Covid Portál od Česko.Digital, Credo investuje do dobra a kontroverzní logo Footshopu. Přečtěte si zprávy týdne

Trvalo to možná až příliš dlouho, ale přeci jen jsme se dočkali. Především díky dobrovolníkům z Česko.Digital byl spuštěn informační Covid Portál, který lidem uvádí všechna aktuální pandemická opatření ve srozumitelné podobě. Společenský rozsah mimo jiné měla i investice ve výši desítek milionů korun od českých Credo Ventures, kteří investovali do dobročinné platformy Kindest Davida Semeráda (STRV).

V uplynulých dnech ovšem až nevídaně velký rozruch vzbudila i nová, netradiční vizuální identita Footshopu, kterou si vzalo na paškál kreativní Studio Najbrt a vytvořilo něco, co na sebe ihned upozornilo. Zvučné ohlasy měla i ohlášená spolupráce startupu Storyous se Zdeňkem Pohlreichem a Liftagem za účelem rozvozu jídel v dobách, kdy restauracím není přáno.

I když byl minulý týden nabitý zajímavými tuzemskými zprávami, mezi kterými je také úspěch mladého českého vědce Jana Lukačeviče, i na zahraniční scéně se děly velké věci. Například společnost Virgin Hyperloop poprvé přepravila lidské pasažéry, BMW odhalilo nový elektrický vůz s provokativním designem a estonský Pipedrive dosáhl magického statusu jednorožce. A to není zdaleka vše.

Před startem dalšího týdne přejeme příjemné čtení nebo poslech skrze náš podcast CzechCrunch Weekly!

Chcete každou neděli ráno shrnutí článků jako první?

***

Poslechněte si zprávy týdne i v audio formě

Podcast CzechCrunch Weekly vás v několika minutách provede nejzásadnějšími událostmi posledního týdne ze světa byznysu, lifestyle, startupů i technologií. Poslouchat můžete na Apple Podcastech, Google Podcastech, Spotify, níže nebo v oblíbených podcastových aplikacích.

***

🔬 Český vědec bude radit šéfovi NATO: Vědci Janu Lukačevičovi se podařilo něco, o čem si mnozí jeho vrstevníci mohou nechat jen zdát. Vedle toho, že v krizové době pomáhá lékařům svými energetickými balíčky, se dostal i do prestižního výběru mladých lídrů, kde bude radit samotnému šéfovi NATO.

🥛 Nemléko muselo přejmenovat své nemléko: Značka Nemléko se dostala do povědomí lidí hlavně díky tomu, že nabízí veganské alternativy k mléčným nápojům. Teď se ale dostala do křížku s Česko-moravským svazem mlékárenským a musela se přejmenovat. I tak se ale tvůrci nevzdávají a byznys postupně rozšiřují dál.

🧠 Investice do online psychoterapie: Trend takzvané online psychoterapie nabírá na síle a je u toho i český startup Hedepy, který virtuální sezení s odborníky zprostředkovává. Nyní tento projekt, jenž je dílem studia Brain One, získává miliony korun od investorů, mezi kterými nechybí ani zakladatel Vivantisu Martin Rozhoň.

🦄 Pipedrive slaví titul jednorožce: 1 000 000 000 dolarů. Právě na takto vysokou valuaci dosáhl startup Pipedrive, který vyvíjí CRM platformu pro obchodníky, a stává se tak pátým „jednorožcem“ pocházejícím z Estonska. Velký vliv na tomto úspěchu mají i Češi, kteří firmě pomáhají z pražské pobočky.

⚡ Hackování mozku po vzoru Muskova Neuralinku: Léčení elektrickými impulsy se v řadě specifických případů ukázalo jako správné řešení. A právě na tento způsob se zaměřuje i tuzemský startup Tesla Medical, který hackuje mozek jako Neuralink Elona Muska a nabírá desítky milionů korun pro další vývoj.

🚘 Nadupané, elektrické a provokativní BMW: Německá automobilka BMW se do elektromobility pouští ve velkém stylu a její nové SUV iX je toho zářným příkladem. Nejen, že nabízí zcela novou architekturu, ale také zdravě provokuje svým designem, který počítá s ještě většími „ledvinkami“.

🚇 Hyperloop přepravil první lidské pasažéry: O hyperloopu se dlouho mluví jako o dopravě budoucnosti a společnost Virgin Hyperloop se jí nyní slibně přibližuje. Ve své kapsli poslala do vysokorychlostního tunelu první lidské cestující, čímž se postarala o důležitý milník, který ji může dál ve vývoji.

📦 Výdejny balíků pro všechny: Vyzvedávání zásilek z výdejních boxů je čím dál populárnější, a tak není divu, že vznikají plány, jak tento trend podpořit. Balíkobot.cz proto chce tisíce boxů od Alzy nebo Mallu propojit, aby z nich bylo možné vyzvedávat balíky i od jiných e-shopů.

***

Opatření v řeči, které všichni rozumí. Dobrovolníci z Česko.Digital vytvořili za dva týdny informační Covid Portál

covid-portal2

Česko.Digital, NAKIT a tým Dominika Feriho spouští nový web s informacemi o pandemii

Foto: CzechCrunch

Měl tu být už dávno, ale přehledný portál o aktuálních opatřeních v době pandemie je konečně na světě. Může za to blesková spolupráce dobrovolníků z Česko.Digital, Dominika Feriho a Vladimíra Dzurilly.

***

David Semerád z STRV mění v USA investování do dobra. Jeho startup Kindest podpoří desítkami milionů korun Credo

david-semerad

David Semerád, spoluzakladatel a CEO startupu Kindest

Foto: Kindest

Spoluzakladatel STRV David Semerád se rozhodl v Americe dělat dobro. Se svým startupem Kindest už neziskovkám zajistil několik milionů dolarů a sám přilákal velké investory v čele s českými Credo Ventures.

***

Hříčka v Malování? Footshop má nové logo, které je podle Petera Hajdučka promyšlenější, než se může zdát

footshop-logo-min

Nové logo Footshopu může mít mnoho podob

Foto: Footshop

Footshop poprvé od svého vzniku mění vizuální identitu a představuje logo, které hýří drzostí. A byť se může jevit jako hříčka v Malování, šéf firmy Peter Hajduček říká, že je velmi promyšlené a vystihuje podstatu firmy.

***

CzechCrunch Shine
Vedle magazínu provozujeme také vzdělávací platformu CzechCrunch ShineTa v příštím týdnu nabídne hned dva eventy:

smid-1
funding-talks-angels

***

Do odložených plateb vstupuje první česká banka. Equa bank se službou PlatímPak uhradí nákup až za 25 tisíc korun

equa-bank-pobocka

Jedna z poboček Equa bank

Foto: Equa Bank

Odložené platby jsou při placení v e-shopech stále populárnější, a tak na ně naskakuje také první česká banka. V Equa bank můžete zaplatit o měsíc později nákup až za 25 tisíc korun.

***

Storyous spojuje síly se Zdeňkem Pohlreichem a dalšími. Spouští rozvoz jídel, který má být férovější k restauracím

onemenu-kratky-pohlreich-treslin

Ondřej Krátký (Liftago), šéfkuchař Zdeněk Pohlreich a Igor Třeslín (Storyous) spojují síly

Foto: Storyous

Restaurace teď přežívají jen díky výdejním okénkům a rozvozům, kde jim chce usnadnit situaci nový projekt od Storyous, Liftaga a šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha. Nabídne totiž atraktivnější cenové podmínky pro podniky i jejich zákazníky.

***

Je libo snídani od kurýra? Dáme jídlo vyslyšelo zákazníky a začíná rozvážet míchaná vajíčka či rohlíky už od rána

damejidlo-kuryr

Kurýr Dáme jídlo

Foto: Dáme jídlo

Na objednávání obědů a večeří jsme si už zvykli, teď si ale můžeme třeba na home office nechat od kurýra dovézt i křupavý rohlík nebo míchaná vajíčka. Dáme jídlo spouští také snídaně.

***

Josef Beneš digitalizuje stavebnictví a krize jeho byznys bleskově roztočila. Na svou aplikaci nabírá dalších 15 milionů

josefbenes

Josef Beneš chce stavařům ulehčit práci pomocí digitalizace

Foto: Vím o všem

Josef Beneš původně myslel, že na vývoj své aplikace pro digitalizaci stavebnictví bude mít několik let. Krize ale vše změnila, vývoj musel být mnohem rychlejší a teď nabírá velkou investici.

***

Z Číny do Česka už za 14 dní. Česká pošta navazuje partnerství s Aliexpressem a urychlí doručování zásilek

cp-ali

Česká pošta zahajuje spolupráci s e-shopem Aliexpress

Foto: Česká pošta/CzechCrunch

Díky České poště už nebudete muset čekat dlouhé týdny, než vám dorazí zásilka z Aliexpressu. Díky jejich nové spolupráci to může být už za 14 dní.

***

Krása mechanického strojku a užitečné chytré funkce. Čeští Leitners vybrali na unikátní hodinky za pár dní miliony

leitners-boxed4

Chytré hodinky od Leitners zaujmou tradičně elegantním vzhledem

Foto: Leitners

Když se spojí tradiční hodinková elegance s prvky moderních technologií. Čeští Leitners představují unikátní hodinky s tím nejlepším z obou světů a během pár dní už na ně vybrali několik milionů.

***

McDonald’s se pouští do rostlinných burgerů. Příští rok uvede řadu McPlant, na které spolupracuje s Beyond Meat

bigmac-family

Rodina legendárních sendvičů Big Mac

Foto: McDonald’s

Ani McDonald’s nechce zůstat pozadu a vstoupí do progresivní oblasti s rostlinným masem. Příští rok uvede novou nabídku McPlant, na které spolupracuje s předním výrobcem alternativních mas Beyond Meat.

***

Apple ukázal budoucnost svých počítačů s vlastním čipem M1. Nové MacBooky a Mac mini mají trojnásobný výkon

macbook-prom1-black

Apple vstupuje do nové počítačové éry

Foto: Apple

Budoucnost jablečných počítačů je tady. Apple představil nové MacBooky a Mac mini s vlastním čipem M1, který z nich udělá ještě výkonnější stroje s lepší výdrží na baterce.

***

Liftago láme rekordy v doručování zásilek z Alzy. Z e-shopů dokáže rozvést tisíce balíků klidně přes Excel

ondrej-kratky-liftago2

Ondřej Krátký, spoluzakladatel a šéf přepravní služby Liftago

Foto: Liftago

Z Alzy vozí Liftago balíky rekordní rychlostí a má políčeno na vylepšení logistiky v celé české e-commerce. Umí expresní i hromadné závozy a výhodou je, že doručuje na přesné časy.

***

3D tiskař Josef Průša ve své pražské dílně spouští akcelerační program pro startupy. Nabízí peníze do startu i možnou investici

Josef Prusa_Prusa Research_005

Josef Průša, zakladatel a CEO Prusa Research

Foto: Prusa Research

Se svými 3D tiskárnami dobyl Josef Průša svět a teď chce pomoci dalším projektům. Nabízí jim prostor ve svém PrusaLab, základní kapitál do startu a třeba i větší investici.

***

Automobilku Nikola má po vodíkové kontroverzi zachránit 900 milionů na účtu. Pošle je do vývoje elektrického tahače

nikola_tre_5

Nikola Tre

Foto: Nikola

Nikola se po kontroverzích s vodíkem ocitla v problémech a nikdo neví, co od ní dál čekat. Ambiciózní automobilka se ale nevzdává a sází vše na vývoj elektrického tahače.

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě.