Psychopat s mocným půvabem. Austin Butler se učil pohyby u predátorů, pak zastínil hvězdy nové Duny

Zendaya tady, Timothée Chalamet tam, ale co Austin Butler? Herec zazářil v druhém díle Duny a ukázal, že z Elvise se může stát i špičkový záporák.

Filip HouskaFilip Houska

austinbutler

Foto: Vertical Entertainment

Austin Butler jako Feyd-Rautha Harkonnen

0Zobrazit komentáře

Z jeho bezcitného pohledu, jenž vychází zpoza bledé pleti a z mimozemských očí, jde strach. Přitom právě tento člověk byl ještě před deseti lety prototypem miláčka náctiletých, když vystupoval v seriálech od Disneyho. Austin Butler se ale vypracoval do výjimečného herce, jehož role v druhé části Duny u mnoha diváků zastínila Zendayu i Timothéeho Chalameta. Jak se mu to podařilo? Nabral svaly, naučil se obratně zacházet s noži, přetrpěl natáčecí výheň a využil i zkušenosti s drilem mariňáků.

Americký herec Austin Butler se poprvé objevil ve velkém blockbusteru s příchodem hitu Tenkrát v Hollywoodu, kde si zahrál poskoka maniaka Charlese Mansona. Mnohem větší prostor ale rodák z kalifornského Anaheimu dostal ve filmu Elvis, kde vdechl život králi rock and rollu – a potvrdil, že mu role charismatických hezounů sedí. Jenže už před tím, než Elvis v roce 2022 zamířil do kin, Butler věděl, že v dalším snímku už tak pohledný zdaleka nebude.

„Poprvé jsem Austina viděl v Tenkrát v Hollywoodu od Quentina Tarantina. Zaujal mě způsob, jakým zvládl tuto rádoby temnou a zlou postavu Texe Watsona, člena Mansonovy rodiny. Pak se se mnou režisér Baz Luhrmann podělil o pár ukázek z filmu Elvis – a byl jsem naprosto unešený,“ vzpomíná Denis Villeneuve, který coby režisér první i druhé části nové Duny Butlera obsadil do role děsivého zabijáka Feyda-Rauthy Harkonnena.

Tvůrci pokračování jednoho z největších filmových hitů letošního roku už dopředu věděli, že z Butlera potřebují udělat postavu, která bude krvežíznivá a lidsky odporná, ale zároveň svým způsobem sexy. Zkrátka ten typ záporného hrdiny, kterého milujete, i když vnitřně cítíte, že se přikláníte na stranu zla. Sám Villeneuve pro magazín Vanity Fair řekl, že zhmotnění jeho půvabu bylo promyšlené – chtěli z něj udělat sex symbol temného, nevraživého světa.

„Bylo velmi osvobozující podívat se na sebe do zrcadla a nepoznat se,“ zmínil Butler pro časopis Esquire, když komentoval svou podobu bledého, holohlavého asasína s děsivým pohledem a ještě děsivějšími pohyby. Nebylo to ale zadarmo. Rychle poté, co mu byla role nabídnuta, zahájil tvrdý režim, který ho měl do tohoto rozpoložení dostat. V první řadě nabral asi jedenáct kilogramů svalů, s čímž mu pomáhal i bývalý trenér amerických mariňáků.

Od toho se odvíjelo také jeho pozorování zvířat. Ne že by se chtěl odreagovat, snažil se naučit jejich pohybům. Kvůli roli sledoval tiché našlapování panterů a inspiroval se prudkými a rychlými švihy hadů, u kterých monitoroval i to, jak používají své oči v nepředvídatelných chvílích, kdy mohou zaútočit. Feyd-Rautha totiž neměl být jen člověkem, naopak se ve filmu musel stát smrtícím živlem, který si bere to nejlepší z obou světů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V jeho harmonogramu nechybělo ani výživné školení k zacházení s noži. A že scén, kdy s ostrou čepelí máchá okolo sebe, bylo… Přičemž právě momentka, kdy jazykem olizuje jednu ze svých zbraní, se stala hitem sociálních sítí. Trénoval ovšem především proto, aby se v jednom z hlavních soubojů, který změnil vývoj filmu, dokázal vyrovnat Paulu Atreidovi, jehož v Duně hraje Timothée Chalamet.

Potřeboval se obrnit i vůči vedru, které během natáčení panovalo. Ačkoliv se scény z pouště, kde se drtivá většina Duny odehrává, natáčely v maďarské Budapešti, kulisy byly vyrobeny tak, že to tam podle Butlerových slov působilo jako v mikrovlnce. „Bavíme se o čtyřiceti stupních Celsia, někteří lidé omdlévali,“ řekl pro Entertainment Weekly a dodal, že tyto podmínky nejen obsazení filmu sjednotily, ale také z něj vymáčkly to nejlepší.

„Když jsem sledoval Austina v roli Feyda-Rauthy, říkal jsem si, že mi připomíná Micka Jaggera. Má v sobě tu drzost a aroganci. Když vejde do místnosti, veškerá pozornost se obrátí na něj,“ dodal Villeneuve pro deník LA Times a současně Butlera pochválil za to, že i přes náročné natáčecí podmínky odváděl maximum. Výsledkem se stala postava, který v mnohých ohledech zastínila i ústřední dvojici.

Právě Zendaya, která ztvárnila fremenskou válečnici Chani, a zmíněný Chalamet v roli Paula Atreida jsou hlavními postavami celé ságy – a právem jsou za své výkony vyzdvihováni. Butler ale do Duny přinesl ten správný element něčeho, co divák chce vidět znovu a znovu, protože mu to nahání husí kůži. A nikdo by se nemohl divit tomu, kdyby se právě filmový Feyd-Rautha stal spolu s Elvisem, za kterého si odnesl nominaci na Oscara, jedním z jeho vrcholů ve filmové kariéře.

Na druhou stranu ale nemá smysl předbíhat. Butler momentálně září také v seriálu Vládcové nebes od Applu z dob druhé světové války a za pár měsíců se do kin dostane film Motorkáři, kde ztvární jednu z hlavních rolí spolu s Tomem Hardym a Jodie Comerovou.

Tančící dům jako stavebnice LEGO. I díky vám může slavný kousek Prahy vyjít v kostičkové podobě

Slavná stavba Vlada Miluniče a Franka Gehryho, jejíž interiér z části tvořila Eva Jiřičná, stojí v Praze. Ale mohla by stát i ve vaší poličce.

Michal MančařMichal Mančař

lego-tancici-dum

Foto: LEGO Ideas / Paranoider

Tančící dům z kostek LEGO tvoří v rámci projektu LEGO Ideas fanouškovský designér

0Zobrazit komentáře

Věděli jste, že jako stavebnice LEGO může vyjít (skoro) cokoliv včetně vašeho vlastního nápadu? Dánská firma provozuje projekt LEGO Ideas, do kterého svou vysněnou kreaci přihlásíte, sbíráte hlasy, a pokud splníte další podmínky, z myšlenky se stanou kostičky. Krůček od takového vydání je nově i Tančící dům, jedna ze světově nejznámějších pražských staveb.

Plastovou podobu z kostek LEGO má leccos. Rytíři, nindžové, piráti, ale i marvelovští superhrdinové nebo postavy ze Star Wars. Oblíbenou kategorií jsou také realistické stavebnice, ať už jde třeba o kostičkové kopie letadel, nebo slavných staveb. Můžete si pořídit LEGO pyramidu v Gíze, indický Tádž Mahal, sochu Svobody nebo panorama Paříže či Londýna… a k nim už možná brzy přibude i Tančící dům.

Právě LEGO stavebnice Tančícího domu totiž zrovna posbírala deset tisíc hlasů od fanoušků – včetně těch českých – v rámci projektu LEGO Ideas. V něm výrobce nejoblíbenějších kostek na světě dává šanci neoficiálním projektům k oficiálnímu vydání. Jen získat podporu a zájem komunity k proměně na skutečnou stavebnici nestačí, ale je to dost možná ten nejtěžší krok v procesu. Nápadů na stavebnice, které se k desetitisícové metě ani nepřiblíží, jsou na LEGO Ideas tisíce.

Dílo od amatérského stavitele vystupujícího pod přezdívkou Paranoider nyní čeká zevrubné rozebrání odbornou porotou. V té byste našli i profesionální designéry, kteří budou zkoumat, jestli je takto navržený Tančící dům pro LEGO vhodným a dostatečně kvalitním kandidátem. Tato fáze začne letos v květnu, kdy se odborníci podívají na všechny projekty z LEGO Ideas, které deset tisíc hlasů posbíraly od ledna.

„Prahu jsem navštívil už jako malý a úplně mě nadchla. Je tu Pražský hrad, Karlův most, orloj… ale co mě jako malého opravdu uchvátilo, byl tenhle podivně vypadající Tančící dům,“ popisuje Paranoider. „Od té doby jsem viděl hodně působivých staveb Franka Gehryho, ale Tančící dům vždycky patřil k těm nejimpozantnějším,“ dodává autor stavebnice, jež v přihlášené podobě čítá těsně pod tři tisíce kostek.

Pražská stavba od architektů Vlada Miluniče a Franka Gehryho patří k nejznámějším budovám hlavního města – a při pohledu na pravý břeh Vltavy k těm nejvýraznějším. Část interiéru je dílem české architektky Evy Jiřičné, do útrob budovy se budete moci podívat i ve stavebnici. Její vrchní část lze vytáhnout jako šuplík a podívat se do miniaturní kanceláře.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Skutečný dům odkazující svými křivkami a liniemi na duo slavných tanečníků Freda Astaira a Ginger Rogersovou najdete v Praze za Jiráskovým mostem na Rašínově nábřeží. Pokud se jeho LEGO verzi poštěstí přesvědčit porotu, plastová mašinérie se rozjede naplno. Ale ve své poličce byste novou stavebnici mohli najít nejdřív za několik měsíců.

Během nich amatérský design musí ještě projít finálními profi úpravami, dostat marketingovou péči a další nezbytnosti k tomu, aby se dostal až na e-shop společnosti LEGO. Právě tak, jako se to v poslední době povedlo například ikonické britské červené telefonní budce, plastovému Polaroidu nebo Orient Expressu.

Kromě replik opravdových domů, ikonických výrobků či slavných dopravních prostředků vznikají také působivé stavebnice s popkulturní tematikou. Aktuální díky filmové Duně je například pouštní ornitoptéra. Nadšence do Star Wars zase potěšilo pět nových setů včetně lodě Millennium Falcon a droida R2-D2. A milovníky Marvelu zase věž Avengers.

dnd-lego

Přečtěte si takéLEGO se spojilo s Dungeons & Dragons a vydá hravý fantasy hradLEGO spojilo síly s Dungeons & Dragons. Slavnou hru na hrdiny si zahrajete přímo v nové stavebnici