Průšovy tiskárny loni překonaly 2,6 miliardy tržeb, zisk ale klesl. Velký skok by mohl přijít za rok

Společnost Prusa Research doplácí na problémy v dodavatelských řetězcích a zbržděnou výrobu, v roce 2024 by měl ale opět přijít velký růst.

Luboš KrečLuboš Kreč

Josef Prusa_Prusa Research_001

Foto: Prusa Research

Josef Průša, zakladatel a CEO Prusa Research

0Zobrazit komentáře

Jeden z nejvýraznějších zástupců nové podnikatelské generace Josef Průša se svou firmou Prusa Research, která vyvíjí a prodává 3D tiskárny, už třetí rok přešlapuje byznysově na místě. Tedy – přešlapuje na místě z pohledu toho, jak podnik rostl před covidem. Každý rok teď sice přidává nějaká procenta v tržbách, ale velké skoky jsou, aspoň zatím, pryč. Příští rok by ale prý už mělo být zase výrazně lépe.

Loňský rok jako by situaci přesně vystihoval – Prusa Research podle čerstvě zveřejněné výroční zprávy utržil 2,626 miliardy korun a v čistém vydělal 269 milionů korun. To jsou čísla, za která by kdejaký i mnohem větší podnik děkoval od rána do večera, jenže pro Josefa Průšu to je… prostě taková obyčejná realita. Rok předtím byl obrat nižší o 90 milionů, ale profit naopak o 75 milionů vyšší.

Kde byl zádrhel? To Průša (hlavní tváří podniku je Josef Průša, druhým spolumajitelem je ovšem jeho jmenovec Ondřej Průša) naznačil už loni na podzim ve svém rozhovoru pro CzechCrunch: „Problémy se zásobovacím řetězcem se přesunuly z roku 2021 do letoška a stále trvají. Trh 3D tiskáren po postupném konci proticovidových opatření v roce 2021 mírně poklesl a my jsme naopak mírně rostli, takže z tohoto pohledu dopadlo všechno dobře. Horší pro nás byly problémy se zásobováním.“

Logicky by se pak nabízela otázka, zda se byznys pořádně zvednul aspoň letos a Prusa Research naváže na výkony z let 2015 až 2020, kdy firma dokázala růst když ne o 100, tak alespoň o 50 procent meziročně. Tedy? Ne tak zcela…

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Pro letošní rok očekává Průša mírně lepší dynamiku, než byla loni, ale zásadní zrychlení podle něj letos ještě nenastalo. Takže ekonomická data za rok 2023 budou sice lepší než za rok 2022, ale jen mírně. Něco jiného to má být v roce příštím. „Docela se těším, myslím, že po třech letech covidu a boji s nedostatkem součástek zase výrazně povyrosteme,“ prohlásil Josef Průša v rozhovoru pro server Lupa.cz.

Josef Průša založil firmu na 3D tiskárny v roce 2012 a postupně se vypracoval v předního vývojáře a dodavatele 3D tiskových řešení pro byznys z celého světa. Mezi jeho klienty jsou či byly i taková jména jako SpaceX nebo NASA. Podle časopisu Forbes je jmění třiatřicetiletého Průši 5,6 miliardy korun. V roce 2020 se stal vítězem soutěže EY Podnikatel roku.

Na školní obědy zdarma pro chudé děti vydá spolek manželů Tykačových letos bezmála 100 milionů

Projekt Obědy pro děti oslavil letos na podzim desáté narozeniny, prošlo jím na 70 tisíc žáků. Ivana Tykač o něm popovídá na konferenci Money Maker.

Luboš KrečLuboš Kreč

ivana-tykac

Foto: CzechCrunch

Ivana Tykač vystoupí na konferenci Money Maker

0Zobrazit komentáře

Hlad a učení moc nejdou dohromady. Z řady studií vyplývá, že nenasycené děti se hůř soustředí a neprospívají fyzicky ani mentálně. Nejde jen o rozvojové země, stejný problém existuje i v západním světě. Včetně Česka. Jedním z lidí, kteří se na tuto přehlíženou situaci rozhodli zaměřit, je podnikatelka Ivana Tykač. Před jedenácti lety založila se svým manželem – miliardářem Pavlem Tykačem – organizaci Women For Women, která mimo jiné zprostředkovává obědy zdarma pro děti ze sociálně slabých rodin. Se svými zkušenostmi se podělí s účastníky konference Money Maker.

Obědy pro děti v září oslavily deset let a za dobu své existence pomohly 70 tisícům dětí. Když s programem Tykačovi začínali, bylo do něj zapojených necelých 400 dětí, takže následně došlo k poměrně velkému rozmachu. „Projekt jsme spustili v roce 2013, tedy rok po založení Women For Women. Školní oběd tehdy stál maximálně 23 korun, zatímco dnes se pohybuje až kolem 38 korun. Jedná se tedy o výdaje ve výši až devět tisíc korun ročně,“ rekapituluje Ivana Tykač.

A dodává: „V loňském školním roce díky projektu obědvalo více než 14 tisíc dětí. Celková částka, kterou jsme žáky základních škol v celé České republice podpořili, dosáhla téměř 77 milionů korun. V tomto školním roce již nyní víme, že budeme potřebovat minimálně 93 milionů.“ Z dat nadace vyplývá, že u 58 procent zapojených dětí došlo k navýšení docházky do školy, u 62 procent se zlepšilo chování, zhruba třetině se začal i pozitivněji vyvíjet prospěch.

Obědy nejsou ale jediná iniciativa, které se Ivana Tykač, jinak též úspěšná podnikatelka s nemovitostmi, v rámci Women For Women věnuje. Pomáhá také ve školkách se svačinami, radí při rozvodech (sama zakladatelka je nyní už podruhé vdaná), lobbuje také za to, aby děti ze stejnopohlavních párů měly stejné podmínky jako děti z tradičních rodin.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V našem státě žije nemalá skupina dětí, které vyrůstají s rodiči v registrovaném partnerství. Postavme konečně tato partnerství na stejnou úroveň jako tradiční manželství a zabezpečme tak všem dětem žijícím v naší zemi stejná práva bez ohledu na to, jakým způsobem byly počaty nebo se narodily, a bez ohledu na typ své rodiny,“ apeluje Ivana Tykač na politiky, kteří ve sněmovně nyní řeší, zda a jak zrovnoprávnit manželství i pro gaye a lesby.

Ivana Tykač dlouhodobě hovoří o tom, jak důležitá je role vzdělávání ve společnosti: „Pokud nechceme, aby lidé na webu či na sociálních sítích věřili bludům, pak musíme posílit systém našeho vzdělávání, který bude klást větší důraz na rozvoj kritického myšlení.“ S manželem Pavlem pak mimo jiné podpořila talentovaného mladého vědce Matyáše Boháčka, kteří se věnuje studiu umělé inteligence a dezinformací.

A právě o tom, jak uvažuje o vzdělávání, proč se rozhodla podporovat zrovna obědy zdarma a jak o výchově přemýšlela u vlastních dětí (s manželem jich celkem vychovávali osm), bude Ivana Tykač hovořit na konferenci Money Maker, kterou CzechCrunch pořádá v úterý 21. listopadu v pražském prostoru Cubex.

Mezi dalšími vystupujícími budou Tomáš Čupr, spolumajitel finanční skupiny Penta Marek Dospiva, Tamara Kotvalová z Carollina, zakladatelé montessori škol Duhovka Ivana a Tomáš Janečkovi, ekonom Mojmír Hampl nebo byznysmeni Zdeněk Cendra a Petr Borkovec. Vstupenky na konferenci Money Maker jsou ještě k dispozici.