Oborová zdravotní pojišťovna spustila v Česku program pro dálkové měření těhotenské cukrovky přes mobil

Filip HouskaFilip Houska

1
0Zobrazit komentáře

Dálkový přenos lékařských informací od pacienta k doktorovi prostřednictvím telekomunikačních a informačních technologií, obecně nazývaný jako telemedicína je věc, do které se i Čechách v posledních letech začíná pouštět nejen řada startupů, ale postupně i klasické instituce.

Například včera se totiž do tohoto rostoucího oboru oficiálně vložila i Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) prostřednictvím svého programu pro dálkové měření těhotenské cukrovky.

iphonered2

Přečtěte si takéKolik reálně Apple přispívá do organizace (RED) prodejem svých červených iPhonů?Kolik reálně Apple přispívá do organizace (RED) prodejem svých červených iPhonů?

Program, který nese označení DiaBetty, a který bude klientkám Oborové zdravotní pojišťovny proplácen, má poměrně přímočarý cíl a to měřit hladinu cukru v krvi u těhotných žen a nasbíraná data pomocí dedikované mobilní aplikace, která je založena na české platformě InspectLife, a obdrženého glukometru, sdílet s diabetologem z pohodlí domova bez nutných preventivních prohlídek.

„DiaBetty představuje zásadní krok směrem k tomu, co bude do několika let medicínským standardem. Je to první program svého druhu v České republice, který není jen omezeným pilotním testem, ale plnohodnotným telemedicínským preventivním programem poskytovaným zdravotní pojišťovnou. Vzdálený monitoring výrazně zvyšuje pohodlí pacientek, zkvalitňuje léčbu a tím pádem v neposlední řadě snižuje celkové náklady léčby, zejména při výskytu komplikací při porodu,“ říká generální ředitel OZP, Radovan Kouřil,

Jak to funguje?

Celý proces začíná návštěvou diabetologa, která se sjedná skrze asistenční službu OZP prostřednictvím takzvané VITAKARTY (klientský systém). Klientka obdrží domácí glukometr a nainstaluje si do svého smartphonu příslušnou aplikaci. Poté – alespoň podle slov Jiřího Potůčka, předsedy správní rady Institutu pro podporu elektronizace zdravotnictví – bude zaškolena a poslána domů s tím, že se s lékařem může kdykoliv pomocí aplikace spojit a řešit potenciální problémy.

Tato metoda přináší pro pacienty mnoho výhod. Patrně tím nejzásadnějším je jednoduché sdílení s lékařem, což potvrzuje i Milan Kvapil, předseda DAČR a přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol. Dotyčná se nemusí učit správné interpretaci výsledků testů a také nemusí sama vědět co a kdy dělat. Od toho je tady diabetolog, který případné problémy (špatná glykémie) včas zachytí a následně pacientku informuje o dalším postupu. Díky této technologii odpadá i časté cestování do ordinace.

diabetty

U těhotenské cukrovky to zdaleka nekončí

Vedení Oborové zdravotní pojišťovny se nechalo slyšet, že v co nejbližší době bude poskytovat i další telemedicínské nástroje. Zatím však není jisté, na jaké typy onemocnění se budou nástroje, které by mohly čerpat například i data ze senzorů smartphonů a chytrých hodinek a přenášet je přímo do VITAKARTY, zaměřovat.

Ostravští XTND vybrali na svůj elektrický skateboard za necelých 12 hodin přes 2 miliony korun

xtndtop
0Zobrazit komentáře

Na začátku letošního roku jsme vám poprvé představili elektrický skateboard, který již několik let vyvíjí partička vývojářů z Ostravy, XTND, kteří s ním postupně slaví úspěch i ve světě. Po vytvoření prvotního konceptu, který představili na výstavě CES v Las Vegas, se nechali slyšet o tom, že od svých budoucích investorů shánějí zhruba milion dolarů. Mezitím se jim navíc podařilo dostat se do prestižního akcelerátoru ABC Accelerator, který je poslal do Silicon Valley za rozvojem produktu.

Součástí snahy o urychlení dokončení hlavního produktu, speciální formy k odlití celé konstrukce skateboardu a hlavně posílení výroby jako takové se XTND vrhli na Kickstarter kampaň, kde projekt odstartoval během včerejšího podvečera. Jen za několik prvních hodin se podařilo vybrat přes 55 tisíc dolarů, tedy zhruba 1,3 milionu korun. Do dnešního rána pak již 92 tisíc!

midpax

Přečtěte si takéNa platformu Fundlift vstupuje český Mindpax, inteligentní náramek pro psychicky nemocnéNa platformu Fundlift vstupuje český Mindpax, inteligentní náramek pro psychicky nemocné

Celkově si XTND jdou pro 100 tisíc dolarů, s tím, že v kampani je možné zakoupit skateboard již za 999 dolarů, v přepočtu asi 23 600 korun. Finální konfigurace elektrického skateboardu, který se chlubí zapojením umělé inteligence, je váha 3 kil, dojezd 20 kilometrů při rychlosti až 45 km/h a možnost výjezdu do 20% stoupání nebo bezdrátové dobití do 60 minut.

XTND Board 15

Umělá inteligence by měla při jízdě pomoci se zabezpečením, optimalizací trasy, rozpoznáním svého uživatele, automatickým vypínáním / zapínáním nebo optimalizací výkonu. Pokud se například uživatel postaví na board špatným způsobem, vůbec se nerozjede, aby se nemohl nějakým pzůsobem zranit. Stejně tak skateboard podle oblíbených tras optimalizuje jízdu při navigaci a v noci má zapnutá bezpečnostní brzdová i přední světla.

18518400_1065546380212935_1844091381504276816_o

klara-polednikova-1-5

Přečtěte si takéStala se mistryní, překonala rakovinu a učí ženy boxovat pro radostV nouzi utíkej, ví od trenéra. Stala se mistryní, porazila rakovinu a ženy učí boxovat pro radost

XTND plánuje na květen rozplánování produkce, od září zahájení výroby objednaných kusů a od ledna 2018 postupné rozesílání, kde přednost dostanou ti, kteří si zakoupí nejlevnější balíček Super Early Bird za 999 dolarů limitovaný na 100 kusů.

XTND Sketch 2
18056000_1044035192364054_7037184909275207964_o

foto: Alexander Dobrovodsky