Purple Technology staví serverless aplikace, které stojí peníze, jen když skutečně pracují
Vývojáři z Purple Technology nabízejí serverless aplikace. Jejich provoz je oproti cloudu někdy tak levný, že tomu firmy odmítají věřit.
Pronájem cloudových služeb je mantrou dnešního vývojářského prostředí. Na horizontu se ale objevuje další technologie – serverless přístup, tedy vývoj softwarových aplikací, které lze spouštět a provozovat kompletně bez správy a údržby serverů. Firma jednoduše využije všech výhod cloudu a zároveň nemusí platit pronájem výpočetního výkonu serverů v době, kdy aplikaci nikdo nepoužívá. Tento přístup zatím razí hrstka firem a jednou z nich je brněnská vývojová agentura Purple Technology, jejíž představitelé byli hosty podcastu BrandStories.
„Zaměřujeme se na serverless aplikace pro fintechové služby, ale tento přístup se osvědčuje i v jiných odvětvích. Vytvořil jsem si například kompletně serverless aplikaci turistického průvodce, která má desítky uživatelů a jejíž provoz nestojí nic, respektive platím jen 25 centů měsíčně za doménu,“ vysvětluje Martin Urban, šéf vývoje ve společnosti Purple Technology, v čem je vývoj aplikací bez klasického pronájmu cloudových serverů revoluční.
„Kdybych od serveru potřeboval kontinuální zápřah, serverless mi nepřinese výhodu lepší ceny. Každá aplikace ale obsahuje procesy, které ze serverless přístupu mohou benefitovat. Typicky mě napadá přihlašování a onboarding nových uživatelů, které probíhají vždy jen nárazově,“ doplňuje technologický šéf Purple Teamu Jan Červinka.
Oba byli hosty nejnovějšího dílu podcastu BrandStories, vznikajícího ve spolupráci CzechCrunche s vybranými společnostmi. Pustit si ho můžete na Spotify, Apple Podcastech nebo na YouTube či v přehrávači níže.
Softwarový vývoj dříve vypadal tak, že každá firma musela servery fyzicky provozovat ve vlastní budově. Cloudové služby poté vývojářům umožnily pronajmout si výpočetní výkon či úložiště na serverech v datových centrech provozovaných společnostmi, jako jsou Amazon Web Services, Microsoft Azure nebo Google Cloud. Serverless jde evolučně ještě dál, protože nepracuje s časovým pronájmem celých serverových jednotek, ale pouze potřebného výpočetního výkonu.
„Serverless přístup ořezává všechny nepotřebné části vývojového procesu jako management služeb, údržbu hardwaru i DevOps (přístup k vývoji, který zdůrazňuje komunikaci a spolupráci mezi vývojářem a odborníky na IT provoz – pozn. redakce). Využívá cloudového poskytovatele a vývojovému týmu přináší komfort toho, že se může plně soustředit na byznysové přínosy, které má aplikace firmě přinášet,“ popisuje Urban. Distribuci výkonu si spravuje poskytovatel cloudové infrastruktury, firma pak vždy platí za skutečně spotřebované služby, nikoliv jen vyhrazené.
Purple Technology patří do skupiny firem zaměřených na řešení a služby pro obchodování na finančních trzích, kterým nabízí vývoj na klíč včetně podpory i právního servisu. V konzervativnímu a přísně regulovanému trhu se jim daří prosazovat moderní přístup k vývoji aplikací. „Pro naše klienty není důležitá technologie, ale reálné dopady. Jako například to, že pokryjeme jednorázové špičky nebo že nebudou muset platit provoz o víkendu, kdy jsou trhy zavřené,“ vysvětluje Urban.
Jan Červinka (vlevo) z Purple Teamu a Martin Urban z Purple Technology byli hosty podcastu BrandStories
Serverless ale zajímá i další odvětví, například online obchodům pomáhá vykrýt špičku kolem Vánoc nebo v době slevových akcí. Podle Urbana je ale nutné novou technologii klientům stále pečlivě vysvětlovat, protože u některých operací její provoz může být tak levný, že to firmy považují spíš za omyl. Serverless cestou jdou už i někteří větší hráči, například nizozemská pošta nebo výrobce stavebnic LEGO.
V případě Purple Technology jde o tým s unikátními dovednostmi v kontextu celé střední Evropy. „Nikdy jsme vlastně nenarazili na žádné zásadní překážky. Největší výzvou pro nás bývá napojení moderních technologií na zastaralé systémy. A potom tedy osvěta, protože vývojářů se zkušenostmi se serverless vývojem na trhu mnoho není,“ říká Červinka.
Brněnský tým si proto vývojáře sám školí. „Stačí nám Senior TypeScript developer, všechno kolem serverless technologií už ho v rámci naší akademie naučíme,“ doplňuje Červinka, jak k náboru přistupují. Serverless je mezi disciplínou, která vývojářům slibuje minimum balastu spojeného s provozem kódu a maximum času, který lze radši věnovat byznysu s jejich aplikacemi.
Více si můžete poslechnout v dalším díle podcastu BrandStories na Spotify, Apple Podcastech nebo na YouTube. Dozvíte se v něm také:
- Kde všude serverless šetří náklady na vývoj a provoz aplikací?
- Co jsou největší rizika při vývoji serverless přístupem?
- Jak snadná je nová technologie pro vývojáře?
- Proč Purple Technology preferují cloud Amazon Web Services?
- Odpadne někdy potřeba starat se nejen o servery, ale i o kód?
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.