Pýcha multifunkčních arén. Brno se chystá na stavbu miliardové haly, dostalo zelenou od EU

Moravská metropole obdržela důležitou notifikaci od Evropské komise. Výstavba rozlehlého zázemí pro sport i kulturu může začít.

Filip HouskaFilip Houska

brno-arena

Foto: Arena Brno

Vizualizace nové brněnské haly

Přes třicet tisíc metrů čtverečních zastavěné plochy, která nabídne místo pro třináct tisíc návštěvníků, již si v komplexu budou moci užívat jak sportovní události, tak třeba koncerty. Nebo organizované kongresy. Brno se pomalu chystá k vybudování nové multifunkční haly – a teď k ní metropole Moravy dostala důležitou zprávu od Evropské unie.

První informace o vzniku nové multifunkční haly v Brně přišly už před čtyřmi lety, kdy radnice rozhodla o jejím umístění v rámci areálu brněnského výstaviště a vypracovala se potřebná studie proveditelnosti. A protože má jít pro Brno o jeden z nejvýznamnějších strategických projektů, který svým zaměřením nemá ve městě obdoby, klíčovou součástí plánování bylo zajištění financování.

Za výstavbu arény město předpokládá, že zaplatí téměř 5,8 miliardy korun. Část ze sumy bude pokryta i dotacemi, konkrétně od Národní sportovní agentury, která poskytne 300 milionů korun, a od Jihomoravského kraje, jenž přispěje alespoň 200 miliony korun. Přes 600 milionů korun má vynaložit Brno město, přičemž další peníze si společně s městskými firmami si půjčí v bance. Nedávno zastupitelé schválili úvěr na 2,2 miliardy korun.

Teď ovšem městu přišlo důležité rozhodnutí ze strany Evropské komise, která schválila notifikaci haly, což znamená, že posvětila možnou podporu z veřejných rozpočtů až do výše 204 milionů eur, tedy přes pět miliard korun. Brněnská primátorka Markéta Vaňková uvedla, že tuto notifikaci bere jako „potvrzení nadregionálního významu“ takzvané Areny Brno, jak se projekt jmenuje.

brno-arena_xxxx

Foto: Arena Brno

Vizualizace multifunkční haly v Brně

brno-arena_x

Foto: Arena Bno

K dispozici má být až 1 300 parkovacích míst

„Dokončujeme dokumenty potřebné pro podpis již schváleného úvěru a připravujeme podklady pro předání staveniště, aby stavba mohla začít co nejdříve,“ uvádí Petr Kratochvíl, předseda představenstva městské společnosti Arena Brno a brněnský radní pro dopravu. Pokud se tedy vyřeší potřebné administrativní náležitosti a vše půjde podle plánu, stavba by mohla začít ještě letos.

Zhotovitelem haly bude společnost Hochtief CZ, kterou radnice spolu s městskými firmami vybrala před pár měsíci. Na výstavbu mají mít dělníci firmy třicet měsíců od převzetí staveniště, dokončení je tudíž plánováno na rok 2026. Jak už z podstaty projektu vyplývá, vzhledem ke své multifunkčnosti bude Arena Brno sloužit pro širokou škálu událostí.

Nejde jen o sportovní zázemí, v rámci kterého se bude hrát hokej, basketbal, volejbal, tenis nebo třeba futsal, ale také o prostor pro pořádání koncertů, kongresů, výstav a dalších veřejných akcí. Způsobů využití mají být až tři desítky. Kapacita se předpokládá okolo třinácti tisíc lidí, přičemž celková zastavěná plocha bude činit přes třicet tisíc metrů čtverečních.

Brno ovšem nemá být jediným moravským městem, které se na stavbu velké multifunkční haly připravuje. Něco podobného už roky řeší i Olomouc, která chce s novou arénou nahradit „plechový“ stadion domácího hokejového týmu a zpřístupnit ji i pro další druhy zábavy. Projekt má být zatím ve fázi srovnávacích analýz.