Pyramida v New Yorku i dům jako hora. Dokument ukazuje, kdo stojí za návrhem Vltavské filharmonie
Dánský architekt Bjarke Ingels a jeho studio BIG za sebou mají prestižní projekty po celém světě. Od New Yorku po Šanghaj.
Vedení Prahy před pár dny oznámilo, že po několika dekádách hlavní město konečně dostane novou budovu filharmonie. Soutěž vyhrálo dánské studio Bjarke Ingels Group (BIG) nesoucí jméno jednoho z nejvyhledávanějších architektů dneška. O koho ale vlastně jde a co motivovalo představený vzhled filharmonie? Zajímavé odpovědi nabízí několik let starý dokumentární film o Ingelsovi s názvem Big Time.
Plánovaná stavba, pojmenovaná prostě Vltavská filharmonie, by podle plánů měla být hotová do deseti let a nacházet se bude nedaleko stejnojmenné stanice metra.
Designem se výrazně liší od všeho, co ji obklopuje. Svou členitostí, pochozími střechami a výškou ale zároveň dobře zapadá do svého okolí. Na první pohled je zřejmé, že spíše než o klasickou budovu s interiérem a exteriérem má jít o komplexní urbanistický objekt, který vybízí k interakci.
Všechny tyto aspekty jsou pro styl studia BIG poměrně typické. To vychází z dánské pospolitosti, inspiruje se tradičními architektonickými styly, ale má zároveň snahu posouvat svět kupředu. Díky takové kombinaci si Ingels vybudoval zvučné jméno a například v roce 2016 ho americký magazín Time zařadil do svého žebříčku stovky nejvlivnějších lidí světa.
Návrhy dnes sedmačtyřicetiletého architekta si získaly širokou pozornost už na začátku nového tisíciletí. Dlouho předtím než vzniklo studio BIG. Spolu s kolegy navrhl koncertní síň v Norsku, za kterou v roce 2004 získal Zlatého lva na bienále architektury v Benátkách. Koncem následujícího roku se však jeho tehdejší skupina rozpadla a Ingels založil nové studio.
Také ono na sebe začalo rychle strhávat pozornost velice kreativními a inovativními stavbami. Mezi první projekty patřil obytný komplex s několikapatrovým parkovištěm Mountain Dwellings v Kodani, který se vyznačoval složitou geometrií a mnoha úrovněmi. Výsledek působí jako futuristická malá čtvrť a ne jen jedna budova.