct, která akce to nakonec bude,“ uvedl předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl. Kromě veletrhů by se tu měly pořádat také kulturní akce pro veřejnost nebo kongresy.

Ještě než se budova podle návrhu architekta Bedřicha Münzbergera otevře, ožije Výstaviště také na Křižíkových pavilonech, respektive na jejich nových pobytových terasách, kam budou mít přístup lidé. Čeká je tu prý úchvatný výhled. V říjnu se má zase slavnostně otevřít tamní divadlo Spirála, kde byl v Česku uveden muzikál Jesus Christ Superstar.

Tančící dům jako stavebnice LEGO. I díky vám může slavný kousek Prahy vyjít v kostičkové podobě

Slavná stavba Vlada Miluniče a Franka Gehryho, jejíž interiér z části tvořila Eva Jiřičná, stojí v Praze. Ale mohla by stát i ve vaší poličce.

Michal MančařMichal Mančař

lego-tancici-dum

Foto: LEGO Ideas / Paranoider

Tančící dům z kostek LEGO tvoří v rámci projektu LEGO Ideas fanouškovský designér

0Zobrazit komentáře

Věděli jste, že jako stavebnice LEGO může vyjít (skoro) cokoliv včetně vašeho vlastního nápadu? Dánská firma provozuje projekt LEGO Ideas, do kterého svou vysněnou kreaci přihlásíte, sbíráte hlasy, a pokud splníte další podmínky, z myšlenky se stanou kostičky. Krůček od takového vydání je nově i Tančící dům, jedna ze světově nejznámějších pražských staveb.

Plastovou podobu z kostek LEGO má leccos. Rytíři, nindžové, piráti, ale i marvelovští superhrdinové nebo postavy ze Star Wars. Oblíbenou kategorií jsou také realistické stavebnice, ať už jde třeba o kostičkové kopie letadel, nebo slavných staveb. Můžete si pořídit LEGO pyramidu v Gíze, indický Tádž Mahal, sochu Svobody nebo panorama Paříže či Londýna… a k nim už možná brzy přibude i Tančící dům.

Právě LEGO stavebnice Tančícího domu totiž zrovna posbírala deset tisíc hlasů od fanoušků – včetně těch českých – v rámci projektu LEGO Ideas. V něm výrobce nejoblíbenějších kostek na světě dává šanci neoficiálním projektům k oficiálnímu vydání. Jen získat podporu a zájem komunity k proměně na skutečnou stavebnici nestačí, ale je to dost možná ten nejtěžší krok v procesu. Nápadů na stavebnice, které se k desetitisícové metě ani nepřiblíží, jsou na LEGO Ideas tisíce.

Dílo od amatérského stavitele vystupujícího pod přezdívkou Paranoider nyní čeká zevrubné rozebrání odbornou porotou. V té byste našli i profesionální designéry, kteří budou zkoumat, jestli je takto navržený Tančící dům pro LEGO vhodným a dostatečně kvalitním kandidátem. Tato fáze začne letos v květnu, kdy se odborníci podívají na všechny projekty z LEGO Ideas, které deset tisíc hlasů posbíraly od ledna.

„Prahu jsem navštívil už jako malý a úplně mě nadchla. Je tu Pražský hrad, Karlův most, orloj… ale co mě jako malého opravdu uchvátilo, byl tenhle podivně vypadající Tančící dům,“ popisuje Paranoider. „Od té doby jsem viděl hodně působivých staveb Franka Gehryho, ale Tančící dům vždycky patřil k těm nejimpozantnějším,“ dodává autor stavebnice, jež v přihlášené podobě čítá těsně pod tři tisíce kostek.

Pražská stavba od architektů Vlada Miluniče a Franka Gehryho patří k nejznámějším budovám hlavního města – a při pohledu na pravý břeh Vltavy k těm nejvýraznějším. Část interiéru je dílem české architektky Evy Jiřičné, do útrob budovy se budete moci podívat i ve stavebnici. Její vrchní část lze vytáhnout jako šuplík a podívat se do miniaturní kanceláře.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Skutečný dům odkazující svými křivkami a liniemi na duo slavných tanečníků Freda Astaira a Ginger Rogersovou najdete v Praze za Jiráskovým mostem na Rašínově nábřeží. Pokud se jeho LEGO verzi poštěstí přesvědčit porotu, plastová mašinérie se rozjede naplno. Ale ve své poličce byste novou stavebnici mohli najít nejdřív za několik měsíců.

Během nich amatérský design musí ještě projít finálními profi úpravami, dostat marketingovou péči a další nezbytnosti k tomu, aby se dostal až na e-shop společnosti LEGO. Právě tak, jako se to v poslední době povedlo například ikonické britské červené telefonní budce, plastovému Polaroidu nebo Orient Expressu.

Kromě replik opravdových domů, ikonických výrobků či slavných dopravních prostředků vznikají také působivé stavebnice s popkulturní tematikou. Aktuální díky filmové Duně je například pouštní ornitoptéra. Nadšence do Star Wars zase potěšilo pět nových setů včetně lodě Millennium Falcon a droida R2-D2. A milovníky Marvelu zase věž Avengers.

dnd-lego

Přečtěte si takéLEGO se spojilo s Dungeons & Dragons a vydá hravý fantasy hradLEGO spojilo síly s Dungeons & Dragons. Slavnou hru na hrdiny si zahrajete přímo v nové stavebnici