Psaly se tu dějiny italského fotbalu. Teď milánské San Siro nahradí snový stadion od prestižních architektů

Filip HouskaFilip Houska

cathedral-1

Foto: Populous

Podoba nového domácího stadionu pro fotbalové celky AC Milán a Inter Milán

0Zobrazit komentáře

Psala se na něm fotbalová historie. Od dvacátých let minulého století si postupně budoval pověst jednoho z nejprestižnějších stadionů Evropy, který hostil nejen ta nejlepší utkání v italské soutěži, ale také několik zápasů mistrovství světa i Ligy mistrů. Z fotbalového stánku přezdívaného San Siro v Miláně se stala legenda, nyní ovšem jeho čas končí. Namísto něj přichází takzvaná Katedrála, nová aréna pro gladiátory z prvoligových milánských týmů.

Špičkové fotbalové kluby AC Milán a Inter Milán bude v nadcházejících letech čekat velký přesun. Nepůjdou však daleko – nový stadion pod názvem The Cathedral, jehož výstavbu schválila před pár dny milánská radnice, se bude nacházet ve stejné čtvrti jako dosavadní stánek San Siro (oficiálním jménem Stadio Giuseppe Meazza).

Návrh italské fotbalové Katedrály vychází z rukopisu uznávaného amerického architektonického studia Populous, které mimo jiné letos v březnu představilo futuristickou halu pro turnaje v počítačových hrách. V minulosti pracovalo i na světoznámém stadionu Wembley či fotbalových arénách pro londýnský Arsenal, Tottenham Hotspur nebo Sporting Lisabon. Navrhlo i stěžejní stadiony pro olympijské hry v Sydney a Londýně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Design nového milánského stadionu vychází ze dvou nejznámějších budov města – katedrály Duomo di Milano a nákupní pasáže Galleria Vittorio Emanuele. Hned na první pohled zaujme jeho obdélníkový tvar, kterému budou sekundovat vertikální „ploutve“, jež mají mít vedle designové hodnoty i hodnotu užitnou. Budou totiž podpírat skleněnou stěnu, která uzavře prostor takzvané sluncem ozářené galerie.

„Nové San Siro bude díky své silné identitě a rozpoznatelnosti nejkrásnějším stadionem na světě. Půjde o atraktivní arénu, která usnadní růst klubů a jejich globální konkurenceschopnost,“ říká prezident AC Milán Paolo Scaroni. Spolu s moderní architekturou nového stánku se klade velký důraz i na udržitelný provoz projektu, což je v dnešní uvědomělejší době skoro alfou a omegou.

cathedral-2

Foto: Populous

Masivní skleněná stěna, která má evokovat vstup do velké galerie

Katedrála má být průlomová z několika hledisek, obzvlášť ale z pohledu inovací a udržitelnosti. Nový stadion, obklopený rozsáhlou zelenou plochou, se stane uhlíkově neutrální (tudíž do ovzduší nepřidá žádné skleníkové plyny – podobně jako nová pobočka McDonald’s) a již má přislíben certifikát LEED, jenž oceňuje budovy za jejich environmentální šetrnost. Součástí budou i systémy pro šetření vody i elektřiny a regulaci hluku.

Ruku v ruce s tím jde i chystaná výstavba okolního parku. Městskou čtvrť San Siro totiž nerozzáří jen nový stadion s oficiální kapacitou okolo 65 tisíc lidí, ale také například menší sportovní hřiště nebo prostory pro odpočinek. V rámci projektu tak bude vytvořena nová zelená plocha o rozloze přesahující padesát tisíc metrů čtverečních. „Cílem projektu je i upevnit a zlepšit image Milána,“ uvádí šéf týmu Inter Milán Alessandro Antonello.

Pokud půjde vše podle plánu, milánské kluby by měly Katedrálu „převzít“ v roce 2027 – poté by se mělo původní San Siro v rámci komplexní modernizace celého sousedství zdemolovat.

CzechCrunch Jobs