Psychopat s mocným půvabem. Austin Butler se učil pohyby u predátorů, pak zastínil hvězdy nové Duny
Zendaya tady, Timothée Chalamet tam, ale co Austin Butler? Herec zazářil v druhém díle Duny a ukázal, že z Elvise se může stát i špičkový záporák.
Z jeho bezcitného pohledu, jenž vychází zpoza bledé pleti a z mimozemských očí, jde strach. Přitom právě tento člověk byl ještě před deseti lety prototypem miláčka náctiletých, když vystupoval v seriálech od Disneyho. Austin Butler se ale vypracoval do výjimečného herce, jehož role v druhé části Duny u mnoha diváků zastínila Zendayu i Timothéeho Chalameta. Jak se mu to podařilo? Nabral svaly, naučil se obratně zacházet s noži, přetrpěl natáčecí výheň a využil i zkušenosti s drilem mariňáků.
Americký herec Austin Butler se poprvé objevil ve velkém blockbusteru s příchodem hitu Tenkrát v Hollywoodu, kde si zahrál poskoka maniaka Charlese Mansona. Mnohem větší prostor ale rodák z kalifornského Anaheimu dostal ve filmu Elvis, kde vdechl život králi rock and rollu – a potvrdil, že mu role charismatických hezounů sedí. Jenže už před tím, než Elvis v roce 2022 zamířil do kin, Butler věděl, že v dalším snímku už tak pohledný zdaleka nebude.
„Poprvé jsem Austina viděl v Tenkrát v Hollywoodu od Quentina Tarantina. Zaujal mě způsob, jakým zvládl tuto rádoby temnou a zlou postavu Texe Watsona, člena Mansonovy rodiny. Pak se se mnou režisér Baz Luhrmann podělil o pár ukázek z filmu Elvis – a byl jsem naprosto unešený,“ vzpomíná Denis Villeneuve, který coby režisér první i druhé části nové Duny Butlera obsadil do role děsivého zabijáka Feyda-Rauthy Harkonnena.
Tvůrci pokračování jednoho z největších filmových hitů letošního roku už dopředu věděli, že z Butlera potřebují udělat postavu, která bude krvežíznivá a lidsky odporná, ale zároveň svým způsobem sexy. Zkrátka ten typ záporného hrdiny, kterého milujete, i když vnitřně cítíte, že se přikláníte na stranu zla. Sám Villeneuve pro magazín Vanity Fair řekl, že zhmotnění jeho půvabu bylo promyšlené – chtěli z něj udělat sex symbol temného, nevraživého světa.
„Bylo velmi osvobozující podívat se na sebe do zrcadla a nepoznat se,“ zmínil Butler pro časopis Esquire, když komentoval svou podobu bledého, holohlavého asasína s děsivým pohledem a ještě děsivějšími pohyby. Nebylo to ale zadarmo. Rychle poté, co mu byla role nabídnuta, zahájil tvrdý režim, který ho měl do tohoto rozpoložení dostat. V první řadě nabral asi jedenáct kilogramů svalů, s čímž mu pomáhal i bývalý trenér amerických mariňáků.
Od toho se odvíjelo také jeho pozorování zvířat. Ne že by se chtěl odreagovat, snažil se naučit jejich pohybům. Kvůli roli sledoval tiché našlapování panterů a inspiroval se prudkými a rychlými švihy hadů, u kterých monitoroval i to, jak používají své oči v nepředvídatelných chvílích, kdy mohou zaútočit. Feyd-Rautha totiž neměl být jen člověkem, naopak se ve filmu musel stát smrtícím živlem, který si bere to nejlepší z obou světů.