Recepci ikonického Grandhotelu Pupp v Karlových Varech zdobí nové hodiny. Podílela se na nich i sklárna Moser

moser

Foto: Bohematic/Moser

Recepce hotelu s novými hodinami

0Zobrazit komentáře

Ke každé hotelové recepci patří i klasické nástěnné hodiny. V případě Grandhotelu Pupp, jednoho z nejikoničtějších a nejhonosnějších hotelů v České republice, však neplní pouze funkci informační, ale také vysoce estetickou. Na výrobě unikátu ze skla a kovu se podílela manufaktura Bohematic ve spolupráci s legendární sklárnou Moser, přičemž vzhled navrhlo renomované designové studio Olgoj Chorchoj.

Hodiny jsou výsledkem vzájemné harmonie tradičního českého řemesla a moderního inovátorství. To je reprezentováno mladou českou manufakturou Bohematic, která poslední roky okouzluje svět jedinečnými hodinkami. Její mladou dravost v projektu hodin pro Pupp podpořilo i oceňované architektonicko-designerské studio Olgoj Chorchoj, za kterým stojí Michal Froněk a Jan Němeček.

Stará škola je naopak zastoupena sklárnou Moser, jejíž historie se začala psát již v půli 19. století. Samotný Grandhotel Pupp je přitom ještě starší. „Grandhotel Pupp je pojem. Legenda stará více než tři století. Zanechat tvůrčí stopu na jeho současné podobě je čest, a když se nám naskytla příležitost vytvořit nové hodiny do jeho impozantní recepce, neváhali jsme ani chvíli,“ říká Josef Zajíček, CEO a investor značky Bohematic.

Designéři neměli vůbec jednoduchou práci. Nabízelo by se vytvořit takové hodiny, které by odkazovaly na ty, jež v recepci visely původně, jak se u každého správného hotelu sluší a patří. Problém byl ovšem ten, že se žádné takové hodiny nedochovaly, a nedochovala se dokonce ani dokumentace, která by podobu původních hodin alespoň zčásti přibližovala.

moser-hodiny7

Foto: Bohematic/Moser

Jednotlivé skleněné segmenty vytvořené Moserem

„Šli jsme tedy, dalo by se říct, ve šlépějích, které již dávno zavál sníh. Vytvořit tak dominantní dílo, jako jsou centrální hodiny slavného hotelu, je nemalá výzva. Oslovili jsme s návrhem na spolupráci další ikonickou českou značku, sklárnu Moser, která k naší radosti výzvu přijala. Vzniklo tak spojení dvou firem v úplně rozdílné fázi vývoje: mladého, dravého Bohematicu a zralého, zkušeného Moseru s jeho unikátní barevnou škálou skla, dokonalým brusem a leštěním,“ říká Michal Froněk, art director značky Bohematic.

Tamní mistři skláři dostali za úkol vyrobit dvanáct segmentů v temné barvě a na milimetr je vybrousit tak, aby přesně pasovaly do připraveného kovového rámu. Z pískovaného, zlaceného a ručně leštěného kovu je vyroben také ciferník a loga na hodinách. Font číslic si vzalo na starosti studio Najbrt, které nedávno zpracovalo i novou firemní identitu Footshopu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Byť se to na první pohled nemusí zdát, celková hmotnost díla dosáhla 40 kilogramů a práce na něm zabrala stovky hodin. Velkou výzvou se staly i takové detaily, jako jsou ručičky, které bylo nutné koncipovat tak, aby byly lehké a utáhl je švýcarský synchronní strojek na 220 V, a přitom dostatečně tuhé, aby držely tvar. Vše nakonec hodináři z Nového Města nad Metují vyřešili lehkými slitinami a obdélníkovými výseky.

„Pod hodinami je umístěný nápis Karlovy Vary jako narážka na typické recepční hodiny ukazující čas v různých světových metropolích. Celé město i hotel ale žijí vlastním tempem, proto je karlovarský čas jediný, o který tu běží,“ říká s nadsázkou generální ředitel hotelu Jindřich Krausz. „Instalace hodin byla také pomyslnou třešničkou, kterou jsme zakončili rozsáhlou rekonstrukci recepce Grandhotelu Pupp,“ uzavírá.

moser-hodiny3

Foto: Bohematic/Moser

Hodiny jsou novou dominantou vstupu do hotelu

CzechCrunch Jobs