Putin nás praštil učebnicí dějepisu. Boje na Ukrajině jsou světovou válkou, říká ukrajinista
David Svoboda mluví o tom, proč lidé nenaslouchali volání, že se válka blíží. Důvodem jsou i jejich předsudky.
O ukrajinské historii už nesčetněkrát psal, o vývoji jedné z nejsledovanějších zemí posledního roku i rád mluví. Jeho posláním je ovšem také lidem vysvětlovat, že vše, co se o Ukrajině v médiích píše, nemusí být pravda – zkrátka by rád z veřejnosti vymazal předsudky. „I já měl předsudky, kterých jsem se postupně zbavoval. A mou výhodou bylo, že jsem byl blb,“ říká historik a ukrajinista David Svoboda.
Rozhovorů a komentářů ohledně bojů na Ukrajině, které započaly téměř před rokem vpádem ruských vojsk, se již do českého éteru dostala celá řada. Ostatně i my publikovali několik textů, například s Vlastislavem Břízou mladším. Podcast Čestmíra Strakatého s Davidem Svobodou je ovšem jiný, protože se z velké části zaměřuje na to, jak se překrucují fakta o ukrajinských dějinách.
„Vadí mi, že velká spousta vlivných lidí – a podtrhuji, že nejde jen o Čechy – se ráda pasuje do role soudců nad ukrajinskými dějinami, aniž by si přiznala, že ten region je historicky napěchovaný tolika dramaty, že prostě s jedním, tvrdošíjně prosazovaným soudem nevystačí. Už je na čase, abychom Ukrajincům přestali takzvaně psát dějiny my,“ říká Svoboda.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsPodle něj je důležité si uvědomit, že jsou Ukrajinci inteligentnější než zbytek světa. A inteligentnější v tom smyslu, že mají letité zkušenosti s Ruskem. „Mnozí z nich varovali, co přijde. Ono to přišlo – a my na to teď koukali jako chleba z tašky. Zkrátka tomu ze strany Západu nebylo nasloucháno,“ doplňuje historik a ukrajinista v podcastu.
To, že okolní svět nechtěl naslouchat „volání“ Ukrajinců, které trvalo osm let (od série masových demonstrací Euromajdan), přisuzuje předsudkům. „V tom je i ta definice jakéhosi blbství. Protože blbové se usalašili v takovém tom jednostranném hledisku, pokud jde o ukrajinské dějiny a ukrajinskou realitu, a to hledisko se vyhýbalo jakýmkoliv argumentům a prověrkám,“ zmiňuje.
Svoboda dále zabředává i do historie jednoho z nejvlivnějších a nejkontroverznějších politiků ukrajinské historie, Stepana Bandery, který byl předsedou radikálního, teroristického křídla Organizace ukrajinských nacionalistů a později i Ukrajinské povstalecké armády. Protože právě on má být tím, jehož aura dodává Ukrajincům „sílu k bojům“. I když byl kontroverzní figurou.
V podcastu, jehož základní verze je dostupná zde, mluví Svoboda také o vztahu Poláků k Ukrajincům, o aktuální situaci v okupované zemi a zamýšlí se nad tím, proč momentální boje mohou mít přímou návaznost na druhou světovou válku. Neodpouští si ani přirovnání Ruska k fašistickému státu, ani úvahu, proč Ukrajina prohrává.