Půl miliardy za rok a půl. Firma z Univerzity Karlovy, která řeší laboratorní diagnostiku covidu, v Česku nebývale vystřelila
Fungují rok a půl. A za tu chvilku dokázali dostat svůj obrat na 500 milionů korun a ukazatel EBITDA – tedy zisk před zdaněním, úroky a odpisy – na víc než 165 milionů korun. Společnost GeneSpector je v Česku výraznou výjimkou nejen pro tato čísla. Jde totiž o firmu, která se zformovala na tuzemské vysoké škole. Využívá mozky a technologie z Univerzity Karlovy a ta v ní má přes svou dceřinou společnost podíl. GeneSpector se čísly kvalifikoval na jeden z nejrychleji rostoucích vysokoškolských spin-offů. Pokud ne na ten vůbec nejrychlejší.
Může za to především stále nekončící pandemie. Nebo spíš potřeba rychlého testování metodou PCR. Tu dokázali odborníci z tuzemské univerzity zdokonalit tak, že se celý diagnostický postup vyhodnocování PCR testů zrychlil, zefektivnil a zlevnil. Jejich postup mohou používat ty nejmenší, ale i ty největší laboratoře. Ve výsledku každý třetí PCR test vyhodnocovaný v tuzemsku využívá právě řešení GeneSpector.
Ještě viditelnějším výsledkem jsou pak hospodářské výsledky. Za rok 2021 vykázala společnost obrat 305 milionů korun a hrubý provozní zisk 123,8 milionu korun. Meziročně – tedy v porovnání s necelými pěti měsíci fungování v roce 2020 – zisk vyrostl na trojnásobek. A to ještě částku přesahující osm milionů korun firma rozdělila mezi několik charitativních organizací.
„V rámci dobročinných aktivit se snažíme prostředky směřovat zpět do zdravotnictví s důrazem na organizace, služby a oddělení, která jsou dlouhodobě opomíjena,“ říká s odkazem na Alzheimer nadační fond či několik hospiců a další organizace Michal Pohludka, šéf společnosti GeneSpector.