Prvok a nově i Druhok. První 3D tištěný dům v Česku je levnější a chystá se i jeho propracovanější nástupce
Na projektu budov „stavěných“ pomocí 3D tisku v Česku aktuálně pracuje hned několik týmů. Vůbec nejdál je v tomto směru českobudějovické studio Scoolpt, které nejenže svůj 3D tištěný objekt pojmenovaný Prvok již vytvořilo, ale už má za sebou i svůj několikaměsíční pobyt v Praze – veřejnosti se totiž představil přímo na hladině Vltavy.
Jak takový dům z 3D tiskárny vzniká, jsme měli v létě možnost vidět na vlastní oči, a už tehdy od Scoolptu zaznívala slova o možných nástupcích Prvoku. První verze tohoto domu vyšla přibližně na 10 milionů korun, což je částka, kterou by za relativně malé bydlení vhodné nanejvýše pro dvě osoby byl ochoten dát jen málokdo.
Pokud by se takový objekt podařilo dostat do sériové výroby, dalo by se podle odhadů autorů Prvoku snížit náklady na 4 až 5 milionů korun, což je stále poměrně vysoká částka, za kterou je dnes možné postavit již slušný rodinný dům.
Proto ve Scoolptu usedli k Prvoku ještě jednou a ve jménu co možná největších úspor jeho návrh přepracovali. Výsledkem je Prvok 2.0, tedy verze Prvoku určená pro co nejpohodlnější život dvou lidí, kteří mohou takový domek postavit ve městě i mimo něj.
O tom, jaké nejzásadnější rozdíly přepracovaný Prvok přináší, se rozhovořil Ladislav Trpák, bratr Michala Trpáka a další člen týmu studia Scoolpt. „Díky Prvokovi od Buřinky, který byl originál, jsme už zmapovali procesy i ověřili pracnost postupů, respektive nepotřebu některých subdodávek. Měníme způsob zhotovení středové části, nahrazujeme vstupní eliptické dveře a střední okna za obdélníkové. Vybavení interiéru již není v luxusní designové verzi, ale spíše v užitné a jednodušší. Elektro není chytré, ale standardní, a tak dále,“ říká Trpák.