Pýcha multifunkčních arén. Brno se chystá na stavbu miliardové haly, dostalo zelenou od EU

Moravská metropole obdržela důležitou notifikaci od Evropské komise. Výstavba rozlehlého zázemí pro sport i kulturu může začít.

Filip HouskaFilip Houska

brno-arena

Foto: Arena Brno

Vizualizace nové brněnské haly

0Zobrazit komentáře

Přes třicet tisíc metrů čtverečních zastavěné plochy, která nabídne místo pro třináct tisíc návštěvníků, již si v komplexu budou moci užívat jak sportovní události, tak třeba koncerty. Nebo organizované kongresy. Brno se pomalu chystá k vybudování nové multifunkční haly – a teď k ní metropole Moravy dostala důležitou zprávu od Evropské unie.

První informace o vzniku nové multifunkční haly v Brně přišly už před čtyřmi lety, kdy radnice rozhodla o jejím umístění v rámci areálu brněnského výstaviště a vypracovala se potřebná studie proveditelnosti. A protože má jít pro Brno o jeden z nejvýznamnějších strategických projektů, který svým zaměřením nemá ve městě obdoby, klíčovou součástí plánování bylo zajištění financování.

Za výstavbu arény město předpokládá, že zaplatí téměř 5,8 miliardy korun. Část ze sumy bude pokryta i dotacemi, konkrétně od Národní sportovní agentury, která poskytne 300 milionů korun, a od Jihomoravského kraje, jenž přispěje alespoň 200 miliony korun. Přes 600 milionů korun má vynaložit Brno město, přičemž další peníze si společně s městskými firmami si půjčí v bance. Nedávno zastupitelé schválili úvěr na 2,2 miliardy korun.

Teď ovšem městu přišlo důležité rozhodnutí ze strany Evropské komise, která schválila notifikaci haly, což znamená, že posvětila možnou podporu z veřejných rozpočtů až do výše 204 milionů eur, tedy přes pět miliard korun. Brněnská primátorka Markéta Vaňková uvedla, že tuto notifikaci bere jako „potvrzení nadregionálního významu“ takzvané Areny Brno, jak se projekt jmenuje.

brno-arena_xxxx

Foto: Arena Brno

Vizualizace multifunkční haly v Brně

brno-arena_x

Foto: Arena Bno

K dispozici má být až 1 300 parkovacích míst

„Dokončujeme dokumenty potřebné pro podpis již schváleného úvěru a připravujeme podklady pro předání staveniště, aby stavba mohla začít co nejdříve,“ uvádí Petr Kratochvíl, předseda představenstva městské společnosti Arena Brno a brněnský radní pro dopravu. Pokud se tedy vyřeší potřebné administrativní náležitosti a vše půjde podle plánu, stavba by mohla začít ještě letos.

Zhotovitelem haly bude společnost Hochtief CZ, kterou radnice spolu s městskými firmami vybrala před pár měsíci. Na výstavbu mají mít dělníci firmy třicet měsíců od převzetí staveniště, dokončení je tudíž plánováno na rok 2026. Jak už z podstaty projektu vyplývá, vzhledem ke své multifunkčnosti bude Arena Brno sloužit pro širokou škálu událostí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nejde jen o sportovní zázemí, v rámci kterého se bude hrát hokej, basketbal, volejbal, tenis nebo třeba futsal, ale také o prostor pro pořádání koncertů, kongresů, výstav a dalších veřejných akcí. Způsobů využití mají být až tři desítky. Kapacita se předpokládá okolo třinácti tisíc lidí, přičemž celková zastavěná plocha bude činit přes třicet tisíc metrů čtverečních.

Brno ovšem nemá být jediným moravským městem, které se na stavbu velké multifunkční haly připravuje. Něco podobného už roky řeší i Olomouc, která chce s novou arénou nahradit „plechový“ stadion domácího hokejového týmu a zpřístupnit ji i pro další druhy zábavy. Projekt má být zatím ve fázi srovnávacích analýz.

Milionové bydlení. KKCG Karla Komárka staví u Vidoule řadové domy a luxusní vily

V zeleni, a přesto na dosah centru. V Košířích bude na přelomu letošního roku dokončeno luxusní bydlení podle známých architektonických studií.

Eliška NováEliška Nová

lscape

Foto: L&Scape

V pražských Košířích roste luxusní bydlení

0Zobrazit komentáře

Je to v přírodě a zároveň blízko pražskému centru. To je kombinace, za kterou se platí miliony. Kousek od Vidoule, v lokalitě Pomezí, se nyní staví rodinné řadové domy a luxusní vily. To vše pod taktovkou světových architektonických studií a firmy jednoho z nejbohatších mužů v Česku.

Pozemky v Košířích koupila společnost KKCG miliardáře Karla Komárka už v roce 2014. Projekt tu už existoval, a tak ho KKCG převzala. Ovšem jen zčásti. Původní bytové domy, které vznikly podle návrhu pražského studia ABM architekti, firma zachovala. Další část projektu ale Komárek zahodil a začal od znovu. A přizval si k tomu další známé architektonické ateliéry.

Prémiové řadové domy navrhla studia Baumschlager Eberle Architekten s pražským ateliérem Pavel Hnilička Architects and Planners. „U tohoto projektu nás zajímá především otázka, jak nabídnout kvalitu bydlení ve vlastním domě a zároveň šetřit půdou,“ popisuje studio architekta Pavla Hniličky.

pomezi-hnilicka-7

Foto: Pavel Hnilička Architects and Planners

Řadové domy jsou dílem Baumschlager Eberle Architekten a ateliéru Pavla Hniličky

Řadové domy se tu vinou v křivkách svahu a v půdorysu se zalamují. Tím podle studia nabídnou intimitu vlastní malé zahrady. „Na první pohled nenápadný pozemek na úpatí stolové hory Vidoule nabízí výjimečné výhledy na samotné centrum Prahy,“ líčí architekti. Výhoda projektu tkví především v tom, že nabízí místo k bydlení ve vlastním domě, a to jen kousek od přírodního parku Košíře-Motol, navíc s dobrou dostupností na pražský Anděl.

Hniličkovo studio vyčlenilo pro bydlení dva samostatné celky, jejichž základ tvoří jasná uliční čára. To znamená, že se jasně vymezí soukromý prostor, což dá vyniknout tomu veřejnému. „V reakci na topografii místa a jeho přírodní charakter tvarujeme ulice měkkými křivkami, které vytváří vždy jeden spojený sdílený prostor v každém samostatném celku. Namísto jednotvárné komunikace vytváříme sled pěti drobných náměstí se vzrostlými stromy,“ uvádí ateliér.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Druhou zónu pak tvoří domy, které stojí kolem malého náměstí. Ty jsou umístěny na hlavní ulici a před sebou ve svahu mají luxusní vily a také výhled na pražské centrum. Právě vily tvoří druhou významnou část projektu. Jejich autorem je slavné londýnské studio Bogle Architects, které má sídlo rovněž v Praze.

Dohromady jde o čtyři luxusní vily ve svahu. Všechny mají kolem tří set metrů čtverečních plochy. V jednom případě je vila dvoupatrová, tři zbývající mají patra tři včetně jednoho podzemního. U dvou vil se dole skrývají pokoje pro hosty, obývací pokoj s kuchyní, jídelna a vstup na terasu a zahradu. U dalších dvou je pak nejníže wellness, fitness a zázemí. Vstup do vily se nachází ale ve všech případech o patro výš.

pomezi-hnilicka-4

Foto: top-rezidence.cz

Součástí projektu jsou také luxusní vily

superman-james-gunn-01

Přečtěte si takéNový Superman funguje. Jak dokázal, že superhdinové pořád baví?Nový Superman funguje a lidé se na něj hrnou. Jak dokázal, že únava ze superhrdiny není skutečná?

Výše jmenované odborníky doplnila také zahradní architektka Štěpánka Šmídová ze studia Šmídová Landscape Architects. Ta si vzala na starosti veřejná prostranství i zahrady jednotlivých domů. „Projekt je z jižní strany vymezen souvislým lesním porostem, z východní strany pak rozvolněnou zelení podél železniční tratě Praha hlavní nádraží–Rudná. Právě specifické okolí nám bylo největší inspirací,“ líčí Šmídová.

Řadové domy i luxusní vily by měly být hotové už na přelomu letošního a příštího roku.