První dáma českého internetu končí. Taťána le Moigne po osmnácti letech opouští Google

Jedna z nejvýraznějších tváří zdejšího technologického světa se rozhodla ukončit svou štaci v Googlu. Zanechávám firmu ve skvělé kondici, říká.

Peter BrejčákPeter Brejčák

tatana

Foto: ELAI

Taťána le Moigne

1Zobrazit komentáře

Když v roce 2006 softwarový gigant Google v Česku otevíral svou kancelář, do jejího čela se postavila Taťána le Moigne, která se stala i vůbec prvním zaměstnancem u nás. Ve čtvrtek večer na svém LinkedInu oznámila, že na pozici končí a společnost opouští. „Byla jsem obdarována osmnácti lety neustálého vzdělávání, a dokonce jsem za to dostala zaplaceno,“ komentuje.

„Cítím se skvěle, protože vím, že zanechávám firmu a tým ve skvělé kondici. A i když se velmi těším na to, co mi přinese budoucnost, část mého já se smutně loučí s mnoha kolegy i s touto neuvěřitelnou kapitolou mého života,“ pokračuje le Moigne s tím, že jejím dlouhodobým posláním bylo pomáhat Česku inovovat, učit se a prosperovat.

Během své štace v Googlu se zasadila o to, že z jednotek jeho služeb se jich do zdejšího jazyka převedlo přes 140. Zároveň se firmě i díky jejímu přičinění podařilo vytlačit Seznam z pozice nejpoužívanějšího internetového vyhledávače v Česku. To byly také důvody, proč získala přezdívku „první dáma českého internetu“.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Než dnes šestapadesátiletá manažerka nastoupila do Googlu, působila mimo jiné i ve společnosti Hewlett-Packard, mezi lety 1994 až 2003 pak pracovala pro Microsoft nejdřív v pražské, poté v mnichovské a londýnské pobočce. Vypracovala se až na marketingovou šéfku pro region střední a východní Evropy a Velkou Británii. Matka jednoho syna drží inženýrský titul v oboru softwarového inženýrství, který získala na pražské Vysoké škole ekonomické.

„Opravdu jsem si užívala otevření a rozvoj Googlu na Slovensku a vedení regionu ve spolupráci s kolegy v Rumunsku a Maďarsku. Mám na tyto roky mnoho skvělých vzpomínek a těším se, že se příběh Googlu v Česku a střední a východní Evropě bude dále rozvíjet,“ přibližuje le Moigne. Jaké jsou její další profesní kroky, zatím neprozradila.

Fond, který od firem kupuje haly a obratem jim je pronajímá, kraluje. Loni překonal 11 procent

Brněnský miliardář Igor Fait už do fondu Jet Industrial Lease shromáždil devítku nemovitostí s cenou přes tři miliardy korun.

Luboš KrečLuboš Kreč

money maker

Foto: CzechCrunch/Jan Nechvíle

Igor Fait vystoupil na konferenci Money Maker

0Zobrazit komentáře

Plán brněnského finančníka Igora Faita vykupovat od fabrik jejich budovy a zpětně jim je pronajímat, už nese ovoce. Jeho fond Jet Industrial Lease vykázal za rok 2023 zhodnocení 11,65 procenta a stal se nejvýnosnějším fondem kvalifikovaných investorů zaměřeným na průmyslové reality.

Portfolio fondu sestává z osmi obsazených průmyslových, logistických a kancelářských areálů v Česku, Německu a Polsku a také z jednoho komerčního developerského projektu poblíž Prahy. Hodnota nemovitostí přesahuje tři miliardy korun.

„Potvrzuje se, že industriální nemovitosti s bonitními nájemci v dobré lokalitě přinášejí stabilní výnosy s nízkým rizikem, a to i v dobách zpomalení ekonomického růstu. Hodnota těchto nemovitostí neztrácí dramaticky svou hodnotu a případný pokles tržních valuací je z velké části vyvážen růstem výnosů z nájemného valorizovaného o inflaci,“ říká ředitel fondu Pavel Drabina.

Drabina dodává, že ve srovnání s rokem 2022 narostl fondu výnos z nájemného o zhruba 22 procent, a že se tak i přes ekonomické oslabení a vysoké úrokové sazby podařilo udržet zajímavou dvoucifernou výkonnost. Zakladatelem a hlavní tváří fondu je brněnský patriot a miliardář Igor Fait, který stojí za mateřskou skupinou Jet Investments.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V letošním roce se fond chystá k další expanzi, loni prověřil na šest desítek investičních příležitostí. Princip je prostý: s majiteli nemovitostí jedná ve většině případů o akvizičním modelu zvaném sale & leaseback, tedy odkupu nemovitosti a jeho zpětném pronájmu původnímu majiteli, který pak může peníze z prodeje využít na jiné investice a rozvoj byznysu. Žádný jiný český fond se na sale & leaseback nespecializuje.

„Na pozadí probíhající transformace ekonomiky směrem k bezemisním technologiím, v době vysokých úrokových sazeb a problémů se splácením emitovaných dluhopisů a i horší dostupnosti úvěrů, předpokládáme, že zájem o sale & leaseback ze strany průmyslových podniků ještě dále poroste, a to nejen v Česku, ale v celé Evropě,“ naznačuje Pavel Drabina s tím, že fond kvalifikovaných investorů Jet Industrial Lease je fondem otevřeným, a je tedy možné do něj zainvestovat kdykoliv.

V majetku fondu Jet Industrial Lease jsou kromě průmyslových nemovitostí a logistických areálů i některé administrativní a multifunkční budovy nebo developerské projekty. Typickým příkladem je komplex Airport Business Center v areálu pražského Letiště Václava Havla.

Rubriku Investice podporujíjet-investment_logo_srgb