Raritní prototyp fotoaparátu Leica od bývalého šéfdesignéra Applu Jonyho Ivea jde do aukce. Cena začíná na 2,6 milionu

Filip HouskaFilip Houska

Raritní prototyp fotoaparátu firmy Leica, na kterém se podílel Jony Ive

0Zobrazit komentáře

Jony Ive se proslavil jako dvorní designér Applu, který vdechl podobu prvnímu iMacu, iPodu, iPhonu nebo Apple Watch. Dokonce se podílel i na návrhu obřího sídla společnosti Apple Park. To ale neznamená, že si nemohl designově odfrknout i někde jinde než u svého tehdejšího zaměstnavatele. Například v segmentu fotoaparátů, konkrétně pro společnost Leica, jejíž raritní prototyp s Iveovým rukopisem nově zamířil do aukce.

Legendární německá společnost Leica patří ke světovým matadorům, co se výroby kamer a čoček týče. Vznikla už v roce 1914 a od té doby si vybudovala silnou pozici, která je podpořena kvalitním marketingem a samozřejmě tím, že jsou její fotoaparáty stále vyráběny v Německu v domovském městě Wetzlar. Tato bohatá historie možná byla důvodem, proč Leica přilákala i někoho jako Jony Ive.

Držitel Řádu britského impéria, který byl pasován i na rytíře, ve spolupráci s designérem Marcem Newsonem zhruba před osmi lety navrhl unikátní prototyp nového fotoaparátu, který vycházel z křivek, jež jsou pro Leicu typické, ale zaobalil ho do leštěného, hliníkového kabátku. Objektiv i struktura manuálních tlačítek pak kopírovala známé modely německé firmy, mezi kterými vyniká především Leica M10.

Ikonická manuální tlačítka

leica-2

Objektiv Apo-Summicron 2/50 mm ASPH

Finální model nikdy nevstoupil do běžného prodeje, Leica ovšem svým zákazníkům i příznivcům Jonyho Ivea v roce 2013 udělala radost tím, že jeden kousek nabídla k aukci, v rámci které se vydražil za 1,8 milionu dolarů (při dnešním přepočtu 40 milionů korun). Konkrétně se jednalo o speciální verzi modelu M pro charitativní účely společnosti RED, se kterou Apple spolupracuje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Nyní se ale do aukce dostává i zmíněný prototyp, od kterého se Ive a Newson při výrobě modelu Leica M odvíjeli. Dražba začíná v červnu s vyvolávací cenou 100 tisíc eur (2,6 milionu korun), byť se očekává, že by se mohla vyšplhat až na 250 tisíc eur, což je v přepočtu 6,5 milionu korun. A patrně půjde o velkou parádu pro skalní fanoušky.

Není však zatím jasné, zda je nabízený kousek zcela funkční, na druhou stranu by stejně byl s největší pravděpodobností určen na poličku. Leica ovšem uvádí, že prototyp fotoaparátu je v kondici B+, což znamená „velmi dobře zachovalý“.

Rozlet Jonyho Ivea

Jony Ive = Apple. Tato rovnice platila od roku 1992 do roku 2019, kdy jeden z nejuznávanějších průmyslových designérů a držitel Řádu britského impéria Apple formálně opustil, aby se mohl věnovat jiným věcem. Právě s Marcem Newsonem založili studio LoveFrom a na povrch vyplynulo, že budou s Applem stále externě spolupracovat.

Zda se tato domluva už nějak projevila v nových produktech od giganta z kalifornského Cupertina, se zatím neví. V říjnu loňského roku se pak odehrála další zásadní věc, když Ive uzavřel spolupráci s Airbnb. Ani tam však zatím není jisté, zda na nových věcech spolupracují. Za zmínku ovšem stojí i unikátní prsten vybroušený z jednoho kusu diamantu, který Ive navrhl.

ive-1

Foto: Apple

Jony Ive, tvůrce iMacu, iPhonu nebo iPadu

Apple chce podpořit nezávislé hudebníky. Spolu s ostatními investuje přes miliardu korun do platformy UnitedMasters

Filip HouskaFilip Houska

apple-tim-cook-september2018-keynote

Foto: Apple

Tim Cook, výkonný ředitel Applu

0Zobrazit komentáře

Když Apple pokukuje po nějakém startupu, který se mu hodí do portfolia nebo má potenciál uspět na trhu, většinou do něj neinvestuje. Naopak jej zpravidla koupí celý a veřejně o tom mlčí. To ale neplatí v případě jeho nejnovějšího finančního kroku, v rámci kterého chce podpořit nezávislé hudebníky, aby prorazili ve světě. Spolu s Alphabetem a A16z investuje do platformy UnitedMasters.

Právě UnitedMasters uzavřelo úspěšné investiční kolo ve výši 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun), v němž byl Apple hlavním investorem, a zároveň s gigantem z kalifornského Cupertina rozjíždí strategické partnerství. Díky němu chce dosáhnout, aby měli i malí, začínající hudebníci možnost uspět v hudebním průmyslu a nespoléhali se pouze na velká vydavatelství.

„Chceme, aby měli všichni umělci stejné příležitosti,“ říká pro magazín TechCrunch k nové investici šéf UnitedMasters Steve Stoute, který službu rozjel v roce 2017 poté, co odešel z výkonných rolí v hudebních vydavatelstvích Interscope a Sony Music. Tehdy si totiž uvědomil, že si hudební průmysl zaslouží takzvaně demokratizovat.

united-masters

Foto: UnitedMasters

UnitedMasters chce, aby si hudební umělci polepšili

UnitedMasters se v podstatě snaží o to, aby umělcům na platformě nabídlo přímý přístup k datům, tedy aby sami viděli, jak jejich fanoušci interagují s jejich skladbami. Díky tomu pak mohou potenciálně lépe cílit svou hudbu a budovat komunitu, které mohou lépe nabízet například vstupenky na koncerty, merchandising a další komerční produkty.

Dále se snaží o to, aby měli umělci větší kontrolu nad svými „mastery“, respektive originálními verzemi svých skladeb. To prakticky znamená, že samotní autoři písní nebo desek rozhodují o tom, jak se s nimi nakládá, a nespadají tak pod křídla velkých vydavatelů. To přitom v hudebním průmyslu není dnes tak obvyklé.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Vizí UnitedMasters je tak ponechávat originální díla umělců jim samotným a usnadnit celý proces od distribuce hudby na streamovací služby v rámci jednoho kliknutí až po zjišťování toho, jak se skladbám daří. Hudebníci navíc získají i jednodušší přístup ke tvorbě svého vlastního webu, kde mohou hudbu propagovat.

Nově nabraných 50 milionů dolarů by měla platforma investovat do technického zázemí, což se má projevit v rychlejším a efektivnějším budování fanouškovských základen, a také do globální expanze. Aktuálně se totiž soustředí především na trh Spojených států a plánuje to změnit, aby nabrala více uživatelů. Momentálně jich má zhruba milion.

apple-music

Foto: CottonBro/Pexels

Knihovna služby Apple Music

„Steve Stoute a UnitedMasters nabízí umělcům více příležitostí ke zviditelnění. Přínos nezávislých hudebníků hraje důležitou roli v růstu a úspěchu celého hudebního průmyslu a UnitedMasters, stejně jako Apple, je připraveno umělce podpořit,“ zmiňuje Eddy Cue, senior viceprezident internetových služeb a softwaru v Applu.

O tom, že má Apple k hudbě velmi blízký vztah, svědčí i několik kroků, které podnikl před lety. Opomeneme-li časy, kdy změnil hudební průmysl s iPodem a iTunes, můžeme si vzpomenout i na aplikaci pro rozpoznávání skladeb Shazam, kterou v roce 2017 celou koupil a integroval do ní Apple Music, a také na obří nákup značky sluchátek Beats, jež v roce 2014 koupil za tři miliardy dolarů.

UnitedMasters sice nekupuje celý, ale lze očekávat, že s ním má velké plány. Ty se patrně projeví rovnou v Apple Music, po Spotify druhé nejrelevantnější službě pro streaming hudby, ale je otázkou, jak to bude vypadat v praxi.